Nyugdíj és öngondoskodás
A Katalin Team Adó- és Pénzügyi Tanácsadó KFT. ügyvezetõje, Kánvási Katalin közgazdász, igazságügyi adó- és járulékszakértõ
rovata.
A rendszerváltozás óta hatalmon lévõ kormányok közül egyik sem mert hozzányúlni a nyugdíjrendszer megreformálásához, és véleményem szerint marad is ez a helyzet.
Ennek oka pedig a pénz. A reformhoz milliárdok kellenének, ami nincs. Hiszen továbbra is biztosítani kellene a jelenlegi több mint 2,7 millió fõ nyugdíjas és a rokkantsági, rehabilitációs járadékos embernek megállapított juttatások kifizetését úgy, hogy a jelenlegi aktív korúak által befizetett összeget egyéni számlákon tartanák nyilván és nem utalnák tovább azonnal a nyugdíjasok részére. De nemcsak, hogy nyilvántartanák, hanem a pénz ott is lenne a számlákon! Jelenleg viszont az a helyzet, hogy az aktívak által befizetett nyugdíjjárulék 9-10 hónapig elég csak a nyugdíjak fedezésére. Minél jobban telik az idõ, annál több nyugdíjast kell eltartania az aktívaknak. 2014-ben 100 aktívra 122 eltartott jutott. (Forrás: KSH.)
Persze a kormány mindent megtesz azért, hogy ez a finanszírozhatatlan rendszer ne omoljon össze addig, ameddig csak lehet. A terv az, hogy egységesen 65 év lesz a nyugdíjkorhatár a várható átlagos hátralévõ élettartam emelkedésének figyelembe vétele mellett. Mivel, ez még nem elég, a következõ években az újonnan nyugdíjba vonulók egyre kevesebb nyugdíjat fognak majd kapni. Ez a két intézkedés talán két évtizedre megoldja a problémát… A végsõ megoldás pedig majd annak a nyakába fok szakadni, aki éppen akkor kormányozni fog…
2010. január 1-tõl fokozatosan emelkedik a 62 évrõl 65 évre a nyugdíjba vonulási korhatár úgy, hogy az 1957-ben születettek már 65. életévük betöltése után vonulhatnak nyugdíjba.
Jelenleg úgy tûnik, hogy a nõk 40 év szolgálati idõ után továbbra is nyugdíjba vonulhatnak.
További lehetõség az állam által folyósított nyugdíj megreformálására már 2012 óta az alkotmányban rögzített:
XVI. cikk (4) A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikrõl gondoskodni.
XIX. cikk (1) Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson. (….)
(4) Magyarország az idõskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények mûködésének lehetõvé tételével segíti elõ. (…)
Igen, de sehol nincs leírva, hogy nyugdíjat is fizet! Mindenki vonja le magának a következtetéseket.
Már errõl is írtam többször, kaptam is érte támadást… Ne mondjak már ilyet, ez lehetetlen. Hát, … nem az … Ez az igazság!
Az Alkotmányban egyértelmûen le van írva, csak el kell olvasni! Tudom, hogy egy átlagos ember nem az Alkotmány olvasgatásával és értelmezésével tölti az idejét, de rám nem mondhatja senki, hogy nem figyelmeztettem. Itt a legszebb ideje elkezdeni az öngondoskodást!