Az ügyvéd válaszol – A CSOK egy életre szól
Olvasói kérdés: A CSOK-kal kapcsolatosan érdeklõdnék, de külön nem szeretném részletezni, hogy miért. Kérdésem, amennyiben a kedvezményt igénybe vennénk férjemmel, válás esetén mi lenne a CSOK-kal felvett pénzzel?
Ügyvédi válasz: Napjaink vezetõ híre az új kibõvített CSOK-kal összefüggésben, szinte minden médiában feltûnik. Nagy érdeklõdésre számít a Családok Otthonteremtési Kedvezménye, melyet 2016. január elsejétõl már lehet igényelni a pénzintézetektõl. Az állami “ingyen milliók” a családok életében döntõ megoldást hozhatnak. Kérdése idõ elõttinek tûnik de logikus, valóban az élet nagy meglepetésekre képes.
Az új CSOK által felhasznált pénzt, a házastársak válása csak akkor befolyásolja, ha ezzel együtt a támogatást is igénybe véve vásárolt ingatlantól a szülõknek (vagyonmegosztás miatt) meg kell válniuk. Ha az elvált felek kénytelenek eladni a CSOK segítségével megvásárolt lakásukat, akkor vissza kell fizetniük a teljes összeget a bíróságon megállapított, vagy a vagyonmegosztási szerzõdésben (amenynyiben készítettek ilyen okiratot) rögzített arányban. Ez különösen rosszul jöhet abban a szituációban, amikor a pár tagjainak amúgy is egy nagy lakás árából kell két kisebbet venniük. Ez alól pl. úgy lehet mentesülni, hogy valamelyik házastárs megtartja a CSOK igénybevételével vásárolt ingatlant pl. úgy, hogy kivásárolja a másikat. Egyértelmû, hogy erre kevés embernek lesz majd lehetõsége, így úgy tûnik a CSOK erõs ellenösztönzõként fog hatni a válásra, ill. különköltözésre. Családösszetartó ereje a CSOK-nak hatékony és erõs lesz.
(Elvált szülõk esetében az a szülõ igényelhet gyermek – gyermekek – után CSOK-ot, akinél a jogerõs bírósági határozat elhelyezte a gyermeket – gyermekeket.)
Kérdését köszönöm. Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd