A megyeháza történetéhez

Édesanyámmal 1931-ben a nagyhegyi otthonunkból kimentünk a Kossuth téri piacra. A megyeháza elõtti ártézikút vizébõl ittunk, kör alakú medencéjének lépcsõjén pihentem. Néztem a családi házakhoz viszonyítva óriási épületet.

Homlokzati szakaszait második osztályos koromban fedeztem fel, amikor mentünk a Széchenyi ligeti múzeumba. Árkáddal díszített, védett bejáratán 1945-ben az Igazoló Bizottság idézésére léptem be. A folyosó homálya, csendje tisztasága rendes magatartást feltételezett. A Hõsök tere felõli ódon irodában tanúként hallgattak ki kubikos bandagazda “igazolásához”. Az épületnek csak a homlokzatait láttam az évek folyamán. Állagának pusztulását jelezte, hogy kupolájának bádogfedését a Tisza felõli légáramlat lesodorta 1955-ben a gyermekkönyvtár elõtti térségre. (Vázoltam a helyi lap idei márciusi egyik számában.) Az épület déli részén – néhány helyen – beázott. 1964-ben a Csongrád megyei Állami Építõipari Vállalatra bízták a tatarozást. Résztvevõként tapasztaltam: a rengeteg galamb ürüléke korhasztotta a faszerkezetet. A középületekért sokan aggódtunk. “Óvjuk az állagukat” c. jegyzetemben kíséreltem meg erre a figyelmet felhívni szintén a helyi lap 1975. július havi számában. De a karbantartásokra kevés pénz jutott. A megyeháza  neo reneszánsz stílusban épült 1882-1883-ban, Csongrád megye építészeti hagyatékainak e-gyike.
Mészáros András, a Délépítõ Rt. generál fõmérnöke vázolja napjaink történéseit: “ 2004. október 15-én  építõ és szakipari vállalkozókkal kezdtük el a felújítást. A befejezést ez év október 15-ére vállaltuk. Elõre aligha látható mûszaki tényeket kellett változtatásokkal megoldani, a-melyek munkánkat hátráltatták. Kokovay János, Csala János építészek, a Mûemlékvédelmi Hivatal szegedi kirendeltsége dolgozói, Labádi Lajos levéltár igazgató, Szabó János múzeum igazgató segítik a mûemlék jellegû felújítást. Kiss Tibor építész, mûvezetõ társaival irányítja az építkezést. “
A hetvenes évek szakembereibõl már csak néhányan dolgoznak, így Maszlag Lajos csongrádi kõmûves, Szabó Imre szentesi ács. Fiatal korosztályok ismeretei ezen a munkán szélesedhetnek, gyarapodhatnak. A homlokzaton az eredeti formákat megújítva láthatjuk. A pince oldalfalaiban téglasorok ábrázolják az alapot, az íves mennyezetet szépen vakolták. Személy- és teherszállító lift fog mûködni. Az emberek szorgos munkájukkal igyekeznek mielõbb befejezni az építkezést.

Kátai Ferenc

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.