Egy citerásra emlékezve
Balla Tibor kunszentmártoni tekerõs, citerás, a Népmûvészet Ifjú Mestere a Szenyéri Dániel és kora néprajzi gyûjtõpályázaton Lázár László öcsödi citerásról készült dolgozatával II. helyezést ért el, melybõl Hankó Györgyné válogatásában olvashatnak összefoglalást.
A 2005. áprilisában elhunyt, a citerások körében igen nagyra becsült Lázár László 1914-ben született Békésen. Szülei elvesztése miatt kisgyermekkorában nevelõszülõkhöz került. Õk vitték el azokra a közösségi eseményekre is, (névesték, disznóölések, kukoricafosztások) ahol citeramuzsika mellett szólt az ének. Megtetszett neki a muzsikálás tudománya, és hamarosan nevelõapjától egy, az oldalán csikófejekkel díszített citerát kapott. Ezen a szomszédjukban lakó bácsitól az ún. lúd tollas technikával tanult meg játszani. A bal kezében levõ lúdtollal a fogólapot nyomta le, míg a jobb kezében levõ lúdtollal a dallamot játszotta.
Lázár László – nevelõapja halála után szülõvárosából Békésrõl az 1940-es években került Öcsödre. Esküvõje 1944. márciusában volt budapesti születésû menyasszonyával, Budai Gabriellával, a helyi református templomban. Családi citerazenekarukat 1972-ben vele, és négy gyermekük közül Évával és
Lászlóval alakították meg a hagyományos vonós banda mintájára. Prím-, tenor-, és bõgõ citerákon játszottak. Kezdeményezésükrõl Sárosi Bálint népzenekutató is megemlékezik Zenei anyanyelvünk címû könyvében. 1976-ig számos népzenei fesztiválon és találkozón szerepeltek nagy sikerrel. Ezután, mivel gyermekeik felnõttek, és a maguk útjára tértek, véget ért a
család színpadi fellépéseinek sorozata. Lázár László 2005. tavaszán tette le végleg a pengetõt. Halálával egy hagyományõrzõ citerással ismét kevesebb lett. Balla Tibor, Vass Lajos díjas tekerõs, citerás, akivel a Magyar Rádió már több hangfelvételt készített, így búcsúzik tõle a Szenyéri Dániel és kora néprajzi gyûjtõpályázaton II. helyezést kapott dolgozatában:
“Emlékét örökre megõrzõm! Sokat tanultam tõle. Elsõsorban zene – és emberszeretetet! Embersége számomra példa, melyet hozzá hasonlóan szeretnék végigvinni életem során. E pályázati munkám emlékirat egy 90 évet megélt citerásról, aki a Barátom volt.”