Ülésezett a testület
Szentes Város Képviselõ-testülete soros ülését január 30-án 14 órától tartotta a városháza dísztermében, amikor a következõ napirendek megtárgyalására került sor:
A képviselõk megtárgyalták a város esélyegyenlõségi programját, amelynek célja, hogy a város minden lakója számára elérhetõvé tegye a közszolgáltatásokat, biztosítsa az idõsek, fogyatékkal élõk és hátrányos helyzetûek esélyegyenlõségét az élet minden területén. Idõszerû ennek a dokumentációnak a mostani tárgyalása azért is, mert a gazdasági tényezõk miatt a lakosság szociális és egészségügyi ellátása iránti igény növekszik.
Kiemelt helyen foglalkozik a tanulmány városunk roma lakosságával, akiknek a lélekszáma mintegy ezerötszáz fõ. 2005-ben elkészült roma szociális térkép, amely háromszáznyolcvan fõ helyzetét vizsgálta. Közöttük mindössze százhetvenhat aktív korú ember volt, a kiskorú fiatalok száma megközelítette a kétszáz fõt. A vizsgálatban résztvevõk között tizenkét fõnek volt érettségije, harmincheten viszont úgy nyilatkoztak, hogy az általános iskolát sem végezték el. A megkérdezettek hatvannégy százaléka részesült valamilyen szociális támogatásban.
A város más társadalmi csoportjainál sem sokkal jobb a helyzet. Az idõs korosztály legfõbb problémája az elmagányosodás, az alacsony jövedelem, a romló egészségi állapot és a külterületi, elszegényedett tanyasi életforma.
Az önkormányzat intézkedéseit 2015-ig, célcsoportonként, pénzügyi forrásai függvényében kívánja megvalósítani. Ezek: a hátrányos helyzetû csoportok munkaerõ-piaci helyzetének javítása, az intézmények teljes akadálymentesítése, vagy a szemléletváltoztató programok segítése, valamint az információ szolgáltatással összefûggõ hozzáférés. Ezen fõ pontokra épülve mintegy további nyolcvan intézkedés szolgálhatná a rászorulók esélyegyenlõségét, amennyiben ezeket pályázati források is elõsegítenék majd.
A képviselõk megtárgyalták az ingatlan-gazdálkodási tervet, mi szerint számba veszik az iskolák, óvodák épületeinek és berendezéseinek állapotát. A tapasztalatok függvényében intézkedési tervet készítenek. Megvitatták a város és térsége közép és hosszú távú fejlesztési tervét. Újra a testület elé került a Rehab Kht. ügye, a város kht-ja, s annak jelenlegi üzemeltetõje közötti vitás kérdésekre tekintettel az ülés zártnak indult, ám fideszes képviselői indítányra mégis nyilvánosan zajlott. A megbeszélés tárgya az volt, hogy a cégvezetés vissza tudja-e adni az önkormányzat számára a túléléshez kapott mintegy negyven millió forint kölcsönt. Ez már – döntésük értelmében – csak a jogi út lezárultával derül ki. A cég ellen az önkormányzat végrehajtási eljárást kezdeményez.
A környezetvédelmi rendelet módosításával a fás szárú növények védelmérõl, valamint a talajterhelési díjról, és a házi fúrású kutak engedélyeztetésérõl rendelkeznek. A testület elé került továbbá a beiskolázási körzethatárok felülvizsgálata. Úgy döntöttek, hogy amennyiben a Koszta József Általános Iskola felvételi kerete lehetővé teszi, az Ady Endre utcán lakó kicsiket is felveheti az első osztályba.
Az uszodai bérletrendszer megváltoztatása is napirendre került. Az Üdülõközpont Nonprofit Kft. új ügyvezetõje, Deák Albert javaslatot tett le a honatyák asztalára, amelynek az a lényege, hogy a sportolói bérlet csak az egyesületekkel kötött szerzõdés alapján járjon. A bérleteket havonta érvényesítenék, hogy a ténylegesen sportoló fiatalok juthassanak hozzá a szolgáltatáshoz. Így a sportolóknak igazolniuk kell, hogy tagjai-e az adott klubnak, egyesületnek. A nyári szünetre sportolói vakáció bérletek lennének, amelynek az értékét 2500 Ft-ban határoznák meg. Fontos változás lenne, hogy a medencéket az üdülõközpont NKft-vel kötött szerzõdés alapján, annak betartásával használhatnák az egyesületek. A sportolói bérlet kivételével, akik már megváltották az éves bérletüket, korlátlan belépési lehetõséggel használhatnák azt egész évben. Az intézményvezető azonban javaslatai egy részét az ülésen visszavonta. A témára még visszatérünk.
D. T. – D. M.