Született katonák – Lassan telítődő létszám
A Hadkiegészítõ Parancsnokság szervezetében, Csongrád megyében is 2001. szeptemberétõl mûködik a katonai toborzás. Tavaly novemberig párhuzamosan volt még sorozás is. Ekkor azonban leszerelt az utolsó sorkatona, azóta csak önkéntes és hivatásos állományú katonákkal találkozhatunk a Magyar Honvédségben. Ezúttal a katonai toborzás jelenérõl, a pálya perspektíváiról Mészáros Antal õrnagyot, az iroda vezetõjét faggattuk.
– Az említett egy év folyamán hányan fordultak meg önöknél?
– Tavaly május óta vagyunk ebben a Szeged, dr. Boross József utcai ingatlanban. Elõtte a Hattyas soron dolgoztunk. Az elmúlt év során mintegy hétszáz fõ keresett fel minket, õket regisztráltuk, és mintegy kétszázötven fõt tudtunk felvenni. A felvétel az alakulatoknál lévõ üres helyek függvénye, de a jelentkezõk egy része nem is alkalmas a katonai szolgálatra.
– Milyen utat jár végig az a szerencsés jelentkezõ, aki bebizonyíthatja alkalmasságát?
– Elõször is komoly vizsgálatokon kell átesniük a fiataloknak. Ha megfelelt, három hónapos felkészítésen vesz részt minden szerzõdéses katona, ami a fél éves próbaidõ része. A felkészítés korábban Szabadszálláson, manapság Tapolcán történik. Jövõre pedig Szentendrére kerül az alapfelkészítés. Egy szerzõdéses katona két évre vállal elsõ alkalommal szerzõdést. Ezt követõen van módja akár a további elõmenetelre is.
– A jelentkezõk hány százaléka alkalmas, ill. a helykorlátoktól függetlenül tölthetné be a katonai szolgálatot?
– Manapság a jelentkezõk mintegy harmincöt százaléka alkalmas itt a megyében a szolgálatra. Velük köthetjük meg a szerzõdéseket. Az alkalmassági vizsgálat három részbõl, egészségügyi, pszichológiai és fizikai felmérésbõl áll. Utóbbi háromezer-kétszáz méter futást, vagy húsz kilométer biciklizést jelent normaidõre. Mérnek felülést, fekvõtámaszt is. Életkorra és nemre vetítve más az elvárt teljesítmény.
– A jelentkezõk között milyen arányt képviselnek a hölgyek?
– Jelentkezhet bárki, nyilván a hölgyek esetében mások a megfelelési követelmények, mint a férfiaknál. A jelentkezõk mintegy tizenhat százaléka nõ, és be is kerül az állományba.
– Manapság milyen elhelyezkedési lehetõségeket tudnak ajánlani a katonajelölteknek?
– Jelenleg országos szinten nyolcezerszáz fõben van maximálva a szerzõdéses legénységi állomány létszáma. A megyei két alakulat (Hódmezõvásárhely, Szentes) létszáma is meghatározott. Ennek megfelelõen történik a felvétel. Aki tervezi, hogy szívesen vállalna szerzõdéses katonai szolgálatot a közeljövõben, vagy érdeklõdik a hivatásos katonai pálya iránt, számukra a regisztrálást tudjuk felkínálni. Amint lesz üresedés, országos szinten bárhol, oda irányítjuk a jelentkezõket. A pálya iránt érdeklõdõk szinte száz százaléka azonban Csongrád megyében szeretne szolgálatot vállalni. Tehát nem lehet mondani, hogy mobilak az emberek. Budapestre jelenleg is tudnánk ötven-hatvan fõt irányítani, de nem szívesen hagyja el senki a lakókörnyezetét. A díszszázadba is tudunk helyet kínálni, bár itt nagyon szigorú kitételeknek kell megfelelni.
– A középiskolákban végzõ diákoknak mit ajánl?
– A katonai fõiskolai, ill. a tiszthelyettes képzésre hívnám fel a figyelmet. Elõbbire százöt fõt tudnak felvenni, katonai vezetõ, logisztikai szak, különbözõ mérnök képzésekre kell itt gondolni. A tiszthelyettes képzésre mindössze huszonöt fõt várnak, a képzés egy éves. Elsõsorban gépjármû, fedélzeti rádiótechnikai berendezés, fegyverzettechnikai szerelõket képeznek. A tiszthelyettesek pótlása ugyanis az utóbbi idõben inkább belsõ toborzással történik. Olyan személyeket iskoláz be a honvédség, akik már több éves katonai tapasztalattal rendelkeznek, – nyugtázta a szegedi toborzó iroda vezetõje.
Megtudtuk tõle továbbá, hogy az országban húsz parancsnokság mûködik hét kiemelt regionális toborzó irodával. Az irodák felszerelése és imázsa rendkívül egységes. A megyei irodában jelenleg hét fõ dolgozik. Modern sátorral, gépjármûvel rendelkeznek, így helyszíni toborzómunkát is szívesen végeznek iskolákban, rendezvényeken. Helyi elõadótermükben vetítéssel egybekötött bemutató osztályfõnöki órát tartanak a diákoknak. Elmondta még, hogy az utóbbi idõben a Bevetés Klub foglalkozik kiemelten azzal, hogy a 12-18 éves korosztályt megismertesse a Magyar Honvédséggel, és közelebb vigye a katonai pályához.
(vége)
Szerkesztette: Dömsödi Mihály
(Fotók: dt.)
A rovat a Külügyminisztérium támogatásával készül.