Május 1 Agrár Zrt – Kilábalás és fejlődés

A Május 1 Agrár Zrt. mintegy hatszáz hektár bérelt földterületen gazdálkodik. Mára túljutott a korábbi eladósodás és vagyonvesztés csapdáján, hitelállománya is csökkenõ, így a cégvezetés fejlesztéseket tervez. Szarvas Pál elnök-vezérigazgatóval az idei év eredményeit tekintettük át.

– Milyen haszonnövényeket termeltek ezen a területen az idén?
– Elsõsorban a Dónát Dairy tehenészet takarmányszükségletét adó lucernát, silókukoricát, alapszalmát, ezen kívül búzát, õszi árpát, kukoricát, repcét, napraforgót, az öntözõ telepen csemege kukoricát termeltünk. Ebben az évben elõször, 22 hektáron termesztettünk – vetõmag céljára – mustárt. Nyugat-Európában nagy rá az igény, zöldtrágya növényként használják. Mosonmagyaróvári cég volt a megrendelõ, õk szállítják tovább Nyugat-Európába a mustármagot. Mivel nagyon jól sikerült, a jövõben mi is tervezzük a használatát, mert a repce mellett, az olajretekkel e-gyütt, javítja a talaj szerkezetét.
Hogyan alakultak a terméseredmények?
– A búza lehetett volna jobb, 5,5 tonna/hektár körüli termésátlaggal zárt. A repce kiemelkedõ, 4 tonnás eredményt hozott, az eladási ára is megfelelõen alakult. A napraforgó szintén 4 tonna közelében, míg a mustár 1,8 tonna termésátlagot jelentett. A mustárt túl is teljesítettük, 1 tonnás termésátlagot terveztünk. A csemegekukorica betakarítását 20 tonnával fejeztük be, termett továbbá 30 tonna silókukorica is. Ha nincs ilyen nagy hõség, vagy korábban kezdõdhet a betakarítás, magasabb is lehetett volna. Öszszességében elmondhatom tehát, hogy idén jó évet zárunk.
Erre csak az vet árnyékot, említette, hogy a búza szinte nem értékesíthetõ. Hiába a kiváló minõség. Érdeklõdés ugyan van, de még nem köttetett meg az üzlet.
A kialakult gazdasági válság mennyiben befolyásolhatja a jövõbeni tendenciákat?
– A gabonafélék ára ma alacsony, a búzáé megfelezõdött, a mûtrágyaféléké viszont egy év alatt megtöbbszörözõdött.  A korábbi évekhez képest is igen nagy a gabonaár csökkenés. Arra számítunk, hogy a következõ évben a mûtrágya ára is csökken, mert jelentõs eladatlan készlet halmozódott fel a gyáraknál. Az árat tovább kell, hogy mérsékelje az energia árak alakulása. Részint a kereslet, részint a nemsokára bekövetkezõ gázenergia árcsökkenés folytán a mûtrágyák ára is csökken majd. Nálunk a talajok igen jól fel vannak töltve, néhány évig szerény mûtrágyázás mellett tudunk gazdálkodni, annál is inkább, mivel szerves trágyát is nagy mennyiségben használunk, – válaszolta.

– Fejlesztésekre milyen lehetõség adódhat a közeljövõben?
– Két területen készülünk fejleszteni. Pályázatot nyújtottunk be, hogy az öntözõgépeket felújíthassuk, továbbá a csatornáknak – amelyeket átadtunk a Vízgazdálkodási Társulatnak – a felújítására is sor kerülne. A társulat pályázott ennek érdekében, valamint a csatornák szigetelésére.

Igen sok a szivárgó víz, amely kárt okozhat a csatornák melletti földterületekben. A pályázatokat befogadták, az elbírálásra azonban még nem került sor, – fûzte hozzá, és így folytatta:
– Ennél nagyobb horderejû a másik beruházás, egy szemestermény szárító építése. A meglévõ, bábolnai típusú szárító mûködési engedélye 3 éven belül lejár. Amerikai rendszerû szárítót tervezünk, amely egy szalma tüzelésû kazánt is tartalmaz. Megújuló energiaforrás szolgáltatná a melegvizet, és hõkicserélõn keresztül, füstgázzal nem érintkezve akár vetõmagot is tudnánk szárítani. Alacsonyabb hõfokon, kedvezõbb energiaköltséggel   mûködhetne a mostaninál, – vázolta, és kérdésünkre azt is elárulta, hogy  az új a meglévõ szárító területén épülne fel, a mérlegház mögött. A két beruházás mintegy 400 millió forint nagyságrendû, – hallhattuk Szarvas Páltól. 
Nem rég Portugáliában járt tanulmányúton. Milyen tapasztalatokkal sikerült az itthoni gazdálkodást kiegészítenie?
– Lisszabon környékével ismerkedtünk meg. A mediterrán országok közül Portugália ezen északi része a legcsapadékosabb. A meglepõ az volt, hogy a kukoricát mégis folyamatosan öntözik. Kiemelkedõ a szõlõ termesztési és borkultúrájuk. Megcsodálhattuk továbbá az olajfa és paratölgy ültetvényeket, ami kuriózumként hatott rám.
 – Sok sikert kívánok a folyamatban lévõ pályázatokhoz!
Kép és szöveg: – dite –

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.