Oktatási együttműködés készül Szentes és Kolozsvár között
Október 22-én városunkba látogat a Kiséri Állatorvosi Rendelõ vendégeként Prof. Dr. Aurel Muste (képen elõl jobbra), a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem sebészeti szemészeti tanszék tanszékvezetõ egyetemi tanára, a Dékáni Tanács tagja, hogy a rendelõ tulajdonosával, Dr. Dobos András egyetemi docenssel közös oktatási megállapodást készítsenek elõ.
Az elõzményekrõl Dr. Dobos András lapunknak elmondta, hogy szeptember 18-án az egyetem felkérésére a glaukóma (zöld hályog) szembetegség korai felismerésérõl tartott angol nyelvû prezentációt az egyetem által 14. alkalommal megrendezett, mintegy 30 ország által képviselt nemzetközi szimpóziumon.
– Nagy megtiszteltetés számomra a felkérés, hiszen a kolozsvári egyetem a magyar egyetemi oktatás fellegvára, számomra a MAGYAR EGYETEM, amely mind az agrártudományok, mind az állatorvoslás, vagy az élelmiszer genetika vonatkozásában kimagasló színvonalú kutatást és képzést valósít meg. Már rég óta az volt a nem titkolt, ám alig remélt vágyam, hogy itt tarthassak egyszer elõadást.
– Mi volt a konkrét témája az elõadásnak?
– A zöld hályog szembetegséget általában a magas szemnyomással összefüggésben diagnosztizáljuk. Kollégáimmal azonban, a rendelkezésünkre álló modern mûszereknek köszönhetõen, a betegség lehetõségére már abból tudtunk következtetni, hogy a szemnek oxigén ellátási problémái vannak, ami retinális elváltozásokhoz vezet. Ezek a legkorábbi jelei ennek a szembetegségnek. Most írom a PHD-met is a témában.
– Mennyire jelentett plusz kihívást az angol nyelvû prezentáció?
– 4 angoltanár készített fel, köszönöm ezúton is a munkájukat. Sokat segített fiam, ifj. Dobos András és Dr. Pengõ Boglárka kolléganõm a prezentáció illusztrálásában, technikai kivitelezésében. Az általuk készített bemutató poszter fõ helyre került, nagy elismeréssel fogadta a hallgatóság.
– Gondolom, az elõadás folytatása a dékán úr látogatása?
– Igen, nagy megtiszteltetés számunkra, hogy lehetõségünk nyílik az egyetem oktató, kutató munkáját gyakorlati tapasztalatainkkal, eredményeinkkel, a modern állatorvosi szemészet technikai eszközeinek bemutatásával segíteni.
– Sok sikert a találkozóhoz!
Dömsödi Teréz