A kisvállalkozók is fogyasztók lesznek…
Kiterjeszti a fogyasztó fogalmát az új törvény: míg jelenleg csak a magánszemélyek számítanak polgárjogi értelemben fogyasztónak, jövõre a mikro- és kisvállalkozások, de akár a szövetkezetek is annak minõsülnek, ha nem egyenlõ erejû felekkel kötnek megállapodást.
Praktikusan a multinacionális vállalkozásokkal és nagy megbízókkal szemben jelenthet segítséget a kiterjesztés a kicsiknek, akik jelenleg egyedül arra hivatkozhatnak egy-egy számukra hátrányos szerzõdési ajánlat esetében, hogy a partnerük visszaél erõfölényével. Ezt azonban a rugalmas szabályok miatt körülményes érvényre juttatni.
Az új rendszer a nem egyenlõ felek közti szerzõdéseket lényegében úgy értelmezi, ahogyan a fogyasztók az általános szerzõdési feltételek szerint szerzõdnek. Kérdés persze, hogy az adott vállalkozás az új szabályok alapján hajlandó lesz-e fellépni a vele szerzõdésben lévõ megrendelõvel, hiszen bármilyen jogosítványa legyen is a partnerrel szemben, könnyen lehet, hogy a pereskedés révén végül elesik a jövõbeli megrendelésektõl. A fogyasztókra vonatkozó általános szerzõdési feltételek esetében is lesznek változtatások, amelyek a fogyasztók érdekeit veszik alapul. Ezek szerint ha a – tipikusan – szolgáltató egyoldalúan módosítja szerzõdési feltételeit, akkor csak bizonyos esetekben hivatkozhat arra, hogy a fogyasztó ráutaló magatartása miatt automatikusan meghosszabbítja a szerzõdést. Ha az általános szerzõdési feltételekben például jelentõsen megemelik a szolgáltatások árát, a szerzõdés semmi esetre sem hosszabbítható meg a ráutaló magatartásra hivatkozva. Ennek részleteit persze a gyakorlat határozza majd meg. Amennyiben a szerzõdési feltételek félreérthetõek, azokat minden esetben úgy kell értelmezni, hogy az a fogyasztók számára kedvezõ legyen.
Az általános szerzõdési feltételeket a társaságoknak továbbra is nyilvánosságra kell hozniuk a honlapjukon, ám azt a jövõben nem rejthetik el, hanem a címlapon kell elérhetõvé tenniük. A fogyasztóvédelemmel kapcsolatos általános módosítás szerint megszûnik a jelenlegi, kusza szabályozás a szavatossági idõnél, így a szavatosság elévülési ideje egységesen három év lesz, az egy és két év garancia, vagy két és egy év jótállás helyett. A kisebb értékû termékek esetében nem három év lenne a szavatosság, de a mostani fél év helyett egy évig tartana. A használt termékeknél megállapítható lesz rövidebb idõ, az ingatlanoknál viszont öt év lenne az általános szavatossági idõ. (Forrás: Napi Gazdaság)