A haza védői – Bevetésre készen…

gyak-03.jpgKovács József ezredessel, az 5. Könnyûlövész Dandár parancsnok-helyettesével, aki egyben az 5/62. Könnyûlövész-zászlóalj parancsnoka, hódmezõvásárhelyi laktanya és helyõrségparancsnok, a dandárt az elmúlt egy évben érintõ változásokról, s azokról a gyakorlatokról, feladatokról beszélgetünk, amelyek a katasztrófavédelmet, ezen belül az ország – régiónk – terrorizmus elleni védettségét  is szolgálják.

2002. második felében megindult a védelmi felülvizsgálat, amely a múlt évtõl jelentõs szervezeti változásokat hozott a 62. Bercsényi Miklós Lövészdandár életében, tavaly szeptember 30. hatállyal ugyanis a lövészdandár  megszûnt, – halljuk Kovács ezredestõl.
– Jogutód szervezetként két könnyûlövész és egy mûszaki zászlóalj jött létre. Október elsejével az 5/62. Könnyûlövész Zászlóalj, amely a Magyar Honvédség szárazföldi haderejének NATO magas készenléti erõkötelékébe tartozik. Egy megerõsített százada július elsejétõl december 31-ig a NATO azonnali  reagálóerõ kötelékében lát el szolgálatot. Õk a NATO felkérése alapján a NATO felelõsségi területén bárhol bevethetõk. Ehhez a felkészültségük és felszerelésük is megvan, – mondja bevezetõül.
– Történelmi jelentõségû dátum volt a Magyar Honvédség életében, amikor a NATO új felkészítõ és ellenõrzõ rendszerét, az ún. CREVAL-t elõször itt hajtotta végre. Ez június hónapban történt, egyhónapos gyakorlat keretében. Öt értékelt területbõl három kiváló és jó értékeléssel zártunk, így július elsejétõl szolgálatba léphetett ez az alakulat.
Az alakulat elsõdleges feladata a Magyar Köztársaság fegyveres védelme, békeidõben a katasztrófa elhárítási feladatokban való részvétel.
gyak-05.jpg– Árvízhelyzet esetén a katonáink megfelelõ eszközökkel a rendelkezésre állnak. Különbözõ humanitárius és segélyakciókban veszünk részt, friss apropó, hogy a Honvédelmi Minisztérium az ár- és belvízkárosultak részére ajánlott fel élelmiszert, amit a saját készletekbõl ezekben a napokban szállítunk le, – tudjuk meg.
A dandár kapcsolatrendszere rendkívül jó mind Csongrád megyében a védelmi bizottsággal, mind Hódmezõvásárhely megyei jogú város polgármesteri hivatalával. Tavasszal kötötték meg a Csongrád Megyei Rendõr-fõkapitánysággal egyedülálló szerzõdésüket közös kiképzési programokra. Jelentõs erõkkel vesznek részt a drogmegelõzés területén is. A környezõ határõr igazgatóságokkal ugyancsak aktív és eredményes a kapcsolat.
– Legjelentõsebb feladatunk békeidõben az állomány felkészítése, kiképzése. Az elmúlt egy évben mi viseltük e vonatkozásban a fõ terheket, hiszen októberben a védelmi felülvizsgálat eredményeként létrejövõ szervezeteket a mi zászlóaljunkon keresztül mutatták be a Honvédelmi Miniszter úrnak és a NATO országok katonai attaséinak a táborfalvi gyakorlótéren.  Sok felkészítési rendezvényt hajtottunk végre a Magyar-román Közös Békefenntartó Zászlóaljban az 5/3 Könnyûlövész-zászlóaljunkkal. Júniusban kiképzés volt a NATO felajánlott erõk részére. Ezekben a napokban pedig átcsoportosítás történik, a bakonyi gyakorlótéren a “Bevetési irány 2005.” gyakorlaton veszünk rész. Ezen a nyílt gyakorlaton a Légierõvel együttmûködünk.

Jó továbbá a kapcsolatuk a médiákkal, szaksajtóval. Az ezredes meggyõzõdése: fontos, hogy a lakosság megismerje a munkájukat, hiszen ez az alakulat már nem az, amelyik “bent marad” a laktanyában.
– Száz százalékos a hadrafoghatóságunk, a legjobb felszerelés a miénk, amely mindenben megfelel a NATO elvárásoknak. Az egyik legjobban kiképzett szárazföldi alakulat a vásárhelyi. Szerzõdéses állományunk nem fiatal állomány, rendkívül stabil a nagyon szigorú kiképzési rendszerünk ellenére is. Két ciklusban dolgozunk: kiképzés, felkészítés, feladatellátás, szolgálatellátás (idehaza és külföldön), illetve az állomány pihentetése. Decemberben Sarajevoba indul egy lövészszázadunk, a katonai rendfenntartó kontingenst veszik át. Januárban pedig az õrbiztosító zászlóalj feladatát egy fél zászlóaljnyi erõ Koszovóban látja majd el. Februárban egy szakasznyi erõvel Macedóniában fognak õrbiztosítói feladatot ellátni katonáink, – folytatja tájékoztatóját az ezredes.
– Most jönnek vissza katonáink Afganisztánból könynyûgyalog századdal, Irakból, míg mások Cipruson szolgálnak.
– A terrorizmussal összefüggõ feladatok hogyan vannak jelen a mindennapjaikban? – kérdezzük.
gyak-06.jpg– Megjelenik a kiképzés és felkészítés rendszerében. 2003-ban ez az alakulat a “Tavasz 2003.” gyakorlaton elsõ ízben a Magyar Honvédség szárazföldi csapatain belül végrehajtotta a gyakorlatot. Bemutattuk az összes alkalmazott módszert. Gyakorlati tapasztalataink vannak 2000-bõl Koszovóból. Nem véletlen, hogy ez az alakulat kapta 2003. júniusában a megtisztelõ, felelõs kihívást, hogy készítse fel az elsõ iraki kiutazó kontingenst. Részletekbe menõ terveink vannak az ilyen cselekmények megelõzésére, elhárítására, a következmények felszámolására. Elsõsorban ez a feladat a Belügyminisztériumé, de pontosan az elõbb említett együttmûködések keretében mi felkészültek vagyunk. A Magyar Honvédség mindig tart fenn a nap bármely órájában bevethetõ erõket, ebben mi is részt veszünk.

Szerkesztõ:
Dömsödi Teréz
Fotók: Horváth Ildikó

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.