Őszre hangolódó
Villám léptekkel beköszöntött a szeptember is, a napsütéses órák száma egyre csökken, kissé csapadékosabb napokra számíthatunk, azonban még jó néhány teendő akad, amit egészségünk érdekében megtehetünk a tél beköszönte előtt.
Az ősz a betakarítás, a tartósítás ideje is. Valamennyi gyümölcsből kiváló dzsemet, lekvárt lehet készíteni. Ősszel annak is érdemes vásárolni gyümölcsöt, zöldséget tárolás és tartósítás céljából, aki nem termel, mert most olcsóbban jut friss és jó minőségű nyersanyagokhoz, mint a téli hónapokban.
A finoman meggyalult és erjesztéssel készített savanyú káposzta a legízletesebb és legegészségesebb étel alapanyagok egyike. A káposzta (összes “rokonával” együtt!) nagyon gazdag vitaminokban, különösen C-vitaminban (100 g káposztában 40 mg C-vitamin van), de K- és B1-, valamint E-vitaminban is. Gazdag élelmi rostokban, az ásványi anyagok közül pedig a kalcium mennyisége kiemelkedő, és a vasé is jelentős. A káposztában lévő, csípős ízű mustárolaj antibakteriális hatású, tulajdonképpen természetes antibiotikumnak tekinthető.
Fontos, télre való készítmény még a paradicsomlé, amely levesek és főzelékek alapanyaga lehet. Népszerű tartósítási eljárás a különféle zöldségfélék savanyítása is. Rengeteg a paradicsomban a likopin, az az antioxidáns, amely megelőzi a rákos sejtek kialakulását, és amely a paradicsom piros színét is adja. A szervezetünk nem termeli ezt az antioxidánst, ezért szükség van arra, hogy gyümölcsök és zöldségek formájában biztosítsuk számára. A paradicsomlé természetes gyógymód azoknak a személyeknek, akiknek a vérben lévő koleszterin egészségügyi problémákat okoz. Rostokban és B3 vitaminban gazdag, ezért a paradicsom első helyen áll a koleszterin pusztításában.
Kiváló, bár napjainkban sajnos keveset folytatott tartósítási eljárás a gyümölcsök, zöldségfélék, gyógy-és fűszernövények aszalása, pedig ez a legősibb és a legegészségesebb tartósítási módszerek egyike. Aszalványt ősszel főként szilvából, almából, barackból, fügéből készíthetünk, ritkábban, de zöldségféléket is, például hagymát is aszalhatunk.
Mit érdemes az ősz közeledtével elraktározni?
A téli alma egyike a legértékesebb gyümölcseinknek; 8-13% gyümölcscukrot, a héjában és a héj alatti húsban nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz. Értékesek a szerves savai és az emészthető rostjai is. A téli almát hónapokig tárolhatjuk kamrában, pincében vagy más hűvös, de fagymentes helyiségben.
Az ősz nagy slágere a szilva is, mely nem tartozik a legkisebb energiatartamú gyümölcsök közé, ezért cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak csak mértékkel ajánlott a fogyasztása, az aszalt szilva pedig kifejezetten ellenjavallt mindkét esetben. A szilva nem egy vitaminbomba, legfőbb előnye magas élelmi rost tartalma, ezért lekvárként készítik el a legtöbben.
Amikor a természet gyönyörű színekkel kápráztat el, szinte beleolvad a sütőtök. E finom étek kincseket rejt magában. Kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően kiváló egészségmegőrző hatással bír. Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, a népi gyógyászatban pedig még hashajtóként is használták.
Elkészítési módozatai kimeríthetetlenek. Levesként, lekvárként, töltelékként, sütve, főzve egyaránt finom és egészséges étel készülhet belőle.
Bármelyik tartósítási eljárást is választjuk, egy biztos, feldolgozásra, tárolásra csak jól kifejlett, egészséges terményt használjunk.
Szeptembertől klubjaink újra elindulnak. Várjuk jelentkezésüket a 63/313-244 263-as melléken, vagy az efi@szentesi-korhaz.hu e-mail címen.
• Gyógytorna novemberi csoport.
• Aerobic órák a Vitálcenterben október végén.
• Alakformáló Aerobic órák a Fitmániában.
• Testsúlykontroll program a Wellness Colosseumban novembertől.
• Jóga előjelentkezés nélkül látogatható minden héten hétfőn és csütörtökön 17:15-18:30 az Eszenczy Jógastúdióban.
• Étrendi tanácsadás: bármilyen étrenddel kapcsolatos kérdéssel várja önt Kovács Zsoltné Mariann dietetikus, hozzá a 30/83-32-188-as telefonszámon tud bejelentkezni.
Jelmondatunk továbbra is: Kezedben az életed!
Czakó-Kádár Viktória