Pont a szóbeszéd végére – A Petőfi várja a kicsiket

A szentesi Petõfi Sándor Általános Iskola a város egyik legrégibb oktatási intézménye, ahol a képzés 1913-ban, mint Polgári Leányiskolában, indult. Az ének-zene és más humán tantárgyakban ma is kimagasló eredmények születnek, ennek ellenére kettõszáznyolcvanhárom tanulójával, és a velük foglalkozó huszonnégy pedagógussal ma a város egyik legkisebb létszámú közoktatási intézményeként mûködik.

– A tavalyi év rosszul sikerült a beiratkozásokat illetõen. Elterjedtek a városban különféle pletykák, néhány dolgot magam is viszszahallottam. Talán ennek hatására esett vissza a jelentkezés. Korábban két elsõ osztályt tudtunk indítani. Azt szeretnénk, ha a jövõben is így lenne, – nyugtázza Mészáros László igazgató.
– Az induló egyetlen elsõ osztálynak mik a jellemzõi? – kérdezzük tõle.
– A mindenkori legkevesebb, huszonkettõ tanulóból áll. A mostani negyedik és hetedik évfolyamon van egy-egy osztály, de jóval nagyobb létszámmal. A további évfolyamokban egy általános és egy ének-zenei osztályban tanulnak a diákjaink.
Melyek azok az elõnyök, amelyekért érdemes ezt az iskolát választani?
– Minden évfolyamban az egyik – a hagyományokhoz híven továbbra is – az emelt szintû ének-zenei osztály. 1957-ben indult el az ének-zenei tagozat ebben az iskolában, azóta komoly tradíciókat tudhatunk magunk mögött mind a kórusmozgalomban, mind az egyéni zenei mûveltség megszerzésében. Ez a szellemiség jellemzõ az iskolánkra, az itt dolgozó pedagógusokra. Õk azok, akik nagy-nagy szeretettel foglalkoznak a tanulókkal, akik szívesen jönnek vissza iskolánkba a nyolcadik osztály elvégzése után is, – mondja, és hozzá teszi:

– Azt is tudomásul veszszük azonban, hogy változnak a szülõk iskolánkkal szembeni elvárásai. Hogy az igényeknek eleget tegyünk, nyolc évvel ezelõtt elsõ osztálytól – játékos formában – elkezdtük az angol  nyelvoktatást. Harmadik osztálytól pedig felvettük a tantárgyak közé az informatikát. Mûvészeti képzésben alsó tagozaton néptánc, felsõ tagozatban társastánc oktatás van nálunk heti egy-egy órában, ami szintén már hagyomány. Továbbra is a színvonalas oktatásra helyezzük a hangsúlyt, hogy mindenki megtalálja nálunk az érdeklõdési körének megfelelõ területet.
De ha a Petõfi iskoláról beszélünk, a névadóról elnevezett, felmenõ rendszerû   szavalóversenyek eredményeirõl sem feledkezhetünk meg. A gyerekek  a különféle tantárgyi versenyek,  mint a megyei és országos szintû helyesírási, mellett pl. a népdaléneklés területén is bizonyíthatják rátermettségüket. Ám tovább kérdezõsködünk:
– Hogyan próbálják megnyerni a kicsiket és szüleiket, hogy ezt az iskolát válasszák?
– Kezdetben az elsõs tanító nénik elmentek az óvodákba, hogy foglalkozásokat tartsanak a gyerekeknek. Manapság inkább az óvodások a nagycsoportos óvó nénikkel látogatják meg az iskolánkat. Itt szervezünk számukra programokat. Karácsony elõtt is volt ilyen alkalom, amikor az alsósok mûsorában gyönyörködhettek. Február harmadikán meglepetés vendég közremûködésével  szervezünk számukra farsangi összejövetelt, és folyamatban van a már korábban is sikeres rajzpályázat és énekverseny meghirdetése is. Máskor pedig az alsós tanulóinkkal mi keressük fel az óvodásokat.
Mely óvodákkal tartanak fenn rendszeres kapcsolatot?

– Kivétel nélkül minden helyi óvodával, mert mindegyik óvodás fontos. A Szent Anna ovisok kis focicsapata pl. a tornatermünkben tartja hetente kétszer az edzéseket, így velük a leggyakoribb a kapcsolat.
Mit kell tudniuk a szülõknek az induló osztályokról?
– Terveink szerint az egyik elsõ osztály általános tantervû, a másik ének-zenés lesz. Felsõ tagozaton pedig a legjobbak emelt óraszámú angol képzésben vehetnek részt, hiszen egykori tanulóink közül sokan szereznek diplomát, melynek feltétele a nyelvvizsga megléte. Szilágyi Szilvia és Komjáti Beáta kolléganõk kapják az elsõ osztályokat. Számukra már a nyelvi képzést úgy indítjuk, hogy felsõ tagozaton heti öt órában az emelt szintû angol oktatásban vehessenek részt. Így a nyolcadik évfolyam végére alapfokú nyelvvizsgát tehessenek, és választott középiskolájukban tovább mélyülhessen a nyelvtudásuk.
– Az egyes mendemondák az iskola bezárásáról azért sem állnak helyt, mert az intézmény fejlesztését tervezi a fenntartó helyi önkormányzat…
–  Valóban. Nyertes önkormányzati pályázatból lehetõség nyílik a közeljövõben az iskola komplett nyílászáró cseréjére. Itt épült fel Szentes elsõ tornaterme, ami mára azt jelenti, hogy ez a legkisebb. Vannak kész tervek arra, hogy emelet ráépítéssel, valamint a függõ rész beépítésével nõjön a tornaterem alapterülete. Ez a fejlesztés szintén folyamatban lévõ pályázat eredménye lehet, – hallhattuk Mészáros László igazgatótól.                                        
D. T.
(Fotó: Kiss-Rácz Antalné)

 


Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.