Ajándékozás régen és ma

Ajándékozás régen, illusztráció.jpg„A család olyan, mint egy kis ország: a feleség a pénzügyminiszter, az anyós a hadügyminiszter, a gyerek a külügyminiszter, a férj pedig a nép, aki fizet!”

E tréfás gondolatot ismeretlen szerző vetette papírra, s ha belegondolunk, van benne valami. Kíváncsiak voltunk arra, vajon mióta létezik ajándékozás, hogyan is alakult ki ez a szokás? A kutakodás során találtunk rá Marcel Mauss tanulmányára (1923), aki szerint:

Két északnyugat-amerikai törzs, a tlingitek és a haidák azzal fejezték ki, hogy a két fratria kölcsönösen tiszteli egymást, hogy ajándékot vittek egymásnak. Tehát a családi és közösségi konvenciók fejlődésével vált jellemzővé, és alakult ki ez a szokás, és formálódik ősidők óta. A szerző a „potlacs”, azaz táplálni, fogyasztani kifejezéssel illette a közösségi élet részét képező szolgáltatásnyújtás, és annak értéke értelmezését. A melanézok ugyanezt a folyamatot kulának nevezték, de már a kereskedelemről, mint nemes dologról is beszéltek. Az ősi ajándékozás és cserekereskedelem átalakulása ellenszolgáltatással járó munkafolyamattá gyorsan kezdetét vette a középkorban. Malinowski, Mauss antropológus kollégája (az 1900-as évek első évtizedében) úgy vélekedett, hogy az ajándék valójában az, ami a házastársak közötti szeretet gesztusból következik. Abban is egyetértett a két antropológus, hogy az ajándékozás önkéntes ugyan, de mégis valamilyen kötelezettség kifejezésére szolgál.
Ma sokkal összetettebben gondolkodunk minderről, nem csak érdekből, szokásból, hanem őszinte szeretetből vagy hálából lepjük meg a másikat valamilyen számára vélhetően kedves tárggyal. Közelednek az ünnepek, és ismét – most még időben – felhívjuk Olvasóink figyelmét a felelős választásra. Vegyük példának a HEUREKA kínálatát, ahol a magasabb minőségű használati tárgyak tökéletes választékával találkozhatunk, legyen szó táskákról, bőrkesztyűkről, esernyőkről, s még hosszan folytathatjuk a sort. Önök, leendő ajándékozók, segíthetnek abban, hogy az üzlet vezetője még pontosabb ösztönzést kapjon az üzlet ünnepi kínálatának bővítéséhez, formálásához. Keressék fel bátrán!
Tudják, Szentes, Kossuth u. 15/A. (Kereskedőház – emelet). E-mail: heurekaszentes@freemail.hu.

(dt. x.)
(Kép ajándékozás anno.)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.