Gondolatok a szőlő növényvédelméről

Fotó archív dt.

Amikor azt a szót meghalljuk, hogy növényvédelem, rendszerint a permetezésre gondolunk. Pedig a növények megvédése, benne a szőlőé is, sokkal komplexebb folyamat.

A védelmi munkák már a metszéssel elkezdődnek. A metszés sokaknak csak a hajtások eszetlen kurtításából áll. Metszéskor figyelembe kell venni a fa állapotát és annak függvényében kell a várható termésre beállítani a növényeket. Mind a túl sok termés, mind a kevés, rendetlen növekedéshez vezet.

Fotó archív dt.

Egész évben egészséges, gyommentes legyen a környezetünk. Mind a sűrű hajtások, mind az elburjánzó gyomok növelik a fertőzésveszélyt! A gyommentesség nem jelent kopasz ágyást, hisz a ház körüli szőlő alatt virágok, zöldségek is lehetnek. Sőt a nagyobb szőlőtáblákat egyre gyakrabban be is füvesítik.
A 60-as években, Pécsett, ahol a szőlészetet tanultam, a széles sortávú szőlőkben borsót termesztettek (akkor még volt bőven munkaerő).
A szőlő két leggyakrabban előforduló betegsége (fertőzése) a peronoszpóra és a lisztharmat. Az első ellen réztartalmú (esetleg rézpótló) szerekkel, míg az utóbbi ellen kéntartalmúakkal tudunk védekezni.

Fotó archív Kertbarátok Szentes.

Nagyapám, akinek Cegléden volt szőlője, mondta, ha erős harmat ill. eső volt, be kell áztatni a kékkövet és irány a permetezés.
Ma már nemcsak kontaktszerek vannak, melyek csak pár napig hatásosak, hanem un. felszívódóak is, ezek 10-14 napos védelmet adnak. Fontos, hogy mindegyik szernél tartsuk be az előírt hígítást, ne próbálkozzunk töményítéssel!

Fontos tudni, hogy a permetszer a levelek fonákáról szívódik fel a legjobban, éppen ezért úgy kell permetezni, hogy lehetőleg a levél mindkét oldalát érje a szer. Ezért nagyon fontos az erős porlasztás!
Rovarkártevők (molyok) ritkábban előfordulhatnak, rájuk is érdemes felkészülni.
Éréshez közeli időszakban jelenik meg leggyakrabban a szürkerothadás (időjárás, fajtafüggő is), ellene fürtzáródáskor célszerű védekezni.

Fotó archív Kertbarátok Szentes.

Növényvédő szereket árusító boltokban kis kiszerelésű szereket is tudunk vásárolni, melyek pl. 10 liter vízhez vannak kidózisolva. Valamennyi szer ma már jól oldódik vízben, gyorsan elkészíthető.
Természetesen a szőlőben is lehet metszés után lemosó permetezést végezni, ez most már elkésett, hisz kipattantak a rügyek.
Reméljük, hogy a májusi fagyok talán elmaradnak (az eddigiek bőven elegek voltak), így szép szőlőtermés ígérkezik, mert téli fagykár nem volt.
Legyen örömünk a kertészkedésben!
Dr. Horváth György kertészmérnök

Megjelent a http://ekonyvtar.vksz.hu/?docId=42148 online lapszámunk 1. oldalán.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.