Ki játszott ilyet? – Egy gyermektábor mérlege

A Zöldág Mozgáskultúra és Sport Egyesület július 6-10-ig rendezte meg a Ki játszik ilyet? népi játék és néptánc táborát 5-10 éves gyermekeknek Hankó Györgyné és Darabosné Horváth Ildikó vezetésével.

A tábor programjában az énekes népi gyermekjátékok közül „új anyagként” az idén a lakodalmas játékokkal, pl. (Járom az új várnak…, Mit visztek, mit visztek…) ismerkedtek a gyermekek. Szívesen énekelték még a Derzsi Kovács Jenõ gyûjtötte szentesi, és a dunántúli ugrós  dallamokat is: (Házasodik a tücsök…, Hej, Jancsika, Jancsika…). Elsõsorban ezekre táncoltak körben, ill. félkörben, párban vagy egyenként; de szívesen és nagy igyekezettel kezdték tanulni az I. Kárpát-medencei Tûzugrás Fesztivál központi koreográfia elsõ két részét is. Kedves dalaik közé tartoztak az ugyancsak Szent Iván napjához kapcsolódó „Haja gyivó megírik”… (Ha a dió megérik…) és a „Sütnyi valót loptam…” (Sütni valót loptam…)  dalok is játékaikkal együtt.
Különféle ritmus játékokkal, mondókákkal, becsapós (palacsintasütés) és ügyességi (diótorony) játékokkal is múlatták az idõt.
Minden nap sor került kézmûves foglalkozásra is, ekkor játékokat készítettek maguknak. Hétfõn bohócfejes szélforgóval, kedden macis, békás vagy röfis napellenzõ „sapkával”, szerdán tulipános mozaikképpel, csütörtökön olyan hangszerekkel, amelyeknek az elkészítéséhez mindenki otthon találhat hozzávalókat, (pengetõs hangszereket üres dióhéjból ill. gyufás dobozból, gumigyûrûbõl; zümmögõt fésûbõl és selyempapírból; harangjátékot seprûnyélre cérnával felkötözött különbözõ méretû szögekbõl vagy kanalakból; csörgõt olyan fejfújt léggömbbõl, amelyikben cseresznyemagok vagy gyöngyszemek vannak) lettek gazdagabbak.

Míg kis kezeik alkottak, Benedek Elek meséit hallgatták Ildikó néni felolvasásában. Megismerték Kolontos Palkó, A vén kutya, és Rókáné: a siratóaszszony történetét, melyek kapcsán érdekes és ma is tanulságos dolgokról beszélgettek.
A délutánokat mindig a szabadban töltötték. Összesen 3 játszótéren próbálták ki a játékokat, a strandon 4 medencében lubickoltak, 2 – 2 alkalommal autóbuszon, ill. lovas kocsin utaztak a rövidebb gyalogtúrák mellett.
Õszinte tisztelettel emlékeznek a Városi Könyvtárban látott sok szép népmûvészeti alkotásra; a dr. Magyar Jánosné Incike néninél (Öreg szoba), a Kozák Liza néninél (akvarell és olaj festmények) töltött órákra, nem felejtik Medgyesi Pista bácsi „meséit” sem (pl. honfoglaló õseinkrõl), a 37. II. Rákóczi Ferenc Mûszaki Zászlóalj múzeumában látott vadonatúj kiállításra, a városszéli szép utcákra (pl. amely Derzsi Kovács Jenõ nevét viseli), valamint az utolsó napi derekegyházi egész napos kirándulás helyszíneire – a központi játszótérre, és a horgásztavakra, ahol a 3 + 6 állomásból álló akadályversenyen könnyedén elevenítették fel a táborban megismerteket és történteket.
Külön köszönik a tiszaalpárról érkezett tekerõs ill. citerás gyermekeknek és Balla Tibor tanáruknak, hogy õk is felléptek csütörtökön kora este a Ki játszik ilyet? tábor népi játék és néptánc bemutatóján a meghívott szülõk és vendégek elõtt népzenei mûsorukkal.
A tábor ideje alatt finomabbnál finomabb ételeket fogyasztottak jóízûen. S hogy hány kisgyermek volt részese a felsoroltaknak? Számuk naponként változott. A legkevesebb 4, a legtöbb 9 fõ volt. Mindezek ellenére! Táborozni jó! Énekelni, táncolni, játszani, szép és értékes dolgokat hallani és látni, új barátokat, példaképeket találni, a szabadban lenni jó! Még akkor is, ha érezzük a többiek hiányát! Sajnos 2009-ben ennyi kisgyermeknek volt lehetõsége a Zöldág MSE 5 napos Ki játszik ilyet? népi játék és néptánc táborában részt venni! …

Hankó Györgyné
 táborvezetõ
Zöldág MSE elnök,
néptánc pedagógus

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.