Konyha: A farsang farka és a fánk – Mi történt a fonóban?

A Zöldág Mozgáskultúra és Sport Egyesület fõ feladata a néptánc és népzenei hagyományok gyûjtése, megismertetése. Hankó Györgyné Mártival, az e-gyesület elnökével, táncpedagógussal a farsangi szokásokról beszélgettünk. Természetesen a fánk is szóba került.

– Minden tájegységrõl válogatunk táncokat. A módszertani központ tanmenete alapján történik a néptánc oktatás. A legkisebbek népi játékokon és mondókákon keresztül ismerik meg az egyes naptári évhez fûzõdõ szokásokat, – mesélte Mártika.
– A farsang is, mint általában az ünnepeink, a Római Katolikus Egyház által kialakított rendhez igazodik. Másrészt összefügg a paraszti népi hagyományokkal. A farsang farka, azaz a három utolsó napja húsvét elõtt negyven nappal esedékes. Ehhez az idõszakhoz tartozott a hangoskodás, maskarázás, mulatozás, részint, hogy a gonoszt és a telet elûzzék, másrészt, magukat jól érezve összetartozzon a közösség – magyarázta.
A gyerekekkel az ünnepkörhöz tartozó szokások közül feldolgozták a Balázsolást, amikor a fiúk a lányos házakhoz mentek köszönteni. A szép mondókákért étel adományt, fõleg szalonnát, kolbászt, tojást kaptak. Azt a nagylányt, akit nem kértek meg ebben az idõszakban, azt vénlányként kicsúfolták. De a legénynek sem volt érdem pár nélkül maradni. A kis közösségek nagyon komolyan vették ezeket az íratlan szokásokat, – hallhattuk. De Hankóné Márti felelevenítette azt is, milyen élet volt a fonókban, ahová a lányok jártak. Fontak, hímeztek, játszottak, és ide is elvárták a legényeket, akik aztán a beszélgetés, közös éneklés végén megtáncoltatták õket.

A farsang a kibeszélések idõszaka is volt. A közösség bármely tagja szabadon megmondhatta a másiknak, hogy mit gondol róla. Ezért megsértõdni nem volt illendõ.
Konyha rovatunk számára fontos, hogy a disznóölések kapcsán, amit régen is tartottak a farsang havában, melyek voltak a legjellemzõbb ételek. Hankóné Márti ismertei szerint ilyen lakoma volt pl. a kocsonya, vagy a fánk. Érdekes, hogy ma már legalább tíz féle fánkot ismerünk. Ezek közül egy csak a farsangi, melyhez a hozzávalók 6 személyre: 3 dl. meleg tej, 10 dkg vaj, 3 tojás, 10 dkg cukor, 2 dkg élesztõ, citrom, 40 dkg liszt és kevés só kell az elkészítéséhez.
A meleg tejben megfuttatjuk az élesztõt, és a liszttel elkeverjük. Hozzá adjuk a vajat, a habosra vert tojásokat, a citromot, a sót és a cukrot. Jól dagasszuk meg a tésztánkat, és hagyjuk kelni. Majd vastag, de keskeny szalagokká metéljük és forró zsírban sütjük szép színûre. Melegen baracklekvárral, fahéjas cukorral meghintve  kínáljuk.
Szép és vidám farsangot kívánunk!
Dömsödi Teréz

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.