Mosoly és könnyek…
FEJEZETEK EGY GONDOSKODÓ NAPLÓJÁBÓL
Mély meggyözödésem, hogy minden embernek küldetése van a Földön. Kevesek, nagy tettek véghezvitelére születnek, valamivel többek elismert tudóssá, neves politikussá, sikeres sportolóvá vagy ünnepelt hirességekké válnak, a nagy többség azonban soha nem kerül rivalda fénybe, de még ujságok, magazinok cimoldalára sem, pedig sokuk élete megérdemelne jóval nagyobb figyelmet.
Gondoskodók õk, a minden napok névtelen hösei.
Gondoskodók, akik idös szülöt ápoló felnött gyerekek, beteg férjet vagy feleséget ellátó házastársak, csökkent fizikai és/vagy szellemi képességgel rendelkezö gyerekröl gondoskodó szülök vagy adott esetekben segitökész rokonok, hozzátartozók, ismerõsök, jóbarátok, szomszédok.
Gondoskodók, akik életútjuk egy szakaszában családi közegben ápolják, gondozzák, betegség, kor elörehaladta vagy balesetböl adodó sérülés miatti szükségböl hozzátartozójukat.
Gondoskodók, akik mindenféle érdektöl mentesen, különösebb anyagi ellenszolgáltatás nélkül, egyszerü, természetes alap érzésböl fakadóan tiszteletböl, hálából, kötelességböl, szeretetböl gondoskodnak hosszabb vagy rövidebb ideig szerettükröl.
Civil gondoskodók, akik gondoskodnak…. de egyben gondoskodást is igényelnek szükebben vett környezetüktöl éppen úgy, mint az öket tágabban körülvevö társadalomtól, környezettöl.
Mikor gyerekünk születését várjuk, családunk, környezetünk érdeklõdéssel, izgalommal készülõdik a nagy eseményre. Szakorvos kiséri rendszeresen nyomon a baba fejlõdését, rokonok, ismerõsök adnak jó tanácsokat, udvarias emberek segitenek cipelni a bevásárló kosarat. A kis eggyetlen világra jöttét, védõnõi útmutatások, több gyerekes ismerõs gyakorlati tanácsai, biztatások, gratulációk, jókivánságok, ajándékok követik. Ebben a specialis élethelyzetben, a bennünket körülvevõk reagálása leggyakrabban örömteli, pozitiv, támogató és úgy érezzük, az Élet tökéletes.
Mikor családunkban valaki megbetegszik és rövidebb vagy hosszabb ideig tartó ápolast, gondoskodást igényel, folyamatosan fogyatkozik környezetünk érdeklõdése. Tényszerûen megállapitott diagnózisok, valós vagy vélhetõ gyógyulást igérõ gyógyszerek, ajánlott terápiák. A nehéz bevásárló kosarat cipelõ, már nem vált ki megkülõnböztetett bánásmódot, ritkulnak a nagy társasági összejövetelek, csökkennek az ismerõsi látogatások és ha néha a telefon megcsördül, a drót másik végén a Hogy vagytok? kérdést feltevõ, szinte választ sem várva közli szánakozó, nem éppen pozitívan támogató reagálását…Na, én ezt nem tudnám csinálni….Puff…
Érezzük úgy, ezek után, hogy az Élet tökéletes?
Igen! mert bár ha gyakran is kell a gondoskodói napok során szembesülni kemény testi, szellemi és lelki kihivásokkal tudom, megtapasztaltam hogy mind az, aki ezen a mosollyal és könyekkel szegélyezett úton halad, nem kell, hogy szükségszerüen érezze a kirekesztettséget, hisz nincs egyedül. Segitségére vannak család tagjai, a megfelelõen kiépitett szociális és egészségügyi ellátó rendszerek és a hasonló helyzetü társak által alkotott támogató csoportok.
Mindezen bevezetö után, azt hiszem itt az ideje, hogy eleget tegyek mind azoknak, akik nem ismernek és bemutatkozzam. Ki (is) vagyok én?
Mikor bemutatkozunk, azonosithatjuk magunkat nevünk, nemünk, korunk, nemzeti hova tartozásunk, családi állapotunk és külsõ sajátosságaink szerint. Ezek a róllunk alkotott elsõ impressziók. Ezek adnak alapvetö információt egy átlagos alkatú, férjezett, családban élö, két nemzetiségü, szendvics generációs nöröl, akit leggyakrabban Mrs. Sunshine-nak becéznek.
Azonosithatjuk magunkat a teljessé tétel érdekében végzetségünk, hivatásunk, vallásunk, etnikai identitásunk, hobbink és belsõ tulajdonságaink szerint. Ezek alapján kirajzolódik egy alapvetöen vidám természetü, örök romantikus, kert és gasztronómia iránt elkötelezett, fehér börü, keresztény, szociális – egészségügyi diplomás.
Ezen, azonosításunkra hivatott cimkéink között vannak olyanok, melyeket örököltünk, néhányért megküzdöttünk, másokat kaptunk vagy választottunk.
Létezik azonban az Ön azonositásnak, bemutatkozásnak egy sajátos állapota, mikor arra a kérdésre Ki (is) vagyok én?…. a válasz az, hogy
Gondoskodó! vagyok.
Gondoskodó vagyok, akinek nem tanult szakmája és kenyérkeresõ munkája a szociális gondozói, ápolói vagy a növéri tevékenység.
