Életünk, és a sav-bázis egyensúly

Az emberi szervezet naponta ki van téve az állandóan változó mennyiségû savas és bázikus (lúgos) anyagoknak. Az egészséges embernél ezek egyensúlyban vannak, a bázikus anyagok enyhe túlsúlya mellett – ekkor jó a teljesítményünk és jól érezzük magunkat.

Nem megfelelõ életmód mellett (dohányzás, mozgásszegény életmód, túlzott fogyókúra, stressz), táplálkozásunk kiegyensúlyozatlansága esetén (tartósított élelmiszerek, túlzott hús- és húskészítmény, feketekávé, alkohol, valamint elégtelen zöldség- és gyümölcsfogyasztás), nagymértékû fizikai terhelés és különbözõ megbetegedések következtében a sav-bázis egyensúly felborul savas irányba, a túlsavasodás pedig a szervezet mûködési zavaraihoz vezethet.
A savasító életmód és a savkeltõ élelmiszerek fogyasztása következtében valami hasonló történik az emberi szervezetben, mint amikor a savas esõ pusztítja az erdõt: a fák a levegõbõl kén-dioxidot vesznek fel, aminek semlegesítéséhez bázikus anyagokat (ásványi anyagok és nyomelemek bázikus sóit) használnak fel. Ha a fának kevés a bázistartaléka, elpusztul. Az emberi szervezet hasonlóképpen bázikus anyagokat igényel a savak semlegesítéséhez. Ha testünk semlegesítésre való képessége kimerül, akkor a savak elraktározódnak a kötõszövetekben, az izületekben és az izmokban, ami számos kóros folyamatot indíthat el.
Dr. Robert Young  biokémikus, mikrobiológus és tudományos kutató állítása szerint minden általunk ismert betegség egyetlen betegséghez vezethetõ vissza, mégpedig szervezetünk elsavasodásához. Kutatásai alapján minden betegség, legyen az magas vérnyomás, pajzsmirigy rendellenesség, cukorbetegség, emésztõ-rendszeri megbetegedések, bõrbetegségek, influenza, nátha, allergia, ekcéma, depresszió, elhízás, reuma… stb., mind-mind az elsavasodott emberi szervezet tünetei, segélykiáltások. A túlsavasodás pedig a természetestõl elrugaszkodott életmód, táplálkozás és gondolkodás következménye.
Dr. Young sejtszinten kimutatta, tapasztalta ennek káros hatásait: ahogyan tönkremennek sejtjeink, táptalajt biztosítanak a mikroorganizmusok túlzott elszaporodásához, majd ahogyan ezek erjesztik testünkben a cukrokat, a fehérjéinket és a zsírt, méreganyagokat termelnek, amelyeket savaknak nevez. Ezek hozzák létre azokat a tünetegyütteseket, amelyeket mi betegségeknek nevezünk.
Elmélete szerint tehát erre az egyetlen betegségre egyetlen gyógymód létezik, mégpedig az, hogy szervezetünk sav-bázis egyensúlyát helyreállítjuk erõteljes lúgosító diétával, majd a helyreállt állapotot fenntartjuk a megfelelõ táplálkozással és életvitellel.
Mindennapi életünk során három jelentõs savasító hatás ér minket:
Egyik a stressz, melyre alapvetõen szüksége van a szervezetnek, azonban manapság a túlhajszolt életmód mégis rengeteg egészségügyi problémával lát el minket.
Ilyenek a szervezetünkbe bekerülõ méreganyagok, amelyek a tisztítószerekbõl, kozmetikumokból, az ételeinkbõl, az italainkból, a levegõbõl kerül a testünkbe.
Harmadik savasító hatás pedig a táplálkozásunk, mely túlnyomórészt savasító ételekbõl áll (húsok, tejtermékek, cukrok, kenyérfélék, gabonák, tészták, magas cukortartalmú gyümölcsök, stb.).

Mindhárom tényezõ jelenléte savas méreganyagokat termel szervezetünkben, és ha több méreganyag keletkezik, mint amit a szervezetünk kezelni tud, akkor ezek a méreganyagok elraktározódnak a szerveinkben, szöveteinkben és ott betegségeket okoznak, elhízáshoz, vagy túlzott lesoványodáshoz, gyors öregedéshez vezetnek.
Kerüljük az adalékanyagokkal és tartósítószerekkel, valamint ételszínezékekkel teli elõregyártott élelmiszereket, olvassuk el mindig, hogy milyen összetevõkbõl készültek, és válasszuk a bio, natúr élelmiszereket. Rengeteg friss, nyers árut fogyasszunk, a zöldségeket inkább csak rövid ideig pároljuk, esetleg süssük, ahelyett, hogy szétfõzzük puhára õket, mivel úgy egészségesebbek, értékesebbek.
Méregtelenítsük rendszeresen szervezetünket, igyunk sok tiszta vizet és használjunk természetes étrend-kiegészítõket – vitaminokat – a szintetikusak helyett.
Óvjuk kezünket a vegyszerektõl, bio, vagy növényi tisztítószereket használjunk, természetes kozmetikumokkal kényeztessük bõrünket.              
Rideg Róbert
természetgyógyász-
tanár, fitoterapeuta az Aryan
Természetgyógyász
Oktató Központ
óraadó tanára

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.