Pünkösd üzenete
A karácsony és húsvét mellett a keresztény világ harmadik legnagyobb ünnepe Pünkösd, mely beletartozik az európai keresztény kultúrába, s melyről sajnálatos módon az emberek többsége egyre kevesebbet tud. Nem kerül méltó említésre sem az oktatásban, sem a médiában. Sokan csak azt érzékelik, hogy Pünkösd hétfőjén nem kell sem iskolába, sem dolgozni menni.
A keresztény kultúra és hit megerősítésére manapság egyre nagyobb szüksége van hazánknak, erősíteni kell minden eszközzel, melynek bizony szép megnyilvánulásai a templomtornyokból kiáradó zsoltár dallamok, hogy figyelmeztessék az arra járót hitbéli és kulturális identitására.
Az ismeretek hiányát pótolván, beszélgettem Gilicze Andrásnéval a Felsőpárti Református Gyülekezet lelkészével.
– Elöljárójában tisztázni kell a szentlélek fogalmát…
– A Szentlélek láthatatlanul van jelen ezen a földön, és a Krisztusban hívő emberekben. Éppen úgy, ahogy az elektromos áram is láthatatlan – de jelenléte érezhető, mert a munkája mutatja erejét. Olyan, mint a szél, láthatatlan, de mindent meg tud mozgatni, és óriási erőt tud kifejteni. Olyan, mint a tűz, világosságot gyújt a szívünkben és fejünkben, segít megmaradni a világosságban, vagyis a tiszta életben, minden körülmények között. A tűz meg is tisztít, és melegít is. Olyan, mint az eső, ami megöntözi a tikkadt földet, hogy élet támadjon, és gyümölcs teremjen.
– Miért laposodott el a Pünkösd ünnepe a köztudatban, pedig legalább olyan fontos és jelentős ünnep, mint a karácsony, vagy a húsvét?
– Egyszerű a magyarázata. A Szentháromságról szóló tanítás az első két személyről, az Atyáról és a Fiúról szóló tanítás, az emberek számára könnyebben érthető. Könnyebben megértik azok személyét és munkáját is. Az Atyát, mint teremtő és gondviselő Istent, a Fiút, mint aki közöttünk élt – az ige testté lett – tanított és gyógyított, csodákat tett, ehhez képest a Szentlélek egy megfoghatatlan és kiábrázolhatatlan személy. Azt nehéz megértetni az emberekkel, amit a Szentháromság a pünkösdi misztériumban ki tudott fejezni. A megfelelő tanítás hiányzott az óegyházban is, hiszen Pál apostol megkérdezi: „Vettetek-e szentlelket, minek utána megkeresztelkedtetek?” Melyre a válasz: „Azt sem tudjuk, hogy mi az.”
– Mi Pünkösd üzenete a család számára?
– A család szempontjából az a lényege, hogy az újjáteremtő lélek megítéli és kitisztítja azokat a dolgokat, amelyeknek nem a családban van helyük.
– Pünkösd méltó megünneplése, átélése a családon belül mit jelent az adott család számára?
– A Szentlélekkel élő ember elhagyja az önző kívánságokat, képes lemondást gyakorolni a másikért, szeretetből dolgozni közös célokért. A családot felfoghatjuk úgy is, mint a legkisebb gyülekezet vagy szeretetközösség, amely Jézus Krisztus tanítása szerint működik. A köztudatban kiüresedett Pünkösd ellensúlyozására Pünkösd hétfőnként családi napot rendez a Felsőpárti Református Egyház. Ennek állandó programja az ügyességi és szellemi vetélkedő. A szellemi vetélkedő két részből áll, úgy, mint bibliai ismeretek, és általános műveltségi ismeretek.
– A mai világ forrongó káoszában hogyan tud az ember megállni, hogyan segíti őt a pünkösdi misztérium?
– Pünkösdkor alakult meg az első keresztény gyülekezet, Péter prédikálására ezek az emberek kapták a Szentlélek erejét, melynek segítségével minden nap közösségben voltak, úrvacsoráztak, egymást bátorították és a tehetősebbek a szegényeket, elesetteket támogatták ruhával, anyagiakkal. Közösség nélkül ma sem tudunk egymásról, ma sem tudunk egymásnak segíteni, és ellenállni annak a kísértő külső nyomásnak, mely az anyagiak felé, az anyagiak megszerzésére sarkall, s feledtetni akar minden más lelki értéket. Ennek a nyomásnak ellensúlyozására ad erőt a Szentlélek Pünkösd tanítása által. Pünkösd ünnepét megelőzően nincs vásárlási láz, ezen az ünnepen családunknak, a közösségnek, ahová tartozunk, a bennünk munkáló Szentlélek gyümölcseit adhatjuk: szeretet, öröm, békesség, jóság, hűség, mértékletesség.
Dr. Dóczi Margit