Mosoly és könnyek – Az idős kor sajátosságai III.

Az öregedés folyamata során több olyan probléma kerül felszínre, amivel előbb vagy később az idősek többségének szembesülnie kell. Vegyük sorra a leginkább dominánsakat.

idoskor.jpgA korfüggő nyugdíjazás ténye évek, évtizedek napi rutinját alakítja át, és szinte egyik napról a másikra változik meg az egyén társadalmon, környezetén, családon belüli helyzete. Régebbi időkben a föld képezte a megélhetés alapvető forrását, melyet nagy átlagban idősek tulajdonoltak. A birtok léte és nagysága erőt, gazdasági hatalmat, tiszteletet, megbecsülést jelentett. A modernizálódó társadalmak megjelenésével a munkaerő piac adta lehetőségek váltották fel a föld fontosságát, kiszorítva ez által a meghatározó, irányítás pozíciójából az  időseket. Az  alacsonyabb státuszba kerülés problémáját fokozta, hogy míg egykoron értéknek számított az idősek által szemilyesen közvetített, és generációknak átadott tapasztalat és bölcsesség, addig napjainkra  mind ez az intézményesült oktatás, könyvek, videók, CD-k miatt leértékelődött.
 Anyagi problémák miatt sok idős él a szegénységi határon, vagy az alatt. Jelentős azok száma, Amerikában az idősek egyötöde, akik nem tudják fedezni alapvető élelmiszer, ruha vagy gyógyszer szükségletüket. Mind ezek oka lehet a visszavonulás miatti jövedelem csökkenés, a kellő és/vagy nem elégséges megtakarítás, és/vagy az infláció. Háromszoros hátrányt mutat az anyagi probléma, ha valaki idős, nő és etnikai kisebbség afrikai-amerikai tagja is egyben.
A közlekedés természetes, kényelmes és olcsó eszköze a gépkocsi. Ez biztosítja a mobilitást, függetlenséget mindazon idősek számára, akik egészségi állapotuk, vagy anyagi helyzetük miatt nem engedhetik meg maguknak a saját autó fenntartását, ill. vezetését, jelentős gondot okoz a tömegközlekedéshez való alkalmazkodás.
Adatok sora bizonyítja, hogy az egyedül élő idősek rosszabb helyzetben vannak, mint azok, akik családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel körülvéve, párkapcsolatban élnek. A jó házasság az újra kötött házasság, vagy a tartós kapcsolat nem csak társaságot biztosít az idősek számára, hanem bizonyos fokú anyagi biztonságot, egyben lelki támaszt is a megnyugtató tudatot, hogy öreg napjaikra, vagy betegség esetén nem maradnak egyedül. A fontosnak érzett személyes kötődések házastárs, közeli hozzátartozók, barátok elvesztése azonban jelentősen megnöveli az elszigetelődés, magányosság, reménytelenség érzését, fokozza a depresszióra való hajlamot, és az ezzel összefüggő szomatikus tünetek veszélyét, pl. emésztési problémát, étvágytalanságot, álmatlanságot. A depresszió kihat az idős egész személyiségére is, ezáltal egyre visszahúzódóbbá, érzéketlenebbé, fásultabbá válik önmagával és környezetével szemben. Kutatások támasztják alá, hogy azok az idősek, akik fiatal éveik alatt érzelmi és hangulati változásaikat hatékonyan tudták egyensúlyban tartani, nem kell, hogy tartsanak az idős évek hozta problémák leküzdésétől, ellentétben azokkal, akik fiatal korban sem tudták kezelni emocionális életüket.
Viccelődések, élcelődések, félreértések és értelmezések gyakori forrása a késői életkor szexualitása. „Az öreg kecske is megnyalja a sót” szólás egy meglehetősen közismert szemléletet tükröz, pedig semmi nem indokolja Masters és Johnson, az University of Chicago sexkutatás szerint, hogy az idős embernek ne legyen igénye a nemi életre, és ne élvezze azt. Ennek a negatív attitűdnek, mely általában a fiatal korosztály megközelítése és az esetek nagy részében alapja, nem is a kapcsolattal szembeni ellenséges viszonyulás, hanem a kapcsolat következtében esetleg elvesztendő „örökségféltés” egy túldramatizált változata, amikor az idős, egy a korosztályánál fiatalabb oldalán véli megtalálni a testi-lelki boldogságot.

Természetes tény, hogy a szexuális teljesítőképesség csökken a kor előre haladtával, ám az igény csökkenését sokkal inkább a társadalom negatív előítélete, mint a tényleges fizikális szükséglet befolyásolja. Erkölcsi norma, hogy a test teljes összetartozásának demonstrálása sem fiatal, sem kevésbé fiatal korban nem publikus, de megszólni, kritizálni, negatívan minősíteni azt az idős párt, aki heterosexualis viselkedést nyilvánosan tanúsít, egymást átölelve sétál, vagy megcsókolja egymást, megalapozatlan és diszkriminatív értékű. Szerencsére az idős kori nemi élet megítélése erőteljes pozitív változást mutat. A fiatalabb és a középkorú generáció többsége elfogadja az özvegy szülő vagy nagyszülő ismételt házasságkötését vagy az egyre népszerűbb, hivatalos ceremóniától mentes, együttélési kapcsolatformát.
A fizikai erő és energia csökkenésének gyakori következménye lehet, hogy az idős emberek gyakrabban válnak bűncselekmények áldozataivá. Betörést, rablást, fosztogatást, vandalizmust követnek el idősek sérelmére, és az elkövetők gyakran büntetlenek maradnak. A tettek elkövetői nem csak az idős emberek jóhiszeműségét használja ki, hanem azzal is tisztában vannak, hogy az idősek többsége nem tesz feljelentést, mert egyrészt indokolatlanul úgy érzi, hogy szégyen, ami vele megtörtént, másrészt nem bízik a büntetés végrehajtási rendszer hatékonyságában. De sok idős egyszerűen azért hallgatja el az ellene elkövetett tetteket, mert fél a bűnözők megtorlásától. A jelenségben a legszomorúbb, hogy ilyen esetek áldozatai, vagy potenciális áldozatai otthonuk elhagyásával is felhagynak, tartva attól, hogy távollétükben törnek be, és fosztják ki lakásukat. Az utcai bevásárláskor táska, pénztárca vagy éppen kifizetett áruval teli kosár elrablásának áldozatai is nagyobb hányadban idősek, éppen úgy, mint ahogy a lakásokat felkereső álügynököké, hivatalos megbízottaké, jószolgálati munkatársaké, akik nagy előszeretettel csalnak ki pénzt, vagy lopnak el értékeket az idegennek is bizalmat szavazó idősektől.

A sajátosságok egyáltalán nem szükségszerű, de nyomon követhető jelensége, az idősek ellen elkövetett erőszak, ami előfordulhat családon belül éppen úgy, mint időseket ellátó egészségügyi és/vagy szociális intézményekben. Megnyilvánulhat fizikális bántalmazásban  pl. verés, kikötözés, szexuális molesztálás, stb. érzelmi erőszak alkalmazásában, pl. szóbeli sértegetés, megfélemlítés, megalázás, stb., anyagi kifosztásban, pl. illegálisan magas összeget  kicsalni ellátásért, átruházási, örökbehagyási dokumentumokra aláírását kikényszeríteni, stb., vagy az alapvető gondoskodási feladatok elhanyagolásában, pl. késleltetni, vagy folyamatosan elmulasztani gyógyszerezést, étkeztetést, folyadék ellátást, személyi higiéniát.
Foglalkozni az elmúlással, annak következményeivel is, a halállal, tipikus időskori sajátosság. Szemtanúként megélni, vagy hallomásból tudomást szerezni kortárs, hozzátartozók, barátok, ismerősök súlyos betegségéről, haldoklásáról, haláláról sok idős számára a saját elmúlás tényét vetíti előre. Legtöbbjük vágya a rövid, szenvedésektől mentes haldoklás is a méltóságteljes halál szeretteinktől körülvéve, saját otthonukban. Mindezek esélye azonban elgépiesedett világunkban nincs tökéletesen biztosítva. Igaz, hogy a haldoklás folyamata, és a halál már nem tartozik a tabuk közé, de az élettől való búcsúzás természetes módja, a hospice szemlélet, gondoskodás. Erre a témára külön fejezetet szántam. Napjainkban sajnos még nem a mindennapok gyakorlata.
Szembesülve az idős kor hozta társadalmi, gazdasági és szociális problémák néhány  sajátosságával, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kor előre haladta, az emberi testben az egészségben is változásokat eredményez, melyeknek nagyon is érezhető és látható jelei vannak.
Utóirat: Lelkünket beragyogó nevetés… Összefüggések: Ha az olivaolajat az olajfa terméséből sajtolják ki, honnan nyerik a babaolajat?
Folytatás: Korfüggő betegségek
Susan T. de Buzna dr.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.