A kerületi főállatorvos válaszol – Nyúlexport és számos aktualitás

A trágya a láncban
Az elmúlt idõszakban sok bejelentés érkezett a Kerületi Fõállatorvoshoz, hogy a levegõben erõteljes trágyaszag érezhetõ. Az illetékes társszervek képviselõivel dr. Dobos András kerületi fõállatorvos több napon át területbejárást végzett, és megállapították, hogy vállalkozók a földterületükre trágyát helyeztek ki, viszont azt a tevékenységet, amely a szaghatást megelõzné, nem végezték el.

– Az állattartóknak a növényegészségügy felé bejelentést kell tenni a trágya mennyiségérõl. Ennek megfelelõen a trágya kezelése is rendkívül szabályozott. Megfelelõ trágyatárolót kell létesíteni, amely a szaghatástól is megvédi környezetét. A trágyakezelési technológiát ki kell dolgozni, a trágya kihelyezésének is úgy kell történnie, hogy az a környezetet ne szennyezze, – ismerteti a szabályozást Dobos doktor, aki a probléma gyökerét abban látja, hogy a termõföldre kihelyezéskor  nem történt meg a trágya azonnali leforgatása. Arról is tájékoztatja az érintetteket, hogy a trágyaszállító kocsit is engedélyeztetni kell, mert a trágyakezelés is az élelmiszerlánc része. Amenynyiben ezeket valaki nem tartja be, a hatósági szankciókat kell elviselnie.

– Minket kötnek a hatósági szabályozások. A bírság határa extrém esetben akár 2 milliárd forint is lehet… Már eddig is kiróttunk milliós bírságokat pl. zárlatszegés, nem megfelelõ trágyakezelés, állatkínzás, stb. miatt. Azon vagyunk, hogy segítsünk, de vannak, akik úgy vélik, nekik mindent szabad. Sokszor az egyéni érdekeiket a közösség céljaival szembe helyezik. Nem lehet végtelen tolerancia a hatóság részérõl sem ilyen esetekben, – nyugtázza. 
– Hogyan lehet megítélni a káros szaghatás mértékét?
– Rendelkezünk a megfelelõ vizsgálati eszközökkel, amelyekkel pontosan mérhetõ a szaghatás. Az azt elõidõzõ anyagoknak megvan a megfelelõ dózisa, ha valaki azt túllépi, bírságolásnak van helye.
– Sok ilyen vizsgálat van most folyamatban?
– A lakossági bejelentések alapján egyre több. A teljes elsõ fokú eljárás nálunk zajlik, a felderítéstõl a szankció meghozataláig igen rövid idõ telik el.

Szalmonella

Most a brojler állományoknak, jövõre a pulykáknak, azt követõen a víziszárnyas állományoknak Szalmonella-menteseknek kell lenniük. Vágóhídra csak Szalmonella negatív állományt lehet bevinni. Ami nem ilyen, abból elõhûtött, friss terméket nem lehet készíteni, ellenkezõ esetben csak úgy hozhatja a gyártó forgalomba, ha a Szalmonella-fertõzöttség esélyét a csomagoláson feltûnteti. A szentesi kerületben ilyen még nem fordult elõ. Erre nagyon figyelünk.
– Milyen következménye van, ha a termelõ állománya szalmonella pozitív?
– A fogadó vágóhídon múlik, hogy az átvágásban le fogja-e vágni.

Élõnyúl export

  Komoly elõkészületek után a napokban volt az Olasz Egészségügy Minisztérium küldöttsége a szentesi kerületben. Itt újra egy elsõdleges karantén állomást hoznának létre, ami az élõnyúl befogása esetén lehetõvé teszi az olaszországi exportot. A szentesi terület élõnyúlban igen gazdag. Az ország többi részébõl ide áramló nyulat is tudják majd karanténozni. Ez munkahelyeket is jelent. 2004-ben volt utoljára ilyen exportlehetõsége Szentesnek, – sorolja a fõállatorvos.
– Ez a karantén mit jelent?
– Ebbe az övezetbe hajtják be a nyulakat, itt nyolc napon át egészségügyi vizsgálatokon esnek át, mielõtt az export szállítás megtörténik.
– De mi nem esünk át a ló túloldalára, és nem megy át a dolog a nyulak irtásába?
– Meg van határozva, hogy milyen területrõl mennyi nyúl fogható be éves átlagban. Kvótához kötött a kivihetõ mennyiség is.
– Kb. hány embernek adhat ez a tevékenység munkát?
– 30-40 embernek folyamatosan, – válaszolja.

Kutya dolgok

A kerületi fõállatorvos arról is tájékoztatott, hogy lezárult a veszettségoltás idõszaka. Ennek ellenére is nagyon sok olyan kutya kerül elõtérbe, amelyik embert harap és nincs beoltva. Ez esetben a tulajdonost bírsággal kell sújtani.
– Már ha van tulajdonos, – aggályoskodunk. Még mindig sok a kóbor eb… Autóból kidobják, forgalomtól távol kikötik ezeket a szerencsétlen megunt jószágokat…
– A gyepmester kapacitásához mérten befogja az ilyen állatokat, még ha ez nem is könnyû feladat. Egyébként elkezdõdött a csipezés, sorszámozott kutyakönyvek vannak, ezek a szolgáltatások a rendelõkben kérhetõk. A veszettségoltást most már csak azonosítás mellett lehet végezni. Az azonosításra egy alkalommal kell, hogy sor kerüljön. Mindenkit arra kérek, hogy figyeljen oda az általad említett szélsõséges esetekre, és ha ilyet tapasztal, jelezze a hivatalunkban. (Fotó: Dömsödi Teréz)

Vakcinázási program

Mivel a lakossági igényekre érzékenyen reagál a Kiséri Állatorvosi Rendelõ is, ezért az õszi hónapokban vakcinázási akcióba kezdtek, ami azt jelenti, hogy állatorvosi díjat nem kell fizetni, csak a gyógyszerköltséget a kutyák macskák ivartalanításáért és a kullancs elleni védõoltás felvételéért.  Augusztusban döbbenetes menynyiségû kutya pusztult el kullancs csípés után, amelyek elõzetesen védõoltásban nem részesültek, – ezt már dr. Czabarka János állatorvostól halljuk. Az ilyen állat szédül, bágyadt, nyálzik. Amíg a nyálával a kórokozókat üríti, az emberre is nagyon veszélyes. 
Éljenek tehát minél többen a lehetõséggel és kérjenek idõpontot a 06-30/357-4468-as ügyeleti számon.  Óvjuk egymás egészségét!             
– dite –

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.