Szenior és diáksport – a szervezés varázsa – Hobbiból siker
A Szentesi Delfin ESC tagjai minden év végén összegzik az elért eredményeket és megkezdik a felkészülést a következõ úszóversenyekre. Az egyesület tagjai fõleg szentesiek, de az ország több városából is vannak úszóik. A versenyeken való részvétel költségeit jórészt maguk fedezik.
Pólyáné Téli Éva nem csak a szenior úszók egyesületének meghatározó, aktív személyisége, számára a nagybetûs tömegsport, beleértve a diákok sportolási lehetõségeit is, jelent gyakori szervezési feladatokat, komoly kihívást.
Elõször a szeniorúszók legjelentõsebb versenyeirõl érdeklõdtem.
– A Magyar Szeniorúszók Szövetségének versenynaptárában már három országos verseny is szerepel. A szövetség most is eldöntötte, hogy ebben az évben hol, mikor, milyen versenyek lesznek. Az a rendezõ elv, hogy a nemzetközi megmérettetésre felkészülési lehetõséget nyújtsanak az egyes bajnokságok, hiszen az induláshoz igazolni kell a szintidõk teljesítését.
– Kik voltak a klub legeredményesebb versenyzõi az elmúlt évben?
– Melkuhn Dezsõ még 2013-ban felkerülhetett a FINA top 10-es ranglistájára, ami azt jelenti, hogy korosztályában a 200 méteres pillangó úszásban 50 méteres medencében a világ harmadik, Európában a második legjobb idõeredményével rendelkezik. 25 méteres medencében úszva pedig a világ második, Európa elsõ számú úszója. 2014-ben öszszesen 54 aranyérmet sikerült megszereznie a különféle versenyeken. Szabadvízen is remekül szerepelt, Szerbia bajnoka is lett. Berezvainé Virágos Éva az országos bajnokságokon húsz, Pólyáné Téli Éva tizenhárom, Bertényi Mária tíz bajnoki címet szerzett az elmúlt évben. Az egyesület tagjai összesen hetvenhét egyéni bajnoki címet gyûjtöttek.
– Kik a klub legidõsebb és legfiatalabb sportolói?
– Dr. Bakacsy Gyula és Melkuhn Dezsõ, valamint Bodnár Istvánné neve kerül a legidõsebb korcsoport listájára. A legfiatalabb úszóink: Kurucz Anikó és Mészáros Ferenc.
– Ebben az évben több bajnokság is különleges lesz, miért?
– Az immár negyvenötödik alkalommal rendezendõ gyulai nyílt bajnokság mellett elõször kerül sor Kecskeméten a Duna Kupa Közép-Kelet Európai Szenior Úszó Egyesületek Kupája, s egyben Magyar Országos Fedett Bajnokságra június közepén, amely nagyon komoly felkészülési lehetõség a világbajnokságra. Kazany (Oroszország, Tatár Köztársaság) lesz a helyszíne augusztusban. Szeretnénk itt képviseltetni magunkat, hiszen tavaly Montrealba nem tudtunk kijutni.
De különleges lesz a Nemzetközi Szenior Úszóversenyünk, melyet május 2-3-án rendezünk. Az idei huszadik versenyünknek most elõször a fedett uszoda a helyszíne. Márciusban, ugyancsak Szentesen, immár tizenötödik alkalommal kerül sor a Pedagógus úszóversenyre, amelyen örömmel látjuk az úszást kedvelõ kollégáinkat. Elõbbire kb. kétszázötven utóbbira hetven-nyolcvan fõvel számolunk.
– Évrõl-évre fõszervezõje a Forrai-tornáknak. Az idei rendezvényrõl mit tudhatunk?
– A Szegvári Forrai Máté Általános Iskola és AMI, valamint a Szegvári Diáksport Egyesület immár huszonötödik alkalommal szervezi meg a diákok tornaversenyét február 14-én. Gyerekek érkeznek Pestrõl, Veresegyházról, Algyõrõl, Szentesrõl, Szegedrõl, de Tatabányáról is küldtek visszajelzést, és várhatóan Kiskunfélegyháza is képviselteti magát. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a nagyközség képviselõ-testülete, a helyi vállalkozók, lakosok, az iskola vezetõi, nevelõtestülete, a DSE és a szülõk összefogásával minden évben biztosítani tudjuk a verseny anyagi bázisát. Nagy segítséget jelent, hogy a Nemzeti Együttmûködési Alap is támogatja rendezvényünket.
– E program apropóján is kérdezem, hogyan látja a tömegsport helyzetét térségünkben?
– Rendkívül széleskörû összefogásra van szükség ahhoz, hogy a gyerekeknek minél több sportrendezvényt tudjunk helyben biztosítani, hiszen ilyenkor tudnak nagy létszámban szerepelni. A különféle sportágak népszerûsítése az oktatási intézmények közremûködése nélkül elképzelhetetlen. Az összefogás koordinálásában komoly szerepet vállalt Kovács János úr, a szentesi képviselõ-testület sporttal is foglalkozó bizottságának elnöke. Ezúton is szeretném megköszönni fáradozásait, ahogy Takács László úr sok évtizedes erõfeszítéseit is. Segítségére, tanácsaira a jövõben is nagy szükség lesz.
– Honnan a rengeteg energia, tanítani, diáksporttal és a legidõsebbek sportolásával foglalkozni…
– Részint abból, hogy magam is rendszeresen sportolok. Szívesen ajánlom az olvasók figyelmébe, hogy a mozgás minden fajta feszültséget, fáradságot tökéletesen képes oldani. Másrészt az emberek szeretetébõl tudok építkezni, ahogy látom rajtuk, jól érzik magukat, csillog a szemük, elégedettek, vidámak egy-egy versenyen. Ebbõl is rengeteg erõt merítek.
– Az idei év feladataihoz ilyen inspirációkat és további jó egészséget kívánok!
– Köszönöm szépen!
Dömsödi Teréz