Az ügyvéd válaszol – “Futok a pénzem után…”
Kérdés: Régóta nem kapom vissza a pénzemet s azt hallottam, hogy a törvény a pénztartozások behajtásának határidejével kapcsolatosan változott, igaz ez?
Ügyvédi válasz: Jogrendszerünkben az idõ múlásának két hatását ismerjük, a jogvesztést, illetve az elévülést (e két jogi kategória közötti különbségre majd egy másik cikkemben térek ki). Helyesen tudja a Tisztelt kérdezõ, a kifizetetlen követelések kapcsán jelentõs változást hozott a tavaly márciusban hatályba lépett Polgári Törvénykönyv (Ptk.), amely új elvi alapokra helyezte az elévülési idõt, és az ahhoz kapcsolódó szabályokat.
Az általános elévülési határidõ 5 év maradt (kivétel az 1 éves kellékszavatossági, illetve az ugyancsak 1 éves fuvarozókkal szembeni elévülési határidõ, valamint a 3 éves veszélyes üzembõl eredõ kártérítési elévülés.) Az új Ptk. egyáltalán nem támogatja a követelés érvényesítésének írásos felszólítási módját, – ma már a korábbi gyakorlattal szemben – egy tértivevényes levéllel, nem lehet az elévülési idõt akár évtizedekig is fenntartani, megszakítani – sem a tartozás engedményezését. A hatályos Ptk. szerint a reményteljes, de kiegyenlítetlen követelés behajtása érdekében érdemi lépéseket kell tenni, így mielõbb peres vagy peren kívüli eljárást kell megindítani.
Fontos tudni, hogy az elévülési idõ megszakítására, amely az addig eltelt idõ figyelmen kívül hagyását és a számolás újrakezdését jelenti, a jelenlegi Ptk. szerint 4 konkrét esetben van lehetõség;
1./ a tartozás elismerésekor,
2./ a követelés megegyezéssel való rendezésekor,
3./ a kinnlevõség bírósági úton történõ érvényesítésekor,
4./ amikor a követelést bejelentik csõdeljárásban.
Kérdését köszönöm: Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd