Diplomások beszélgettek

Illusztráció.A múlt század hetvenes éveiben a Kossuth tér és a Petőfi utca sarkán* (még) Állami Gyógyszertár működött. A patikából kilépve megláttam dr. Agócs Lászlót, a Városi Tanács közismert tisztségviselőjét – feleségem főnökét, aki éppen dr. Benedek Tibor főorvossal beszélgetett. Köszöntöttük egymást, a főorvos érdeklődött egészségi állapotom felől, mivel korábban ő is kezelt. Rövid válaszom után dr. Benedek folytatta a félbeszakadt beszélgetést. „Elsőéves orvostanhallgató voltam. Kíváncsiságból átmentem a jogi karra. A meghallgatott előadások felkeltették érdeklődésemet. Kértem felvételemet a jogi karra. Felvettek… Sokat tanultam.

Elvégeztem az orvosegyetemet és a jogot is. Az orvosi-gyógyító munkát választottam életpályámnak.” Lelkiismeretes munkájáért sokan tiszteltük.
A sors fura fintoraként került kezembe Bólya Péter**: A veréb századik lépése című kisregénye, melyben kezdő orvostanhallgatók messze nem „benedeki” pályakezdéséről olvashatunk. Az 1963. szeptember 13. – november 23. között játszódó történet eseményei szórakozóhelyeken, egyetemi bulikon, kollégiumi szobákban, ritkábban egyetemi előadásokon zajlanak. A kisregény főszereplői leginkább az alkoholfogyasztással, a talmi csillogással, az éjszakai élettel ismerkednek meg, mintsem hogy a tananyaggal kerülnének közelebbi kapcsolatba. Az írás tanulságul szolgálhat az új generációknak, hogy a hirtelen rájuk szakadt korlátlan szabadság helytelen kezelése a legszebb reményeket, elképzeléseket is vakvágányra terelheti.
Ui.: Benedek Tibor élete drámai véget ért, közlekedési baleset vétlen áldozataként hunyt el.
**Bólya Péter magyar orvos, író. Orvosi egyetemre járt Szegeden és Budapesten, majd 1969-től gyakorló orvosként tevékenykedett 1983-ig, „és kitűnő diagnoszta hírében állott”. Nagy példányszámban megjelent műveit – az olvasói siker ellenére – az irodalomkritika méltatlanul mellőzte. Regényhőseinek sok olyan jellemzője van, melyek vélhetőleg önéletrajzi elemekből táplálkoznak, s „a megszenvedettségből következik bizonyos letisztultság is”.
Kátai Ferenc

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.