Kiváltanák a gázfűtést Derekegyházán – Újszerű fejlesztések küszöbén

Fiatal agrárértelmiségiek hozták létre a Derekegyházért Közhasznú Egyesületet. A falu lakóinak többsége az agráriumból él, fontos, hogy az alapvetõ információkhoz hozzájussanak. Feladatuknak érzik továbbá, hogy a lakosságot segítsék a korszerû, takarékos energiafelhasználásban is. A község polgármestere az egyesületnek is alapító tagja.

Szabó István (képen) arról számol be, hogy pályázatot nyertek hõenergetikai hasznosítás címén. 2006-ban az Energetikai Hatósághoz pályáztak, mivel felmérették az intézmények energetikai hatékonyságát. Az az eredmény született, ha gázfûtésrõl faaprítékos tüzelésre tudnának áttérni, akkor jelentõs megtakarítást érhetnének el mind a költségeket, mind az anyagi ráfordítást illetõen.
– Megnyertük továbbá a szennyvízberuházáshoz is pályázatot. 485 millió forint támogatással több mint 600 milliós projektet valósíthatunk meg. A projektnek a  természet közeli szennyvíztisztítás is része. Ez azt jelenti, hogy bakteriológiai folyamatokat követõen 4,5 hektáros nyárfagyökér-zónás szikkasztóra kerül a helyi szennyvíz, – ismerteti az elképzelésüket, majd kiegészítésként azt mondja:
– A területet nyárfával ültetjük be, amit kétévenként arathatunk, aprítunk, az apríték kész tüzelõanyag. Az intézményeket így a faaprítékos tüzelésre állíthatjuk át.
Szabó István említi, hogy tervükben partner a helyi erdészet. A község erdõi, a közút menti területek sok fanyesedéket biztosítanak. A mezõgazdaságban nagy mennyiségû eltüzelhetõ melléktermék van. Ezen alapanyagok felhasználása sokkal olcsóbb, ugyanakkor a gázfûtéssel megszokott kényelem biztosítható. Így saját magukat is el tudják a gazdálkodók látni energiával. A helyi Ferencz Ákos gyakorlata erre  jó példa.
– A jövõben tehát újabb erdõk telepítésére lesz szükségség a községben?
– A természet utánpótol, – jegyzi meg a polgármester. – Mi nem életerõs fákat vágunk ki, hanem a gyökérrõl újrahajtó bokrokat, mint kökény, suhángok, amiket a közútkezelõ folyamatosan eléget. Ezeket összegyûjtjük, bedaráljuk, vagyis a környezetünket takarítjuk és energiát hozunk létre. Ha az új energia elõállítási módot a faluban élõk többsége igényli, akkor jöhet szóba a telepítés. De mint agráros, tudom, ilyenkor kerül képbe a szegélyerdõ.
– Szegélyerdõ?
– Korábban sok ilyen erdõsáv volt a község területén. A megfelelõ mikroklíma miatt a visszatelepítésük egyébként is szükséges. Ez a program a gazdák öko szemléletét is javítani fogja.
Szabó István polgármester szólt arról is, hogy pellet  gyártó üzemet terveznek a község területén. Tennivaló van tehát bõven Derekegy-házán. A fejlesztéseket a jövõben is folyamatosan figyelemmel kísérjük.

Dömsödi Teréz
(Fotó: Dömsödi Mihály)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.