A vizek gyermeki világa – A kultúra templomában

A Szivárvány Alapfokú Mûvészeti Iskola 3 éves képzõmûvészeti programot indított “A természet világa” címmel, hogy a gyerekeket környezettudatos, felelõs gondolkodásra késztessék. A program elsõ évének témája a “Vízivilág” volt, s a tanulók – határon innen és túlról – színekbe és formákba foglalva küldték el értékes alkotásaikat az intézmény pályázatára.

A Vajdaságból, és az ország szinte minden pontjáról négy korcsoportban öszszesen közel hétszáz rajz és kézmûves munka értékelése várt a Szekeres Ferenc képzõmûvész által elnökölt zsûrire. Kérdésünkre a pályamunkákról, és az értékelés szempontjairól Fiedler Judit, a szegedi Gedói Általános Iskola és Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény tanára beszélt. Elmondta, hogy elsõtõl nyolcadik évfolyamig heti öt órában oktat a gyerekeknek rajzot.

– Nem gondoltuk, hogy ilyen nagy lesz az érdeklõdés. Öröm, hogy a gyerekek saját stílusát, karakterét felismerjük a munkákon, rengeteg sajátos fantáziaelemet vittek a színekbe, és jól osztották fel a teret. Saját kis lelkiviláguk megmutatkozik, ezt értékeltük, – mondta. – Látszik, hogy motiváltak, biztosan használják az eszközöket, tehát már régebb óta, megfelelõ szakmai irányítás mellett foglalkoznak rajzzal, – tette hozzá.

A szentesi mûvészetoktatási intézmény a legkiemelkedõbb száz gyermekrajzból és kerámiákból rendezett kiállítást a Református Nagytemplom emeletén, ahol sok-sok megosztott díj és különdíj is megérdemelten talált gazdára. Az éppen 1 éve felújított “kultúra templomában” ez már a sokadik mûvészeti esemény volt. Kovách Péter lelkipásztor az egyházak kulturális missziójával magyarázta, hogy helyet adtak ennek a kiállításnak. Fontosnak tartja, hogy a templomok kapui kinyíljanak, hogy oda ily módon is minél többen lépjenek be. Isten csodája a természet, és az emberi tehetség is, aminek rendeltetése, hogy használjuk, – fejtette ki.

– Keveset tudunk a gyerekek lelkivilágáról, – állapította meg Szûcs Lajos alpolgármester megnyitójában. Méltatta a tanulókkal foglalkozó szakemberek munkáját, akik a gyermeki lélek harmóniáját a felszínre varázsolják.
A megnyitó díszvendége Pauli Anna, a Moholy-Nagy Iparmûvészeti Egyetem tanára volt, aki azt mondta, hogy az Unióban 2009. a mûvészetoktatás éve. A látott gyermekmunkák profizmusa meglepte, ezért a tervezett megnyitószöveget felülírta gondolatban, hogy külön megdicsérje a résztvevõk kreativitását, és a velük foglalkozó tanárok felelõs profizmusát. – Fontos az önbizalom, a kreativitás az élet minden területén. Kevés az olyan mûvészeti iskola, ahol a pedagógusok gondolkodásmódja ezzel a szemlélettel igazán találkozik, – vázolta.

A Szivárvány Alapfokú Mûvészeti Intézmény képviseletében Kálmánné Szabó Erzsébet arról beszélt, hogy a téma hogyan kapcsolódik a Mûvészetek Háza idegenforgalmi rendeltetéséhez. A gyerekeket épp ezért megismertették  Szentes legfontosabb látnivalóival, így jártak a múzeumban is. Már tudják: ha a most szerzett tapasztalatokkal pályáznak jövõre, akkor az erdõk világából kell felkészülniük.
A programot a városi önkormányzat mellett a Szentes és Környéke Vízgazdálkodási Társulat, a SZENTES-VÍZ Kft., az Üdülõközpont, az ATIKÖVIZIG  helyi szakaszmérnöksége, a  Nagytemplomi Református Egyházközség, a B28 desing stúdió, a T-Rock és a helyi televíziók támogatták. Szakmai segítõje a Gedói Általános Iskola és Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény, valamint a Szegedi Tudományegyetem volt.

Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz


Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.