“Ne becsüld alá a tagadás hatalmát!”
A szentesi közvéleményt napok óta foglalkoztatja egy szobor ügye, ami nem is lehetett volna téma, ha “csúsztatásokkal” nem vezették volna félre a lakosságot. A kommunista rendszer “dicsőségét” hirdető szobor rendeltetésének tagadásával indult el a lavina.
Az Apponyi téren, régi nevén, Marx téren található alkotás valós történetének elferdítésével a mai fiatalok lettek becsapva, hiszen Ők nem nagyon tudják (tisztelet a kivételnek), hogy a kommunista rendszer szimbóluma volt a munkás-paraszt szövetség. A szövetséget földműves alakokkal is ábrázolták, ahogyan azt a “kubikosoknak” mondott szobor is bizonyítja.
A magas talapzaton található alakok “fizimiskája” ne tévesszenek meg senkit sem, mivel az alkotó művészi szabadsága megengedte a kötetlenebb ábrázolást. A 70-es évek politikai légköre pedig önmagában válasz arra, hogy a szobor csakis a munkás-paraszt szövetséget, hatalmat szimbolizálhatja. A tények kedvéért szeretném leszögezni, hogy az Apponyi téren található szobor az 1919-es (ahogyan azt tanították) dicső Tanácsköztársaság emlékére lett felállítva anno, s az sem volt véletlen, hogy pont a kommunista eszmék egyik szülőatyjáról elnevezett (Marx Károly) téren, ahol évről-évre az elvtársak és munkásőrök azt meg is koszorúzták – ami egyébként rendjén is volt.
Szentes város korabeli térképén egyértelműen az Apponyi téri (Marx téri) szobor a Tanácsköztársaság emlékét jelképező alkotásként van megjelölve, s nem kubikusokként, ahogyan azt most beállítják. A Kubikus szobor a Széchenyi ligetben található!
Lesújtó, hogy 26 évvel a rendszerváltás után a “hazugság álarca mögé” bújnak egyesek. Üdvözlendő a bölcs döntést, miszerint a szobor a helyén maradhat.
Dr. Dömsödi József