Feszített gazdálkodás mellett – Hamarosan mintaboltot nyit a DélKerTÉSZ
A Délalföldi Kertészek Szövetkezete 55 fős küldöttgyűlése képviseli a szövetkezet 459 tagját, s ők egyhangúan elfogadták a DélKerTÉSZ idei gazdálkodására, és a fejlesztésekre vonatkozó terveit. Így már nyíltan beszélgethettünk Nagypéter Sándor elnök-ügyvezető úrral az elmúlt év eredményeinek legfontosabb tapasztalatairól, és az ez évi elképzelésekről.
-A zöldség-gyümölcs ágazatunk 2023-ban közel 22 milliárd forint árbevételt ért el. Szövetkezetünk a tagokat mintegy 3 milliárd forint értékben támogatta az input anyagok beszerzésében, fejlesztéseik megvalósításában. Az elmúlt három év rendkívüli gazdasági hatásai azonban a működésünket, az egyre növekvő kiadásaink finanszírozását megnehezítik, ezért óvatosabb, körültekintőbb az idei tervezésünk – vázolta fel az elnök úr, majd így folytatta:
-Ebben az évben az árbevételünk nem fogja elérni a 22 milliárd forintot, mert például az ipari célú szántóföldi zöldségek árbevétele jelentősen marad el a realitástól a kínai csemegekukorica beáramlása miatt. Ahogy az ukrán gabona a növénytermesztésben, úgy az észak-afrikai paprika import a mi gazdálkodásunkban okoz nehézségeket. Ezek a jelenségek vezettek Európa országaiban a gazdatüntetésekhez. A kialakult helyzetben még inkább felértékelődik a hatékonyság, a versenyképesség fokozásának kényszere. Termelőinknek növelni kell tehát az 1 négyzetméterre jutó hozamot, egyben a szövetkezetünknek fokoznia kell a logisztikai adottságaink hatékonyságát és stabilizálni az energia függetlenségünket. Ennek érdekében aggregátort szerzünk be, és megoldjuk az energiatárolást. De a beszerzéseink között lesz paradicsom kombájn, öntözőberendezések, alma válogató és tároló szín, s mivel hagymával is foglalkozunk, a vető és betakarítógépeket is biztosítjuk hozzá. A hajtatott növénytermesztésben dolgozó termelőinkre gondolva további üvegházi takarítógépeket, tápoldatozó és klímaberendezéseket valamint sok más használati eszközt szerzünk be. Az 1.4 milliárdos beruházási forrás mintegy 50%-át a termelőink részére biztosítjuk.
-Napjainkban egyre többet hallunk a mesterséges intelligenciáról. Az önök gazdálkodásában mutatkozik erre igény?
-Mi az AI alkalmazására még nem állunk készen. Ahhoz, hogy mesterséges intelligenciát alkalmazzunk, sokkal magasabb szintű digitalizációra volna szükség nálunk, és az automatizálás területén is el vagyunk maradva.
-Véleményem szerint – mondta az elnök úr – amilyen hirtelen feltört az AI lehetőségeinek megismerése utáni vágy, a gyakorlatban olyan mértékben fog bizonyos területeken visszaszorulni az alkalmazhatósága. Legkorábban adminisztratív területen és a kommunikációs feladatainkban tudom elképzelni, ám ott is csak kontroll mellett. Sokkal közelebbinek érzem viszont a robot technológia bevezetését a nehéz fizikai munkák kiváltásában.
–Említette, hogy hagymaforgalmazással is foglalkoznak. Milyen átrendeződés vált célszerűvé az egyes növényfajták vonatkozásában?
-A TV paprika termőterületét 6 hektárral csökkentettük, de egységesen is 3 hektárral kevesebb, 134 hektáron folyik zöldség – gyümölcstermesztés az idén. A piaci igények függvényében, folyamatosan növekszik a kaliforniai, a pritamin és kápia paprika iránti kereslet. A paradicsom különlegességek kedveltsége továbbra is meghatározó. A kisebb átrendeződések mellett idén 19,3 milliárd forint tagi árbevétellel tervezünk.
–A kiadások letörésének folyamatos munkálatai mellett azért mindig jönnek újabb nehezítő költségtényezők. Jól gondolom?
-Ebben az évben a fuvarozás költségnövekedése a nagy kihívások egyike. Az útdíj átlagosan mintegy 80%-kal emelkedik, amit tovább növel a gázolaj árból adódó bizonytalanság. Nehézség, hogy csúsznak a támogatás kifizetések. A hitelkamat terheink is mintegy 325 millió forintra történő emelkedést mutatnak. Viszont vannak újabb területek, melyek bizakodásra adhatnak okot.
–Mégis mik lehetnek ezek?
-Reményteljes lehet a mintaprogramunk. Március 27-én Brüsszelben bemutathattuk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen azt, hogyan építjük fel a mentorprogramunkat, amely a kertészeti szakma utánpótlásának kinevelését célozza. Visszaigazolást kaptunk arra, hogy a mi programunk értékét éppen a már gyakorlati megoldásra tett konkrét lépések egymásra épülése adja. Továbbadni azt a hagyományt és tradíciót, amely az elmúlt 150 év tapasztalatain alapul. Nagyra értékelte ezt az EU Mezőgazdasági Szövetkezések Bizottsága. Reményeink szerint a magyar elnökség idején, ősztől, még inkább megismertethetjük az elképzeléseinket. A másik a hazai piac erősítése az áruházlánci értékesítésen felül más értékesítési platformokon is. Nem titkolt szándékunk a hamarosan megnyíló szentesi Mintaboltunkkal egyfajta új, fogyasztó barát, versenyképes bolt elindítása, amelyhez webshop is fog tartozni. A mintabolt itt a telephelyünkön nyílik, annak érdekében, hogy a saját márkáink pozicionálását tovább növeljük. A harmadik, dolgozóink folyamatos megbecsülése, a lojalitás elismerése. A biztonság megteremtése a dolgozóink mindennapjaiban a szövetkezet életében is a biztonságot jelenti – összegzett Nagypéter Sándor elnök-ügyvezető úr.
Dömsödi Teréz
Fotók: DélKerTÉSZ
Megjelent a http://ekonyvtar.vksz.hu/?docId=42235 online lapszámunk 1. és 3. oldalán.