Támad az influenza
Az influenza heveny fertõzõ vírusos betegség, amely közvetlenül, vagy a levegõben cseppek által közvetítve terjed, amikor pl. valaki köhög. Tünetei a következõk: 1-2 napig tartó magas láz (39 fok felett) hidegrázással, ízületi fájdalom, izomfájdalmak, tüszszögés és köhögés. A teljes felépülés 14 napon belül várható.
Az emberek gyakran mondják, hogy „influenzás vagyok”, amikor éppen csak meg vannak fázva. Megfázás esetén is érezhetjük meglehetõsen rosszul magunkat, és sok tünet hasonlít is az influenzáéhoz, azonban a kettõ nem azonos. A megfázás általában lassabban alakul ki. Az influenzára jellemzõ, hogy nagyon gyorsan fejlõdik ki. A magát teljesen jól érzõ személy is rendkívül beteggé válhat mindössze néhány óra alatt. Lényeges különbség, hogy a megfázás nem veszélyes a betegre, míg az influenza súlyos szövõdményekkel és betegségekkel járhat.
Az influenza súlyos, gyakori szövõdménye a tüdõ- és hörgõgyulladás, középfül-, vagy orrmelléküreg-gyulladás, de akár szívizomgyulladás, agyvelõgyulladás és agyhártyagyulladás is felléphet. Az influenza az õszi-téli és a kora tavaszi idõszakban támad. Azonban egyre többen kapják meg a betegséget már novemberben.
A természetgyógyá-szok véleménye szerint legfontosabb a megelõzés. Elengedhetetlen része ennek a megfelelõ ruházat: öltözködjünk rétegesen, tartsuk melegen lábunkat. Soha ne öltöztessük túl a gyerekeket, szájukat ne kössük be sállal vagy kendõvel, mert a kicsapódó pára miatt könnyebben megfázhatnak. Nyakukat megtapintva könnyedén és egyszerûen meggyõzõdhetünk arról, fáznak-e. Ha átázott a cipõ, nedves lett a zokni, mielõbb cseréljük ki. Orron át lélegezzünk, a szobát gyakran szellõztessük és télen is mozogjunk egy keveset. A langyos fürdõt vagy a tusolást mindig hideg vizes zuhanyozással fejezzük be. Ha mindezen óvintézkedések ellenére mégis megbetegszünk, akkor lényeges a gyógyulás szempontjából a megfelelõ életmód.
Étrendünk legyen könynyû. Fogyasszunk sok vörös- és fokhagymát, vitaminokban gazdag zöldséget, gyümölcsöt. Kerüljük a cukrot és az édességet, mert csökkentik immunrendszerünk hatékony mûködését. Narancslét csak mértékkel igyunk, mert nem csak C-vitaminból van benne sok, a cukortartalma is magas. Náthánál és influenzánál elengedhetetlen az ágynyugalom, legalább néhány napig. Antibiotikumot kizárólag orvosi elõírásra és csak akkor vegyünk be, ha szövõdmény veszélye fenyeget, a betegséget kiváltó vírusokra ugyanis nem hat az antibiotikum. Orrcsepp helyett fiziológiás (élettani) sóoldatot csöppentsünk naponta többször mindkét orrlyukba. A szoba levegõjét párologtatóval tartsuk nedvesen.
A gyógynövények ilyenkor is kiváló szolgálatot tesznek. Egyenlõ menynyiségû, például (30-30 g.) bodzavirág, hársfavirág, kamilla, borsmenta, kakukkfûvel kiegészítve. A keverékbõl egy tetézett evõkanálnyit két deciliter vízzel leforrázunk, öt percig állni hagyjuk, leszûrjük, s egy kávéskanálnyi mézzel édesítve elfogyasztjuk. Napjában négy-öt csészényit igyunk meg. Még egy teakeveréket ajánlunk gyermekeknek a finom íze miatt, amely gyulladás gátló és izzasztó hatása lévén igen hatásosnak bizonyult. Összetétele: hársfavirág, ökörfarkkóró virág, bodzavirág, csipkebogyó és kakukkfû, mindegyikbõl 20-20 g.
Az illóolajok fertõtlenítõ, baktériumölõ és vírusölõ hatása influenza esetében is érvényesül. Általánosságban javasolható az eukaliptusz olaj vírusok esetén. Ha baktérium okozza kellemetlen tüneteinket, akkor kakukkfû olaj a megoldás, ha köhögéssel társul akkor erdei fenyõt is javasolhatunk. Az eukaliptusz és erdei fenyõ olajból egy-egy cseppet 1 liter forró vízhez adva, inhalálhatunk. A táplálék kiegészítõket is hívjuk segítségül bátran. Legismertebbnek számít a már korábban említett C-vitamin. Javítja az immunrendszer mûködését az Echinacea (kasvi-rág), a cink és az A-vitamin, illetve a béta-karotin, ez utóbbi regenerálja a gyulladt nyálkahártyát. Mivel az influenzát és a megfázást gyakran kísérik baktérium okozta fertõzések, ezek megelõzése érdekében érdemes antibakteriális hatású táplálék kiegészítõket szedni.
Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár, fitoterapeuta, az
Aryan Természetgyógyász Oktatóközpont óraadó tanára