“Itt a farsang áll a bál”
A TÁMOP-6.1.2-11/3-2012-0027 “Kezedben az életed!” – életmódprogramok a szentesi kistérségben címû projekt keretében mûködõ Egészségfejlesztési Iroda 1 éves programja lassan a befejezéshez közeledik, ám ez nem jelenti azt, hogy az Iroda is bezár. A jövõre vonatkozó tervek és elképzelések hamarosan ismertetésre kerülnek és folyamatos tájékoztatásra törekszünk a továbbiakban is mind az írott, mind az elektronikus hírportálokon.
Ünnepek után…
Februárra már javarészt túl vagyunk az újévi fogadalmakon és eldõlt, hogy sikerül-e betartani azokat vagy sem, de fogadalom ide vagy oda, az egészségünk megóvása érdekében folyamatosan tennünk kell.
Így van ez februárban is, a farsangi idõszakban. Számtalan népi hagyomány kapcsolódik ehhez az ünnephez. A vízkereszttõl hamvazószerdáig tartó farsang a bálok, a vidám összejövetelek és az evés-ivás idõszaka. A farsangi mulatságokat gazdagon terített asztalok jellemzik, melyek jellegzetes farsangi ételekbõl állnak, mint a kocsonya, a különféle húsokból készített leves és sült, káposzta, melyet régen a bõséges termés reményében fogyasztottak és elmaradhatatlan a sok édesség, de legfõképpen a fánk. Ugyan, ebben az idõszakban a bõség idejét éljük, azonban ezt is tehetjük egészségesen, hiszen ahogy karácsonykor sem, úgy a farsangi és báli szezonban sem szeretne senki epebántalmak miatt kimaradni a forgatagból.
A fánknak számtalan változatával találkozhatunk, mint például a szalagos, farsangi, töltelékes vagy töltelék nélküli. Ezeket elkészíthetjük egészségesebb formában is, ha bizonyos összetevõket megváltoztatunk. A fehér liszt helyett választhatunk teljes kiõrlésû lisztet, tönkölylisztet, kókuszlisztet, vagy fele-fele arányban használjuk a fehérlisztet és az egyéb különleges liszteket. A cukrot lecserélhetjük nyírfacukorra, édesítõre vagy stíviára, esetleg mazsolával vagy vanília aromával dúsíthatjuk, és muffin vagy fánk sütõ formába töltve akár sütõben is megsüthetjük nagyobb mennyiségû zsiradék felhasználása nélkül. Ha azonban nem szeretnénk lemondani a zsiradékban való sütésrõl, akkor napraforgó olaj helyett válasszuk a repce olajat. A fánk mellé válasszunk kevésbé cukros lekvárt, vagy pudingot.
Ha azonban már megtörtént a baj és mégis epés panaszok kínoznak, segítségünkre lehet az ánizs, melyet fõként köptetõ hatásáról ismerhetünk, pedig az epe kiválasztódását is jótékonyan elõsegíti. Hasznos lehet még a borsmenta is, melynek legfontosabb hatóanyaga a mentol, ami fokozza az epe és más, emésztésben szerepet játszó enzimek kiválasztását, valamint gyulladáscsökkentõ és görcsoldó hatású.
Meghívó
Ezúton invitálunk mindenkit FEBRUÁR 18-ai rendezvényünkre. Várunk minden kedves érdeklõdõt SZÛRÕVIZS-GÁLATainkra a szentesi Dr. Papp László Városi Sportcsarnokban reggel 9 órától, ahol az elsõ 40 szûrésen résztvevõ ember, kóstoló kupont kap ajándékba, melyet reform ételekre válthat be.
A szûrõvizsgálatok mellett Szentes Város Gondozási Központja közremûködésével megrendezésre kerül az “Idõsek sportos vetélkedõje” továbbá szellemi tornán is részt vehetnek az érdeklõdõk elõzetes jelentkezés alapján. Minden rendezvényre látogató interaktív elõadást hallgathat meg a szentesi kemencében sült csíramálé és a reform ételek készítésérõl a Szegvári Reform Életmódklub jóvoltából. Dr. Földesi Irén egészséges életmódról szóló elõadására szeretettel várunk mindenkit, akinek fontos az egészsége és a betegségek távoltartása. A programot a térség idõsotthonaiban lakók kulturális és meglepetés mûsora zárja.
Zárószó
Kedves Olvasóink, kedves EFI programjain résztvevõk!
Projektünk 2015. február 28-án lezárul. Programjainkat kis idõre szüneteltetjük, de nem fejezzük be azokat végleg. Bízunk benne, hogy hamarosan újabb foglalkozásokról és egészségnapokról adhatunk hírt.
Ezúton köszönjük mindenkinek a programjainkon való részvételt, partnereinknek pedig az eddigi együttmûködést!