Gondoskodó vagyok, aki család, hivatás, postgradulációs tanulmányok, önkéntes munka mellett volt gondoskodó, majd feladva hivatását, több diploma megszerzését követö karrierjét vált elsödleges civil gondoskodójává családi közegben szerettének.
Gondoskodó vagyok, aki tartósan gondozásra szoruló, önmaga ellátására képtelen, állandó és tartós felügyeletre szoruló, súlyosan fogyatékos, tartósan beteg személy otthoni ápolását látja el.
Gondoskodó vagyok, akit ezen gondoskodói tevékenység következtében megilletnek bizonyos jogok. Magyarországon, a feltélteleknek eleget tevöknek pénzbeli ellentételezés un. Ápolási dij és munkaviszonynak elismert idöszak jár. Más társadalmakban ( többek között az Amerikai Egyesült Államokban ) a gondoskodók nem kapnak rendszeres jövedelemnek minösülö anyagi támogatást, nem ismerik el a gondoskodói éveket munkaviszonynak, ám hatékonyan müködik egy jól megszervezett, rugalmas ellátó – szolgáltató- támogató rendszer.
Civil gondoskodó vagyok, élve át nap mint nap a gondoskodói lét minden nehézségét, fájdalmát, szomorúságát éppen úgy, mint ennek az önként vállalt , Isten rendezte? Sors alakította? Körülmény hozta? küldetésnek minden örömét, szépségét, mély emberi érzéseket felszinre hozó állapotát.
Egészségesen táplálkozó, rendszeresen sportoló, ám munkájából adódóan, a felelöség terhe alatt, hosszú évekig, folyamatos és magas intenzitású stresszben élõ Édesapám, váratlanul jelentkezö, rossz indulatú, diagnosztizálásának stádiumában, gyógyithatatlannak minösitett daganatos betegsége, villám csapásként érintette családunkat. Haláláig, otthonában ápoltam, gondja viselésében voltam godoskodója.
Biztonságot, szeretetet sugárzó, mindig engem ovó-féltö Édesanyám, komoly mütéti beavatkozást követö lábadozásának idöszaka alatt igényelte ápolásom, gondoskodásom.
Fizikai és szellemi aktivitással telitett életet élö, intelligens, nagytudású, bölcs Férjem vétlenként lett, mozgásában maradandóan sérült, egy közlekedési baleset során. Hosszas rehabilitálódásának évei alatt voltam gondviselöje. Megváltozott életformájának, balesetének okán?… érte elsö majd ezt követöen egy fél év múlva második agyvérzése. Ezen romboló változás okán vagyok elsödleges gondoskodója.
Menyem Anyjának, a szigorú természetü, rendszeretõ asszonynak, az utobbi években, egyre gyakrabban van szüksége segítségre, mindennapi alapvetõ teendõinek ellátásához.Többször fordult elö, hogy elfelejtette, hol parkolt le kocsijával, de megtörtént, hogy eltévedt, bevásárló körútjáról hazafelé vezetö, több évtizede járt útján. Orvosi diagnózisa: Alzheimer’s kor korai stádiuma. Gondoskodója vagyok.
Az élet egyik igen komoly kihívása, mikor szembesülnünk kell, egy vagy több, közvetlen hozzátartozóról való gondoskodással. Ilyenkor, akár fel vagyunk készülve, akár váratlanul szembesülünk a helyzettel, úgy érezzük, mintha feje tetejére állna körülöttünk a Világ. A hirtelen megváltozott mindennapokkal azonban csak akkor vagyunk képesek és megválaszolásra váró kérdések, megoldást igénylö helyzetek sorával szembesülünk….
Ki lesz az elsödleges gondoskodó ? Hol fog történni a gondoskodás?
Mennyi idöt fog igényelni a gondoskodás? Naponta csupán néhány órát vagy 24/7 rendszerü gondokodásra kell felkészülni? Melyek azok az egészségügyi és bürokratikus buktatók, amikkel várhatóan szemesülhetek? Mire kell számitanom az eggyes gondoskodói szakaszok során?
Mi a krizis terv? Hogyan épül fel a gondoskodói térkép? Mit jelet táv-gondoskodónakl lenni?
Milyen intenzitású és szintü ellátást fog igényelni szerettem? Lesz-e szükség Hospice ellátásra? Mi az, miben és hogyan tud segiteni? Hogy tudok megküzdeni szerettem ( esetleges) elvesztésével? Hogyan van felkészülve családom többi tagja a váratlan helyzet kezelésére? Hogyan tud a fiatal generációja ( gyerekek, unokák) a helyzettel szembesülni? Hogy, mit, mennyit és mikor kell megértetnem velük?
Hogyan tudok ön-ön fizikális és lelki egészségem megsérülése nélkül megbirkózni a mindennapi helyzet adta nehézségekkel? Milyen lehetöség áll rendelkezésemre, hogy megelözhetö legyen a helyzetböl adodó kiégés? Hol, kitöl és hogyan tudok az adott szituációban leghatékonyabban alkalmazható informáciohoz jutni? Hol tudok megfelelö támogató, segitö, önsegitö rendszert találni?…….és a sor még közel sem véges.
Egyként az 54 millió ( USA) gondoskodóból, hosszú évek alatt megtanúlt, megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteimet, tapasztalataimat, érzéseimet, hangulatokat, reagálásokat, sikereket és kudarcokat szeretnék folyamatosan megosztani mindazokkal, akik valamilyen formában érintettel és/vagy érdeklödök… Várva és elfogadva visszajelzéseket.
Következik:
1. Fejezet. Az emberi agy titkai nyomán