Szakmai tanulmányút a Kurcánál
A napokban szakmai tanulmányút keretében Szentesre látogattak Fadd nagyközség képviselõ-testületének tagjai, és az ottani horgászegyesület vezetõje. Látogatásuk fõ oka a Kurca vízminõség javítási programjának megismerése volt.
Fadd Szekszárdtól és Pakstól 17 km-re található település, Tolna megye legnagyobb nagyközsége, mely a legnagyobb dunai holtág-rendszer mellett fekszik. A faddi holtág-rendszer 200 ha vízfelülettel rendelkezik, melynek a revitalizációját tervezik pályázati forrás segítségével.
A hivatalos delegációt Szûcs Lajos, Szentes város alpolgármestere fogadta a városházán, majd kerekasztal beszélgetés során dr. Fekete Endre ismertette a Kurca bonyolult vízgyûjtõ rendszerét. Az ATIKÖVIZIG Szentesi Szakaszmérnökség képviseletében Herczeg Zoltán röviden bemutatta a fõcsatorna vízkormányzásával kapcsolatos teendõket. Füsti Molnár Lajos képviselõ a horgászok szemszögébõl közelítette meg a csatorna fontosságát, az alpolgármester úr, és Baloghné Berezvai Csilla – Szentes város fõkertésze – pedig a vízfelületnek és rendezett partjának városképi, turisztikai jelentõségét emelték ki. A vízminõség javítás biológiai módszerét Malaczkó Szabolcs, a Malatech Water Kft., mint a bio-remediációs kezelést végzõ cég képviselõje, ismertette a jelenlévõkkel.
Fülöp János Fadd polgármestere és Palotásné Kõvári Éva vízmérnök tervezõ tájékoztatta a szakembereket az általuk elkészített holtág revitalizációs terveirõl.
A tanácskozás a Kurca partján, kellemes séta közben folytatódott tovább. A vendégek megállapítása szerint ilyen bonyolult rendszerrel, mint a Kurca és vízgyûjtõje, még nem találkoztak. A bonyolultságot a hozzáfûzõdõ környezetvédelmi, gazdasági, társadalmi érdekek változatossága is fokozza. A delegáció tagjai elismerésüket fejezték ki azért a munkáért, amit a város vezetése megtett és megtesz annak érdekében, hogy Szentes gyöngyszeme ilyen csodálatos természeti környezetben, a lakosság aktív és passzív pihenési lehetõségeit biztosítani tudja.
Mi, mint vendégváró város pedig, büszkék vagyunk arra, hogy a tõlünk több száz km-re lévõ település is felfigyel a mi kis „folyócskánk” páratlan szépségére, és annak megõrzésére tett erõfeszítéseinkre.
Deim Éva