Aratás után

Befejezõdött a mezõgazdasági termelõk (egyik) nagy jelentõségû munkája, a nyári aratás. Betakarítottuk a kalászos növényeket, és az egyre növekvõ területû õszi káposzta repcét. A termelési eredmények elmaradnak a több éves átlagtól (és különösen az elmúlt évi jó eredményektõl).

Az elõzetes országos átlagbúzából: 3,82 t/ha, repcébõl: 2,1 t/ha, a megyei átlagot még ez sem éri el.
Városi eredmények nem állnak rendelkezésre, de a becsült eredmények magasabbak a megyeinél, az országos közelében lehetnek. 
A betakarított növények terméseredményére rányomta bélyegét a példátlanul korán beköszöntött kemény aszály (60 napig szinte nem esett esõ), az aratás idejére megérkezett esõk már csak a búza minõségét rontották, sõt a mennyiséget is, különösen a pergésre hajlamos fajtáknál. A hozam- és minõségi átlagok mögött nagy szóródás van. (A TERRA-COOP Kft-ben pl. 3-tól 9 tonnáig fordultak elõ a búzánál tábla-átlagok.) A búza minõségét illetõen is a gyengébb tételek mellett kiváló, ún. javító minõségû búzákat is sikerült betárolni.
Betároláskor a szentesi értékesítésre szervezõdött termelõ csoportok (a Szentesi Gabona Szövetkezet és a Kurca-menti BÉSz) szállítmányonként végeztek minõsítést, és a minõség szerint elkülönítve tárolják a búzát.
Az alacsony termést nem követte az árak emelkedése; ellenkezõleg: kevés a vevõ, és az árak a több éves szintek alatt vannak. Jellemzõen az alacsony minõségû, ún. takarmánybúzát keresik 22-24.000,- Ft/tonna áron, és a legjobb minõségû, ún. javító búzákat 30-32.000,- Ft/tonna áron.
Nekünk, termelõknek most az a feladatunk, hogy az elért mennyiségi és minõségi terméseredmények, és az elvégzett munka, az alkalmazott technológia közötti összefüggéseket elemezzük, a jövõbeni jobb eredmények elérése érdekében.
Mindenképpen növelni célszerû az öntözõ kapacitásokat.

Az öntözési lehetõségeinket elsõsorban szántóföldi zöldség-, hibrid- és csemegekukorica termesztésével hasznosítjuk, de az ez évi tapasztalatok szerint aszályos években a búza termesztésével is megtérülnek a többlet költségek. Az öntözés kiterjesztésében a termelõi beruházások mellett szükséges a fõcsatornák és kapcsolódó mûtárgyak állami forrásokkal történõ fejlesztése.
Az öntözés mellett a mûvelet- és víztakarékos eljárások fokozott alkalmazása is eredményes lehet a száraz, aszályos körülmények között. A ún. mulchos, forgatás nélküli mûvelésnek ma már nagyon jó eszközei vannak, úgy a talajmûvelõ, mint a vetõgépek piacán. Az elmúlt hónapban zárult gépbeszerzési pályázati lehetõség jó alkalmat adott a géppark 25%-os támogatással történõ kiegészítésére.
A fajtaválasztás, a harmonikus tápanyag-utánpótlás, az okszerû növényvédelem a gazdálkodók által ismert, jelentõs elemei az eredményes és minõségi termelésnek.
A gazdálkodók alaptermészete, hogy a nehezebb évek után is töretlen optimizmussal készülnek az új vetésre, és persze a még elõttük álló õszi betakarítási, és jövõt megalapozó egyéb szántóföldi munkákra.   
  Szarvas Pál

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.