A grépfrút csodája
A grépfrút hatóanyaga elsõsorban gyomor- és bélpanasz, gombás betegség, megfázás, torok-, orr- és fülfertõzés, körömbetegség, fogínygyulladás, illetve hüvelyfertõzés esetén vált be. Egy természetes antibiotikum.
A floridai dr. J. Harich orvos és hobbikertész majd húsz évvel ezelõtt észrevette, hogy a grépfrút “csodamagja” nem akar a komposztban elrothadni, ezért tesztelte a mag hatását, és számtalan érdekes megállapításra jutott. A mag szinte az antibiotikumok erejéhez hasonlíthatóan, intenzív baktériumölõ, némely vírust és gombafajt is igen jó eredménnyel képes elpusztítani.
Támadás a vírusok ellen: Az ezt követõ kutatások azt mutatták, hogy a grépfrútmag már igen csekély töménységben (egy pohár vízben nyolc csepp) ugyanolyan sikeres, mint a hagyományos antibiotikumok. Felhasználási területe is széles körû: több száz különbözõ baktérium- és vírustörzs, közel száz gombatörzs és nagyszámú egysejtû parazita ellen lehet könnyûszerrel támadást indítani. A gyümölcs elsõsorban bioflavo-noidot, glikozidot, C-vitamint és néhány fehérjét tartalmaz. Ezeket a grépfrút magjából és a hús hártyájából nyerik. A mag hatóanyaga elpusztítja a kórokozók sejtburkát, és szabályosan “kiéhezteti” azokat anélkül, hogy az emberi szervezetet károsítanák. Ezáltal természetes módon semmisíti meg a vírusokat, baktériumokat, gombákat és parazitákat.
Mikor és hogyan kell használni? Elsõsorban az emésztés támogatására (keserûanyagai miatt epehajtó, étvágyhozó, emésztésserkentõ), fertõtlenítõ hatásának köszönhetõen jó a bakteriális, vírusos és gombás fertõzések kezelésére – külsõleg és belsõleg is. A magkivonatot viszont három hétnél tovább – folyamatosan – nem szabad használni. A tömény oldatot mindig fel kell hígítani, mert felmarhatja a nyálkahártyát. Van, aki a kivonatot a fekete, illetve gyógyteájába teszi. A forró víz ugyanis nem befolyásolja a grépfrút hatását.
Egészség, betegség: Megfázás esetén jót tesz az aromaterápia: inhaláljunk forró grépfrútolajat, hiszen csíraölõ és élénkítõ hatású. Naponta egyszer vegyünk gõzfürdõt 20 cseppnyi grépfrútmag kivonatot adva a fürdõvízhez. Köhögés ellen pedig jót tesz a mézes grépfrútlé. A grépfrút fertõtlenítõ hatású, így kisebb bõrplasztika, égési sérülés, sebek és gyulladás után jót tesz a magcseppes kenõcs. Ehhez keverjünk össze teafaolajos vagy körömvirágkrémet pár csepp grépfrútolajjal.
Szépség: A grépfrútnak különleges a gyulladáscsökkentõ és zsírégetõ képessége. Magkoncentrátumából pár cseppet hozzáadva a kozmetikumhoz, hatékony ellenszere lesz az ekcémának, a herpesznek és a bõrkiütésnek. – A grépfrút erõsen fertõtlenítõ hatású, frissé teszi a hajat, tisztítja a fogat, gátolja a fogszuvasodást, természetes módon dezodorál.
A bõr tisztítására és megnyugtatására tegyünk 5 csepp grépfrút koncentrátumot a tenyérbe, majd masszírozzuk el az arcon (eleinte kicsit csípni fog). Az ajak ápolására avoká-dó-, mandula- vagy olívaolajat keverjünk a koncentrátumhoz.
A grépfrút még a következõ problémákon segít: – Száj és fog: kisebb fekély, szájpenész, gombás fertõzés, rossz lehelet, szuvasodás, fogkõ, fogínygyulladás. – Torok és orr: nátha, köhögés, rekedtség, torokfájás, gégegyulladás. – Bõr és haj: szõrtüszõgyulladás, vágott seb, bõrkiütés, övsömör, ekcéma, szemölcs, bõrgomba, korpásodás, fejtetû. Pár csepp keverhetõ a hajsamponba is. – Gyomor- és bélrendszer: hasmenés, gombásodás, étvágyjavítás, segít a normális bélflóra rendezésében, emésztésjavító.
A grépfrútmag egyik hatóanyagáról bizonyítást nyert, hogy gyógyszer metabolizáló, enzimbénító hatású, ezért jelentõsen növeli egyes gyógyszerek hatékonyságát. Akik gyógyszereket rendszeresen szednek, kérjék ki orvosuk és természetgyógyászuk tanácsát. A grépfrútmagban található hatóanyagok hozzájárulhatnak a szervek, szövetek mikrobiológiai egyensúlyának fenntartásához.
Rideg Róbert természetgyógyász-
tanár, fitoterapeuta, az Aryan
Természetgyógyász Oktató Központ óraadó tanára