Elégedetten távozott a miniszter
November tizenötödike több szempontból is beíródik városunk történetébe. Erre a napra esett ugyanis három komoly beruházás átadásának az idõpontja. Ebbõl az alkalomból ellátogatott hozzánk dr. Göncz Kinga esélyegyenlõségi miniszter asszony, aki láthatóan kedvezõ benyomásokat szerzett Szentesen.
Az Ifjúsági, Szociális, Családügyi és Esélyegyenlõségi Minisztériumból érkezett dr. Göncz Kinga miniszter asszony Szentesre, hogy részt vegyen a Petõfi u. 16. alatti huszonkét lakásos szociális bérlakás átadásán.
Egy ideig a város vezetése jó reményekkel kecsegtetõ vállalkozás számára tartotta fenn az ominózus telket. A befektetõ késett, a pályázati lehetõség adott volt, és a nagy számú lakásigénylõ folytonos ostroma ésszerû cselekvésre sarkallta az érintetteket. Helyesen, hiszen az állandó gaz helyén mintegy 132 millió forintos támogatásból felépült a most átadott ingatlan.
De nézzük kicsit az elõzményeket: a polgármester hivatal kimutatása szerint 2002-tõl napjainkig 59 szociális bérlakás épült Szentesen. Az ilyen címen elnyert támogatások összege megközelíti a 396 millió forintot. 2003-ban harminc, míg tavaly hét ilyen lakás segített a legrászorultabbak lakásgondjain. A mostani beruházás összköltsége 212 millió forint volt. Az önkormányzatnak 80 milliós hozzájárulást kellett teljesítenie. Ez a megoldás százhatvan fõ, köztük nyolcvan gyermek számára jelent biztos hátteret.
Szirbik Imre polgármester kérdésünkre megerõsítette: további igénylõk százai várnak a hivataltól segítséget lakásproblémájuk megoldásához, azonban megnyugtatónak nevezte , hogy a legrászorultabbak helyzete év végéig megoldódik.
Miniszter asszony megelégedéssel nyugtázta a látottakat. Mind a lakások szerkezete, berendezhetõsége, nagysága kielégíti a beköltözõk komfortérzetét is. Ez egyértelmûen leolvasható volt az arcokról.
A miniszter asszony ezután berekhátra látogatott. Elkészültek ugyanis a kivitelezõk mind a gázvezeték kiépítésével, mind pedig a szennyvízcsatorna-hálózattal. A munkák zárásaként új útburkolatnak is örülhetnek az Lavotta utcában, és a környékben élõk.
Faúr Zoltán, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke már évek óta fontos célkitûzésnek tartotta a fejlesztéseket. A város perifériájára szorult utcákban azonban komoly szervezõmunkát igényelt, s talán kissé el is húzódott ez a folyamat más városrészekhez képest. Mostanra azonban már nincsenek különbségek. Sõt! A gázvezetékre százkét ingatlant csatlakoztattak, az összberuházás értéke megközelíti a 15 millió forintot. Négyszáz négyzetméter járda is készült az Akácfa és Báthory utcákban 3,7 milliós beruházásban. A szennyvízcsatorna kivitelezése 48 millió forintot igényelt, kilencvennégy ingatlant kötöttek rá. A közel négyezer négyzetméter útburkolatot 10 milliós költséggel állították helyre. Az összegek jelentõs része kormányzati támogatás.
A miniszter asszony elégedetten jegyezte meg: ehhez fogható rendezettséget, fejlõdést még nem sok helyen látott roma lakóközösségekben. A beszélgetésbõl, amit Szirbik Imrével és Faúr Zoltánnal folytatott, kiderült: a két önkormányzat jól együttmûködik, a párbeszédet tettek követik és követték. Zoltánhoz hasonlóan a roma származásúak közül is többen megpróbálnak munkalehetõségeket biztosítani a helyi társaiknak, ami többé-kevésbe sikerül is. Ám a munkahelyek alacsony számában Szentes sem tér el más településektõl. Így továbbra is a helyi romák helyzetét leginkább ez a probléma nehezíti.
De szó esett a közösségi házról, a benne rejlõ lehetõségekrõl is. – Az itt élõkön múlik, mennyire tudják kihasználni például ezt az adottságot -, jegyezte meg a miniszter asszony. A szándék megvan, ám azt láthattuk: sok teendõ van még az építmény környékén is.
A miniszter asszony ritkán vállal keddenként vidéki látogatásokat, mint mondta. Elfoglaltságai a hivatalához kötik ilyenkor, azonban már oly sokszor hívták (hívtuk) Szentesre, hogy ez egyszer kivételt tett. A tapasztaltak megerõsítették: megérte.
A Mentõ utcában, a kiséri gázvezeték jelképes átadásán már nem tudott jelen lenni, addigra vissza indult a fõvárosba. Itt Ollainé Eszterke néni vállalta a házigazda szerepét. A terület fekvése miatt itt volt korábban a legtöbb belvizes probléma, ezért a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése itt vette kezdetét elõször, tavaly õsz folyamán. Mint mondta, köszönet a kivitelezõknek, mert ha volt is akadály, õk gyorsan igyekeztek az elhárítani, a lakossági kéréseket orvosolni. A kivitelezés dandárját a budapesti Hídépítõ Rt. végezte. A 18,8 folyóméter hosszú vezetékre közel ezerötszázan kötöttek rá, s a beruházás összköltsége megközelíti az 1 milliárd forintot.
A jelképes átadás alkalmából Esztike néni gondoskodott pogácsáról, meleg teáról, s az új aszfalt kis részén egy üres söröshordó is végiggurult. Persze csak azért üres, mert a tartalmára azonnal akadt szép számú jelentkezõ.
A csatorna-hálózat pedig tovább épül a Felsõpárton és a város központi területein is. Jövõre majd ott is gurul a hordó? Meglátjuk.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz