Tizenöt családnak szociális malaca lesz – A termálvíz is szentesi

Egyre elterjedtebb a gazdaság szereplõi között a szlogen: “Vedd és Védd a szentesit!”. Hogyan igaz ez például a termál energiára épp úgy, mint a szociális segélyprogramokra, valamint az aktív mezõgazdaságra, az is kiderült a városházán június 17-én tartott sajtótájékoztatón.

Szirbik Imre polgármester, országgyûlési képviselõ arról igyekezett megnyugtatni a tegnapi sajtótájékoztatón megjelent gazdálkodókat, és a médiákon keresztül a szféra szereplõit, hogy több éves lobbi tevékenységének eredményeként hétfõn az Országgyûlés új törvényt alkotott a geotermális energiára vonatkozó visszasajtolási kötelezettségrõl. Utalt arra, hogy a korábbi törvény betartása a helyi kertészeket is anyagi ellehetetlenülésbe sodorta volna.
Elmondta, hogy 2007-ben a Magyar Tudományos Akadémia szakemberei készítettek arra vonatkozóan szakvéleményeket, hogy a nagyüzemi méretû visszasajtolás a homokkõrétegek vízbefogadó képességének hiányában nem lehetséges. Ez a tény is a korábbi törvény felülírását indokolta, ahogy az EU-s jogszabályok pontos értelmezése is lehetõvé tette azt.
Szentes és térsége viszonylatában is bizonyították, hogy a termálvíz kezelése közben környezetszennyezõ eljárásokra nem kerül sor.
A Szirbik Imre által benyújtott törvényjavaslatot Farkas Sándor Fideszes országgyûlési képviselõtársa is aláírásával támogatta. Az Országgyûlés döntése értelmében ezentúl egyedi döntés, mérlegelés tárgya, hogy az üzemben lévõ kutak elhasznált vizét vissza kell-e sajtolni. A törvény szigorúan meghatározza azokat a szempontokat, amelyek alapján a mentesség biztosítható. A visszasajtolásra kötelezettek esetében pedig a vízkészlet-használati díjból visszatérítés jár.
Törõcsik Zoltán önkormányzati képviselõ, õstermelõ üdvözölte a szabályozás változást azzal, hogy õ már 2004-ben figyelmeztetett: a termál csurgalékvizek visszasajtolása ellehetetleníti a gazdálkodókat. Szerinte az eddigi bizonytalanság is komoly károkat okozott  az ország gazdaságának. Ezzel a döntéssel, úgy véli,  újabb esélyt kapott a helyi mezõgazdaság is, hogy az  elmaradt fejlesztéseit pótolni tudja.
Móra József önkormányzati képviselõ, gazdálkodó helyi példát említett a korábbi vízjogi engedélyezési eljárás anomáliáira.
Az Árpád Agrár Zrt. közel 4 millió köbméter termálvizet használ évente. Nagygál János mûszaki vezetõ vázolta, hogy a visszasajtolás olyan technológiai követelményeket követel, amelyeket, mint gazdálkodó szervezet, nem tudnak finanszírozni.

* * *
A sajtótájékoztató másik témája a helyi szociális háló új láncszemeinek ismertetése volt. Lencséné Szalontai Mária, az önkormányzat szociálpolitikai osztályvezetõje a vonatkozó törvényi rendelkezésekrõl szólt, s arról, hogy milyen mérlegelési lehetõségei vannak a természetbeni támogatások terén az önkormányzatoknak, hiszen erejükhöz mérten gyakorolhatnak méltányosságot. Már lassan egy éve mûködik a szociális kölcsön, az önkormányzat kompromisszumokra törekedett a helyi bankokkal, hogy a deviza hitelesek helyzetét könnyíthessék, s most itt a szociális állattartási program, amelynek keretében ezekben a napokban tizenöt rászoruló szentesi család 1-1 kismalacot kap a felneveléséhez szükséges teljes takarmány mennyiséggel együtt. Mindez vissza nem térítendõ támogatás.
Az ilyen programok hatékonysága másként mérhetõ, mint pl. az élelmiszerjegy, vagy gyógyszertámogatás, netán a gyermekek napközi térítése. Ezek is, ahogy a lakásfenntartási támogatás vagy az adósságkezelés, mûködõ támogatási formák Szentesen. Jövõ márciustól azonban ezek sora még tovább bõvül, például a szociális földprogrammal.
Lencséné Szalontai Mária kérdésünkre elmondta, hogy jelenleg felmérés alatt áll, hogy az önkormányzatnak mennyi mûvelésre kiosztható földterülete van. Ennek a felmérésnek az eredménye fogja meghatározni, hogy hány család csatlakozhat majd hamarosan a programhoz. A tervek szerint maximum 1000 négyzetméter területet kaphat egy család, de ez a terület öszszefogva akár növelhetõ is. A földterületeket a Nagyhegyen és Bereklaposon jelölik ki.
Ám nemcsak az önkormányzat, helyi vállalkozások is segítik a lakosokat. Sõrés Zoltán például minden hónapban egy-egy rászoruló családnak 1 hónapra elegendõ élelmiszercsomagot ajánl fel. Tehát a “Vedd és Védd a szentesit” szlogen arról is szól, hogy minden mindennel összefügg. A termálenergia gazdaságos felhasználásával pl. nyer a mezõgazdaság, és támogatni tudja a rászorulókat, akik ha megerõsödnek, újra potenciális vásárlókká tudnak válni…

Kép és szöveg: – dite –

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.