Integrált Városfejlesztési Stratégia – A fejlődés új üteme lesz?
Az Integrált Városfejlesztési Stratégia (IVS) volt a témája annak a január 21-én délután tartott tanácskozásnak, amelyre civil szervezetek képviselõi és vállalkozók kaptak meghívást. A tájékoztatót a fõvárosi Építész Bt., mint IVS-team, és az önkormányzat munkatársai tartották.
Kanász Nagy Gábor, a projekt szakmai vezetõje illusztrálta a város egészét érintõ fejlesztési szempontokat, amelyek alapján egy közel tíz éves stratégia jöhet létre. Beszélt arról, hogy az IVS újabb Európai Uniós pályázat beadásának esélye számunkra, az élhetõ, versenyképes középvárosok hálózatának jelentõs záloga. Az IVS alapja nyugati modell.
Arról, hogy a szentesi IVS-nek négy fontos célja van, már Bocskay István ipari park referens szólt. Ezek a városközpont további rehabilitációja, a belvárosi vállalkozások fejlesztése, a városkép összhangjának javítása, valamint a közösségi terek feladat meghatározása. Késõbb Kanász Nagy Gábortól arról is hallhattunk, hogy az IVS-re épülõ pályázattal további 1 milliárd forintot nyerhetne az önkormányzat fejlesztéseihez, azonban ezt a maximális keretet nem tudja most kihasználni. A helyi elképzelések a szociális és gazdasági város rehabilitációhoz szeretnének forrást teremteni ebbõl a programból. A vállalkozások eredményességének növelése, munkahelyteremtés, ezáltal a népesség megtartása adná az alapprioritást a pályázat számára. De mind az infrastruktúra fejlesztésben, mind az együttmûködés lehetõségeit kiaknázva új közösségi terek létesítésében, vagy további informatikai fejlesztésekben is gondolkodnak, építve a már megfogalmazódott lakossági véleményekre, valamint a most, és a további találkozók során elhangzó javaslatokra. Kanász N. Gábor utalt arra, hogy a programhoz kapcsolódóan a vállalkozások is pályázhatnak, õk 50%-os támogatottság mellett akár párhuzamosan a vidékfejlesztési pályázatokon nyerhetõ 60%-os támogatást is eséllyel célozhatják meg.
Érsek Gábor építészmérnök, a szentesi IVS-t készítõ budapesti társaság képviseletében bemutatta a város akcióterületeit, azokhoz kapcsolódóan a várost érintõ sürgetõ kerékpárút-hálózat kiépítés, intézmény felújítás, zöldfelület növelés mellett “zászlós hajóként” említette a Petõfi Szálló jövõbeni idegenforgalmi jelentõségét.
Szirbik Imre polgármester az elõzményeket vázolta, és azt a kettõs szándékot, mi szerint gyakorlati funkcióváltást és új irányokat szabhat ez a program Szentesnek. A lakossági felvetésekre adott válaszaiból pl. megtudhattuk, hogy a város több pontján azért vágtak ki sok élõ fát, mert azok gyökérzete a földben található vezetékeket elérte. A kivágott fákat azonban más, arra alkalmas területeken pótolják. Ígéretet tett arra, hogy 2010 õszéig az összes csapadékvíz csatorna szakszerû kimélyítése a közmunkaprogram segítségével megtörténik, utána azonban a lakosoknak kell az árkok tisztán- és szintben tartásáról gondoskodni.
A felvetések új játszóterekrõl, jobb parkolási rendrõl, egészségturisztikai beruházásról, még több horgászhelyrõl szóltak. Az egyeztetések tovább folytatódnak.
Kép és szöveg: dt.