Minierőmű derekegyházi modellje – Az önellátó gazdaság titka

A minierõmû gondolata sokáig foglalkoztatta a Derekegyház határában élõ Ferencz Ákost. Ám amikor a tanyáját megvásárolta a községben, a gondolatot tett követte. A tanya felújítása során az áramellátást is meg kellett oldani. Négy év telt el – meséli – amikor a növényolajra alapozott minierõmû létesítéséhez fogott. Mára a családi otthon energiaellátása és fûtése megoldott.

– Egyes német berendezések szabvány növényolajjal mûködnek, ám az ilyen, általam tökéletesített  mini-erõmû modell nemcsak nálunk, Európa-szerte is ritkaság, említi az építész-, és  fejlesztõmérnök fiatalember, aki Hollandiában, Svédországban és Németországban is pallérozta ismereteit.
– Hazatérve fogtam saját fejlesztésbe. Gondolom, sokakat érintõ probléma még ma is, hogy tanyasi környezetben áramra épülõ infrastruktúra nélkül élnek. A Szentesi Önkormányzatnak fel is ajánlottam a berendezést, hogy mások problémáján is segítsek.
Ez a berendezés mibõl áll, hogyan kell elképzelni?
– Nem egy ördögi dolog. Az eljárás egy speciálisan átalakított diesel motorra épül, amely generátort hajt meg, hogy az áramot termeljen. Miközben termelem az áramot, meleg is keletkezik, ami fûtésre, melegvíz elõállításra alkalmas. Ha ezt egy házra vetítem, van áramom és melegvíz is keletkezik, – magyarázza.
– Az alap növényolaj, amelyet a gazda megtermelhet, ha egy-két hektáron olajos magvakat (napraforgó, repce) termeszt. Maga préselhet otthon olajat ezekbõl a magvakból, ha prést is vásárol. Az olajjal tud áramot és melegvizet elõállítani. Az olajpréselés során pellet keletkezik, ami szintén eltüzelhetõ. Így a teljes energia szükségletét fedezni tudja.
– Ezt az eljárást egy külterületi házban mennyibe kerül megvalósítani?
– A földterületet be kell mûvelni. Egy nagyobb házat két hektárról el lehet látni. A berendezések, mérettõl függõen 1 millió forint körüli összegbe kerülnek. Olajprés  beszerzése fél millió forintból tervezhetõ. De lehet bérben préseltetni.
– Ez a befektetés mennyi idõ alatt térülhet meg?
– Ha a berendezéseket folyamatosan használják, egy-két éven belül is meg tud térülni a befektetésük.  A dologban inkább az az izgalmas, ha valaki elad egy városi házat, és vesz egy tanyát, ahol nincs energiaforrás, ott is ki tudja alakítani azt a kényelmet, amit a városban megszokott. A vételár különbözetbõl pedig ezt az energetikai rendszert ki tudja építtetni, és teljesen önellátóvá válhat.
Ferencz Ákos, aki a technológia iránt érdeklõdõket  szívesen tájékoztatja a 06-20/207-9299-es telefonon, a rendszer nagyszerûségét abban látja, hogy kicsiben és nagyban egyaránt megvalósítható. Takarékos, miközben vigyáz a környezetre is.  Ám a megfelelõ adottságokat nem nélkülözi.         
D. T.  (Fotó: Dömsödi Mihály)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.