Változatlan helyi adók

Szentes városban 2009. évben nem emelkednek a helyi adók! Az építményadó mértéke 400 Ft/m2 marad. Változatlan a magánszemélyek kommunális adója, ami belterületen 5.000 Ft, külterületen 3.500 Ft adótárgyanként.

Az idegenforgalmi adó mértéke sem növekszik.  Az iparûzési adó továbbra is 2%. Az önkormányzat vállalkozóbarát magatartását jelzi, hogy a helyi iparûzési adónál változatlanul mentességet élvez az a vállalkozó, akinek a vállalkozási szintû árbevétele nem éri el a 2,5 millió forintot.
Az I. félévi önkormányzati adók befizetési határideje 2009. március 15.

MIT KELL TUDNI AZ ÉPÜLETEK ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNYÁRÓL?

Eddig csak a gépjármûvekre volt kötelezõ kiváltani a zöldkártyát, az év elejétõl viszont már az új épületekre  is be kell szerezni a tízévente megújítandó dokumentumot.
Január elsején lépett hatályba az a rendelet, miszerint épületek esetében is el kell készíteni azt a tanúsítványt, amely az épületek energiafelhasználásáról ad felvilágosítást. A jogszabály alkotói szerint minderre azért van szükség, mert a vevõknek ingatlanvásárláskor nincs rálátásuk, menynyibe kerül majd az épület fenntartása, a tanúsítvány azonban pontos képet ad majd arról, milyen éves költséggel számolhat a leendõ tulajdonos
A zöldkártya segít eligazodni abban is, hogy az épület tetõzetén, padlásán, ablakain, ajtajain keresztül mekkora a hõveszteség, illetve milyen hatásfokkal mûködik a kazán, a radiátor. A kapott eredményt öszszehasonlítják az épületre vonatkozó követelménnyel, és ez alapján különbözõ betûjelekkel (A, B, C) jelzett osztályba sorolják az épületet. Ezen is túlmutat az a cél, hogy hosszú távon javuljon az épületek energiafelhasználása.
Az energetikai tanúsítványt – bizonyos kivételektõl eltekintve – mind az új, mind a már meglévõ épületekrõl el kell készíteni.
Mit jelent ez a lakások esetében?
Új lakóépületeknél az építtetõnek kell gondoskodnia a tanúsítvány elkészíttetésérõl, legkésõbb a használatba vételi engedélyezésig.
A már meglévõ lakásingatlan esetén tulajdonosnak kell beszereznie a tanúsítványt abban az esetben, ha ellenérték fejében  tulajdon-átruházás történik, vagy egy évet meghaladó bérbeadással hasznosítják a lakást. Ezekben az esetekben a tanúsítványt legkésõbb a szerzõdés megkötésekor át kell adnia az új vevõnek, illetve be kell mutatnia a bérlõnek. Ennek a szabálynak az alkalmazása meglévõ lakóépületek esetében 2011. december 31-ig önkéntes, nem kötelezõ.
Épület energetikai tanúsítványt csak az készíthet, aki rendelkezik a tanúsítási tevékenységhez elõírt végzettséggel.
Fontos tudni, hogy a tanúsítvány elkészítéséhez szükséges dokumentumok, számlák, a mérések helyszíni feltételeinek biztosítása a tanúsító részére az építtetõ, illetve a tulajdonos feladata.
 
 KUKACBOMBÁZÓ

Újra kell tanulniuk a növényvédelem szabályait az agronómusoknak, de még a hobbikertészeknek is. Fokozatosan kivonják az emberi egészségre veszélyes növényvédõ szereket az uniós országokban, és használatuk engedélyezésének rendszere is módosul.
Három év múlva megváltoztatják a vegyszerek besorolását, és a jelenlegi három kategória helyett csak kettõ, a profi és a hobbifelhasználók által használható kemikáliák maradnak. Az uniót három zónára osztják, s a kijelölt ország csoportban a térségen belül engedélyezett növényvédõ szerek lesznek használhatók.
 Ezzel egy idõben megszûnik a külön vizsgához kötött “zöld könyv” tulajdonosai számára hozzáférhetõ vegyszerek kategóriája. A nemzeti szabályozás mozgástere megmarad, így a vegyszerezõk alkalmazhatják a zöldek által a környezetre rendkívül veszélyesnek tartott repülõgépet. Nem is lehet másként megvédeni a magas fákat,  a  kukorica- és napraforgó táblákat, nem beszélve arról, hogy a szúnyogokat is nehezen lehet a felszínrõl irtani. Ám a falusi köznyelv által kukacbombázónak nevezett repülõ csak akkor vethetõ be, ha nincs más lehetõség.
 

PÓTOLNI KELL A KIVÁGOTT FÁT, CSERJÉT!

Kötelezõ pótolni január elsejétõl a közterületen kivágott fát és cserjét – az új környezetvédelmi kormányrendelet szerint. Nagyobb szabad víz- és légáteresztõ felületet kell biztosítani a burkolatba ágyazott növényeknek, tilos a csonkításuk és károsításuk, szigorodik a kivágásuk engedélyezése, óvni kell õket a káros téli sózó anyagoktól. 2010-tõl síkosság  mentesítésre csak olyan anyag használható, amely a növények egészségét nem veszélyezteti.
A rendelet elõírja a kivágott növények pótlását is. A fadöntésre a települések jegyzõi abban az esetben nem adhatnak ki engedélyt, ha a kivágás helyett megoldható a növény áttelepítése, illetve ha nem biztosított a pótlása. Ugyancsak megtagadható a kérelem, ha a kivágás természet- vagy környezetvédelmi érdeket sért. A közterületen kivágott fát egy év alatt, míg a cserjét három éven belül kell pótolni. E célra kizárólag õshonos növényt lehet igénybe venni.
(Forrás: FVM, Agrárkamara)

Garai Sz. Imréné

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.