Az ügyvéd válaszol – Mikor kell szülőtartást fizetni?
Olvasói kérdés: Hallottam a hírekben, hogy gyermekét a szülő most már szülőtartásért be is perelheti a bíróságon. Kérdezném, hogy ez mit is jelent a hétköznapi életben, nevesítve, mennyi pénzt kell fizetni?
Ügyvédi válasz: A szülőtartással kapcsolatosan 2016. év július hó 01. napjától életbe lépett törvénymódosítás alapján, bármely harmadik személy a szülő hozzájárulása nélkül beperelheti a felnőtt gyermeket, az egy évre visszamenő költségei megtérítésének érdekében. Tekintettel arra, hogy a népesség átlagéletkora Magyarországon is folyamatosan emelkedik, a nyugdíjrendszer fenntarthatósága az államnak egyre nehezebb, így a szülőeltartási törvénnyel az állam a megélhetési gondokkal küzdő nyugdíjasok iránti felelősséget helyezte át a gyermekek vállára. Minden nagykorú (18 év feletti) gyermek köteles a rászoruló szüleiről gondoskodni, bármi is legyen a rászorultság oka: időskor, fogyatékosság, betegség vagy egyéb tényező. Amennyiben a gyermek önszántából nem hajlandó segíteni a szülőjét, akkor a szülő, szülőtartásért perelhet! A törvény lényeges eleme, hogy most már a szülő helyett (ha nem hajlandó pereskedni) harmadik személy pl.: idősotthon, ellátó szolgálat, ápolási szolgálat, kórház, szociális intézmény, járási hivatal vagy akár egy barát, szomszéd, rokon, a szülő hozzájárulása nélkül is perelheti a gyermeket.
A szülőtartásnak nincsen meghatározott összege, három tényezőt kell figyelembe venni: a szülő rászorultságát, a gyermek tartási képességét, ill. a szülő érdemtelenségét (ellátta-e a gyermek felnevelésekor szülői feladatait). Ha a bíróság megítéli a tartást, akkor annak összege a gyermek jövedelmének a feléig terjedhet! Abban az esetben, ha a tartásra jogosult szülőnek nincsen gyermeke, akkor a távolabbi leszármazói kötelesek őt eltartani.
Kérdését köszönöm: Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd