Egymás kölcsönös tisztelete, mint tőke… – Befektetés a jövőbe
A mostani, gazdaságilag válságos idõben felértékelõdik a segítség minden formája, amit embertársainkért megtehetünk. Jól tudta ezt az a huszonöt szentesi és csongrádi közéleti személyiség, akik megalapították a Szentes-Csongrád Rotary Clubot. A szervezet jelenlegi elnöke, dr. Mokbelné Bacsa Éva az eddigi tevékenységükrõl és eredményeikrõl tájékoztatta lapunkat.
A Rotary Club tagjai évenként váltják egymást az elnöki poszton, dr. Mokbelné Bacsa Éva, aki a Kiss Bálint Református Általános Iskola igazgató-helyettese és tanára, 2008. július és 2009. július között irányítja a klub életét. Elõször a szervezet megalakulásáról kérdeztem.
– Szentesen 2004-ben a beiktatási ünnepséggel jött létre a Szentes-Csongrád Rotary Club. De ezt bõ két éves elõkészítõ periódus elõzte meg. Dr. Papp Zoltán indította el térségünkben a kezdeményezést Rotary kerekasztal formájában.
– Ön is az alapítók közé tartozott.
– Több mint húsz fõ számít alapítónak. Az elsõ összejöveteltõl kezdve részt vehettem a munkában, tehát magam is alapító tagnak számítok, igen.
– Hogyan épül fel ez a klubhálózat?
– A Rotary nemzetközi szervezet, amelyhez hazánk is társult. A központja azonban Ausztriában van. Két éve vált ki az osztrák klubokból, és lett önálló a magyar szervezet. Már közel negyven klub van Magyarországon, az országos központnak van kormányzója, alkormányzói, vannak régebbi és nagyobb szervezetek. Mi fiatal klubként huszonöt taggal rendelkezünk.
– Melyek a helyben vállalt feladataik?
– A feladataink meghatározását sok-sok beszélgetés, környezettanulmány alapján határoztuk meg. Úgy döntöttünk, hogy jótékonysági szervezetként a hátrányos helyzetû, tehetséges diákokat szeretnénk támogatni. Ennek érdekében folyamatosan pályázatokat hirdetünk. Különbözõ támogatások formájában jut el a fiatalokhoz a rendszeres vagy egyszeri felajánlásunk, – sorolta, majd így folytatta:
– Az utóbbi két évben indult a diákcsere programunk is, amely ösztöndíjjal párosul, s melynek középiskolások, egyetemisták a célcsoportja. Vannak rövid- és hosszú utas programjaink. Idén van egy diákunk Ecuadorban, helyette fogadtunk egy középiskolást Kanadából, aki egy évig ismerkedik hazánkkal és a magyar oktatással. Ezek a diákok iskolába járnak, fogadott családoknál laknak, – mondta.
– Két diákunk volt tavaly rövid távú programon, ugyancsak kettõt fogadtunk. Egyik diáknak a teljes utazási költségét mi vállaltuk. Idén már két diák, egy szentesi és egy csongrádi teljes költségét szeretnénk átvállalni.
– Mi a kötelezettsége a belépõ tagoknak?
– A Rotary a barátságról szól. Különbözõ emberek, különbözõ szakmával azért jöttek össze, hogy nyitottak legyenek egymás iránt, és szükségük van egymás barátságára, hogy közösséget alkossanak. Számukra nyitott ez a klub. Elõadásokat, kirándulásokat szervezünk, kiállításon, operában voltunk. Célunk, hogy minél sokoldalúbb legyen a kör, nincsenek alá-fölérendeltségi viszonyok. Egymás elfogadása, tisztelete és a jótékonyság az ismérvünk. Bejutni a szervezetbe ezért igen különleges, mert minden tagnak meg kell szavaznia a tagfelvételt. Ha egy tag a jelentkezõre nemmel voksol, már nem lehet tag. Volt erre is példa.
– Aki nem kíván tag lenni, hogyan tudja hatékonyan támogatni önöket?
– A jótékonysági rendezvényünkön szívesen látjuk azokat is, akik egyetértenek ugyan a céljainkkal, anyagilag is szívesen támogatnák, de nem szeretnék magukat elkötelezni. Ez az alkalom az évente egyszeri jótékonysági bálunk, ahol felajánlásával támogatni tudja a tevékenységünket.
– Tavaly milyen akcióik révén, és eredménnyel sikerült a tanulókat segíteni?
– Tavasszal, õsszel hirdetjük meg a pályázatunkat, amit oktatási intézményeknek küldünk el. Nagyon sok fiatalnak van szüksége segítségre. Klubunk viszont korlátozott anyagi lehetõségekkel rendelkezik, ezért nehéz dönteni, hogy több diákot támogassunk kevés pénzzel, vagy fordítva. Az alapelv az, hogy a klubok döntik el, kit támogatnak. Én személy szerint azt képviselem, hogy a támogatás életre szóló élményt, eredményt hozzon, – nyugtázta és példát is mondott:
– A nyáron a támogatásunkkal egy egyetemista lány életében elõször volt Belgiumban. Elõzetesen félt, ám végül meghatározó élményekkel tért haza. Sosem fogja elfelejteni, hogy a Szentes-Csongrádi Rotary Club küldte õt ki. Tavaly közel fél millió forintot tudtunk szétosztani. Alapítvány létrehozása van folyamatban, amelynek a számláján tudjuk majd az adományokat gyûjteni. Bízunk benne, hogy az idén még többet tudunk adományozni. A jótékonysági bálunk bevétele mellett év végén volt a forralt bor akciónk a sétáló utcában, ami arról szólt, hogy ismerjenek meg bennünket. Ebbõl is hagyományt szeretnénk teremteni.
– Az elnökségébõl hátralévõ fél évnek mik a legfontosabb feladatai?
– Az elnök feladata, hogy a klub életet élményszerûbbé tegye. Legyen kreatív, és szervezzen jó programokat. Színvonalas elõadásokat, rendezvényeket eddig is sikerült életre hívni, amelyeket szívesen látogattak a tagjaink. Vendégünk volt pl. Papp Lajos szívsebész, az operában a csongrádi Busa Tamás, mint tiszteletbeli tagunk, mûsorát néztük meg, elmentünk a Picasso kiállításra… Január végén Csongrádra megyünk borkóstolóra. Hajókirándulást is tervezünk, ugyanis a Rotarynál az idei a víz éve. A már hagyományos programjaink közül is több ismétlõdik majd.
– További sok sikert kívánok önnek a személyes életében, szervezetük minden tagjának pedig az adományozói elkötelezettségében.
Dömsödi Teréz