Javaslatok, ötletek, észrevételek a helyi gazdaság 2009. évi pozíciójának javítására
A polgármester úr január elején levélben kereste meg a helyi vállalkozókat, hogy ebben a nehéz gazdasági helyzetben tegyenek javaslatot könnyítõ intézkedésekre.
Mi, pálmások is foglalkoztunk ezzel a kérdéssel. Megbeszéltük az iparkamara szentesi kistérségi elnöksége által polgármester úr felkérésére írt válaszlevelet. A kamara leírt javaslataival egyetértettünk, azokat támogatjuk, és itt közreadjuk.
Mozgásterünk – amint polgármester úr is írta, – egyáltalán nem széles, ezért fontos lenne az átgondolt, közös bölcsességen alapuló cél- és eszközrendszer, akcióprogram alkalmazása a nehéz helyzet menedzselésére. Így van!
Ugyanakkor mi azt is kihangsúlyozzuk, nem tévesztendõ szem elöl, hogy a város beruházásai és intézményei mûködési kiadásai évi több milliárd Ft bevételt jelenthetnek a helyi vállalkozásoknak. Persze, ha õk lehetnek a beszállítók, munkavégzõk, a nem ritkán vidékiek helyett. Hogyan kellene a legtöbbet helyben tartani a forintokból, és hogyan használjuk fel azokat?
Különösen fontosnak tartjuk az alábbi kiindulások, elvek követését, alkalmazását:
– a rendelkezésre álló szûkös források felhasználása egy átfogó, konszenzuson alapuló, legalább középtávú városfejlesztési akcióterv szerint történjen,
– a szûkös források felhasználása takarékos legyen, a mielõbb megtérülést, vagy megtakarításokat hozó, a jövõt dinamizáló projektekre, programokra költsünk,
– a helyi erõforrások, személyek és vállalkozások pozitív preferenciát élvezzenek a programok, a projektek megvalósításában.
Konkrét javaslatok:
– Elsõ helyen javasoljuk a 2005-ben és 2006-ban már többször kezdeményezett, de a városvezetés által mindeddig elvetett formális vállalkozói javaslattevõ fórumot, amely a befizetett helyi adók felhasználására tenne javaslatot.
– A képviselõ-testület 2007. április 27-én elfogadta a 73/2007. (IV. 27.) Kt. számú határozatot a befektetések ösztönzésérõl. Az Ipari Parkba való betelepüléssel, a munkahelyteremtéssel többféle kedvezmény nyerhetõ el. A határozat részletei széles körben nem ismertek, magyarázva, értelmezve nyilvánosságra kell hozni azokat.
Minden információ kerüljön fel a város honlapjára önálló menüpontba, mert jelenleg szinte megtalálhatatlan.
– A csökkentett tartalommal benyújtott és elfogadott Ipari Park fejlesztési pályázatból kimaradt programtételekre a hiányzó terveket ki kell dolgozni és ismételten pályázni kell a megvalósításra, a fejlesztést pedig mielõbb végre kell hajtani.
– Az önkormányzat a tervezett karbantartási, felújítási és beruházási munkák tételes jegyzékét sürgõsen küldje meg a szakterületen mûködõ helyi vállalkozók, vállalkozások részére, majd ezek frissítésérõl folyamatosan kapjanak tájékoztatást. Az aktuális listák mindig legyenek elérhetõk a város honlapján, önálló menüpontban.
– Az önkormányzat, az önkormányzati intézmények, és az önkormányzati érdekeltségû cégek által igénybevett szolgáltatásokról, a beszerzett termékekrõl készüljön összesítõ jegyzék, amit a helyi vállalkozók, vállalkozások kapjanak meg, a frissítésrõl kapjanak folyamatos tájékoztatást, és az aktuális jegyzékek mindig legyenek fenn a város honlapján, önálló menüpontban.
– A helyi vállalkozásokkal, vállalkozókkal az önkormányzat központi beszerzési felelõse ( ha nincsen ilyen, akkor kell ilyen munkakört létrehozni,) folytasson rendszeres tárgyalásokat, hogy adjanak legjobb ajánlatot és váljanak beszállítóvá, hogy a pénz ne áramoljon ki a városból.
– Az önkormányzat által végrehajtott karbantartási, felújítási, beruházási munkáknál a tervezõnek kötelezõ legyen a helyi termékeket és szolgáltatásokat betervezni.
– Még akkor is a helyi vállalkozástól kelljen a munkát rendelni, ha az drágább, mint a nem szentesi, mert a helyben maradó munkajövedelmek és adók formájában a város a magasabb helyi vállalási árakkal is jobban jár. Sajnos az eddigi gondolkodás ezt a tényt rendre szem elõl veszítette.
– Az önkormányzat által tervezett projekteknél már a tervezés fázisában nagyobb nyilvánosságra van szükség. Az érintettek, a majdani potenciális kivitelezõk, beszállítók bevonása sokkal szélesebb körben, és sokkal korábban szükséges. Azért kell a nagyobb nyilvánosság, hogy mind az érintettek, mind a potenciális kivitelezõk, beszállítók jó elõre felkészülhessenek, hogy aktív résztvevõi lehessenek a megvalósításnak és maguk is készülhessenek a kialakuló új állapotokra. Ja, és hátha van egy-két jó ötletük, javaslatuk is!
– Már korábban is kezdeményezve volt, és ismét, hogy a nagyobb beruházási, felújítási, karbantartási projekteknél kisebb részekre bontva indítson az önkormányzat közbeszerzési eljárást, hogy a helyi kisebb vállalkozásoknak is legyen lehetõsége indulni.
– Az önkormányzat hozzon létre olyan szolgáltatást, amely a hatósági eljárásokat gyorsítja, a 30-, 60-, 90 napos ügyintézési átfutási idõket lerövidíti. Nem kellene törvényszerûnek lenni, hogy 30 nap az átfutási idõ. A vállalkozók jelentõs részének nincsen kellõ ismerete arról, hogy miként tudja úgy elõkészíteni az adott ügyet, hogy hiánypótlás vagy bonyodalom nélkül gyorsan elintézõdjön. A segítségnyújtó szolgáltatás, mint egy mentor és ügyvivõ adjon támogatást a vállalkozónak.
– Az önkormányzat hozzon létre munkahely létesítést és megtartást ösztönzõ alapot, amelyre elõre meghatározott feltételekkel pályázhatnak helyi vállalkozások, és a követelmények teljesítése esetén támogatást, adó könnyítést nyerhetnek el.
– A munkahely létesítés, megtartás érdekében országos pályázaton részvevõ vállalkozások részére – elõre meghatározott követelmények mellett – nyújtson az önkormányzat garanciát, adjon kezességvállaló nyilatkozatot.
Mi, pálmások kezdeményezzük, hogy a képviselõ-testület az iparkamarától és a vállalkozásoktól beérkezett javaslatokat tûzze napirendjére, tárgyalja meg, támogassa és rendeljen el intézkedéseket azok alkalmazására, megvalósítására.
Horváth István
önkormányzati képviselõ, a Pálmások Szövetsége elnöke
a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szentesi kistérségi elnöke
– fizetett hirdetés –