Világhírű sebészorvos látogat Szentesre
Október 21-én a Megyeháza Kulturális és Konferencia Központban rendezi meg a Kiséri Állatorvosi Rendelő és a Közép-Európai Társállat Szemészeti Társaság a Nemzetközi Állatorvosi Szemészeti Konferenciát. A hatodik alkalommal megrendezendő szakmai találkozó kiváló vendég előadói között köszönthetjük majd Prof. Dr. Tóth Józsefet, aki Németországból érkezik Szentesre.
Dr. Tóth József (DVM, PhD, DSc, Professzor) a Tierarztliche Klinik Domane Karthaus Dülmen állatorvosi klinika tudományos vezetője 1976-tól még idehaza, az Állatorvosi Egyetem Sebészeti és Szemészeti Tanszékének tudományos munkatársa volt. Egyetemi tanárként a rendezvényt szervező Dr. Dobos András szakmai mestere, tanítója, innen az ismeretségük.
Prof. Dr. Tóth József két úttörő felfedezéssel is rendelkezik, 2007 óta alkalmazza a lovak álló helyzetben, bódításos, vezetéses érzéstelenítéssel történő szemeltávolító műtéteit. A másik nagyon fontos újítása az immunhátterű szaruhártya-gyulladás implantátummal történő gyógyítása. Értékes versenylovak tucatja neki köszönheti, hogy a valóságoshoz teljesen hasonló műszemmel élhet teljes életet.
Módom nyílt arra, hogy a mai technika adta lehetőségekkel élve egy villáminterjú erejéig megkérdezzem a praktizáló professzort jelenlegi oktatói tevékenységéről.
– Az állatorvos továbbképzésben szoktam közreműködni – mondta. A közelmúltban voltam Budapesten, negyed-ötödéves állatorvostan hallgatók részére tartottam igen intenzív háromnapos továbbképzést. Lipcsében is vannak folyamatos kurzusaim, nem szakadtam tehát el a tanítás örömeitől.
– Szakmai kiteljesedése a lovak szemészeti betegségei terén inkább már Németországhoz köthető?
– Húsz éve kerültem ki Németországba, és valóban ez az időszak meghatározó volt szakmailag a számomra, hiszen főorvos és vezető sebész lettem a hochmoori lóklinikán. A lágyrész és hasűri sebészet, belgyógyászat mellett nagyon komoly ismeretanyaggal tudtam a gyakorlati tudásomat bővíteni a lovak szembetegségei gyógykezelésében, a gyógykezelés korszerű technikai eszközei használatában. Ezekről a tapasztalataimról is fogom tájékoztatni a szentesi konferencia hallgatóit.
– S ha már Szentes, Dr. Bugyi István professzor neve, talentuma hogyan érintette meg Önt?
– Fiatal szakemberként, sebész asszisztensként olvashattam a könyvét, amit nagy érdeklődéssel és tisztelettel tettem. Megtiszteltetés számomra, hogy meghívást kaptam a szentesi szakmai konferenciára. Feltétlen örömmel és várakozással készülök Szentesre, hiszen az önök városa mindig is nagyra becsülte szellemi talentumait, a kiváló magyar szakembereket.
Dömsödi Teréz
(Fotó: A professzor viszgálat közben – forrás: The Horse.com