Tengeren túli levelek – A Nagy Könnyű története
Nagyérdemű, kedves Olvasó! Augusztus 29-én vette kezdetét, miután Katrina bejelentette érkezését. Nem lenne ebben semmi említésre méltó, ha a nevezett, nem egy hatalmas erővel közeledő trópusi vihar lett volna. Így, feszülten várt, és készülődőtt fogadására több Golf öböl menti állam.
Tények és tapasztalatok alapján ismert, hogy ezek a tengerben keletkező viharok önálló életet élve, többször is változtatják irányukat. Katrina sem tette ezt másképpen, vészesen közeledve az Atlanti óceán felöl, végig söpört Miamin, Florida dél-keleti csücskén, majd kicsit megcsendesedve, és az időjósok jelzését semmibe véve, egy váratlan kanyarral, új erőre kapva átváltozott viharból négyes fokozatú hurricánná, és megállíthatatlanul hömpölygött észak felé.
532.8 km szélesen kiterjedő testébe a Természet Anya szörnyűséges pusztító energiájú szelet teremtett. 145 km/óra sebességű szelet, ami 6.6 méter magasra korbácsolta a tenger hullámait és falként zúdította alá az esőt. Florida észak-nyugati, Alabama, Mississipi és Louisiana államok déli területein ért partot. Pusztítása Amerika egyik legnagyobb méretű természeti csapása volt.
A térség leginkább sújtotta városa, mely elképesztő rombolása miatt a figyelem közepébe került, a milliós lakosú New Orleans, vagy ahogy Amerika szerte ismerjük, a Nagy Könnyű lett. Drámai képek. Földig rombolt házak, elmosott hidak, háztető magasságig érő víz. Kidőntött elektromos vezetékek, finomítókból szétfolyó olaj, áttört védőgátak, halott emberek teste a földön, és a város 89%-át elborító vizén lebegve. Sokkoló tartalmú tudósítások adták hírül a világnak azt, hogy a Katrina elöl menekülők százezrei hagyták el a várost vagy kerestek védelmet a sport játékokra alkalmas, nagy tömegek befogadására képes Super Dom-ban. Azt, hogy az elemek pusztítását követően azonnal megkezdődőtt a bajba jutottaknak nyújtandó segítség. 10.5 billió dolláros azonnali gyors segély, helyszínre érkező 55 ezer katona, mentő, rendfenntartó. Arról, azonban már kevésbé szóltak a híradások, hogy hogyan, miért, vagy miért nem lehetett a katasztrófa elhárításáért felelősöknek gyorsabban, hatékonyabban, jobban megszervezni, kivitelezni a mentését mindazoknak, akik a városban rekedtek? Élelemhez, ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz, biztonságos körülményekhez juttatni azokat, akik a megrongálódott Super Dom-ba voltak, vagy arról, hogy megtörténhetett volna így mind ez, ha az érintettek nem kreolok, feketék, és a szegénynegyedek lakói lettek volna? A történtek közel egy hetes múltával az anarchiát, agóniát a normalizálódás jelei váltották fel. Megérkeztek az élelmiszer, víz szállítmányok, a sérültek, betegek ellátása folyamatos, stabilizálódik a közbiztonság és 250 ezer, minden dologi értékét elvesztett túlélő kapott a szomszédos államokban (Texas, Georgia) átmeneti megnyugvást, reményt az otthonába való valamikori visszatérésre, esélyt az újrakezdésre. Az események kapcsán külföldi országok ajánlották fel segítségüket, támogatásukat, megmozdultak a jótékonysági szervezetek és privát emberek nyitották meg házuk kapuját, péztárcájukat a bajban lévők megsegítésére.
New Orleans az elemek áldozata lett. Súlyos sebet kapott, de a javulási folyamat már elkezdődött. Bár a teljes gyógyulásig vezető út nagyon nehéznek, hosszúnak és áldozatokkal terhesnek mutatkozik, hiszem, hogy egy nap ismét az a romantika jelent egyet a várossal, ami híressé tette Amerikában, és annak határain is túl. Mik ezek?
A Nagy(Mississippi) folyó, mely környékén már a XVI. század elején jártak spanyol hajósok, de mivel torkolatát buja növényzet, mocsarak, sok apró folyó és öböl tarkította, nem vették észre, hogy milyen hatalmas folyó közelében is járnak. 1642-ben La Sella nevű felfedező hajózott le Kanada irányából a folyón, kérve és kapva a francia királytól engedélyt, hogy a delta vidéken gyarmatot alapíthasson. Útja során azonban eltévedt, a mai Texasban kötött ki, ahol fellázadt matrózai 1687-ben megölték, így csak jóval később, újabb telepesek alapíthatták meg a mai New Orleans elődjét, ami gyors fejlődés után a francia gyarmat fővárosa lett. A kreol a gyarmati uralom évei alatt kialakult sajátos népcsoport, mely a francia, Karib-tengeri, spanyol és az általuk rabszolgának hozott négerek keveréke. Amerika déli államainak, így Louisiananak is, gyűjtő neve Dixiland, ami a francia dix -tíz- szóból ered. Ez a dix állt a polgárháború előtti állam 10 dollárosának hátoldalán. A Vieux Carré francia negyed. Az alig néhány utcányi, kovácsolt vas rácsokkal díszített háztömbökből álló terület,a város legrégibb magja. Itt van a legtöbb látnivaló, érdekesség, szállodák, éttermek és a dixilend zene fellegvárai, a jazz-bárok. 1827. húshagyó keddjén egy csoport Párizsban tanuló new orleansi diák, szokatlan ruhákat viselve, táncolva, énekelve érkezett vissza szülővárosába, követve ezzel az Európai farsangok hangulatát, hozva létre a Mardi Gras karneválokat. New orleansi szokás, hogy az ünnep időszakára, Karnevál király jelképesen átveszi a város kulcsát, és ezzel jogot ad mindenkinek a felhőtlen, gyakran orgiákig menő mulatozásra, utcai felvonulásokra, szigorú illemszabályokhoz kötött, elegáns bálokra.
A Cujan konyha és annak két leghíresebb étele a gumbo és a jambalaya, mint jellegzetes étel. Előbbi: halfélékből, kagylókból és rákokból főzőtt, kaviárral sűrített leves, amihez főtt kukoricát és vas serpenyőben sütött kukorica kenyeret szokás adni. Utóbbi: paprika, zeller, hagyma, paradicsom, fűszerek és rizs alapból, kolbász, csirke mell és rák hozzáadásával készült sűrű pörkölt.
Jól tudom, e nevezetes, 1718-ban létre hozott város, mely nevét az alapítótól, az orleansi herceg tiszteletére kapta, jóval többet jelent a fentieknél. Tudom, hogy Amerika egyik legnagyobb kikötője, fontos ipari és kereskedelmi centrum, jelentős oktatási központ, belvárosában 110 méter magas épületek tornyosulnak, de mégis, a legtöbb ember gondolatában, így az enyémben is, New Orleans most, ezekben a napokban csak a Katrinat jelenti. Egy rémálmot, aminek azonban nem szabad soha elhomályosítani a színpompás karneválok ragyogását, felhőtlen vidámságát. Csak csendesebbé teszi a trombitákból, saxofonokból feltörő édes, bús dallamok lüktető élni akarását.
2009 01 03 01:26-kor
Hello. Thanks!
2009 03 03 12:11-kor
Interessante Informationen.