Az ügyvéd válaszol – Az özvegy örökléséről…

Paragrafus.Olvasói kérdés: Sajnos özvegy lettem, olvastam a korábbi cikkét az ügyvéd úrnak, amelyben az örökléssel kapcsolatos új törvényi változásokról írt. Kérem, az özvegyet érintõ új jogszabály tekintetében fejtse ki, hogy mire számíthatok a hagyatéki eljárás alkalmával.

Ügyvédi válasz: Valóban korábban írtam, arról, hogy március 15. napjától hatályba lépett az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.), amely V. tv. az öröklést érintõ változásokat is magában foglalja. 
A kérdése valóban e törvény legfontosabb módosítását érinti, hiszen a törvény a törvényes öröklést a túlélõ házastárs – özvegy – vonatozásában, sorsában változtatja meg. A változásnak megfelelõen az özvegy is örököl ezentúl tulajdonjogot, illetve többé (az új törvény értelmében) nem használhat automatikusan mindent az elhunyt házastársa után, hiszen az özvegyi haszonélvezet most már nem terjed ki az olyan vagyontárgyra, mint autó, nyaraló, betétkönyv, stb… Az új törvény szerint autóból, nyaralóból, betétkönyvbõl, stb., az özvegy egy gyermeki részt örököl. (Pl. ha két gyerek van, akkor mindennek a harmadát örökli a túlélõ házastárs), s nem haszonélvezeti jogot.  
Az új Ptk. szerint a túlélõ házastárs, ha van leszármazó (gyermek, unoka) csak az örökhagyóval közösen használt ingatlan (lakás) tulajdonjogának egy gyerekrésznyi tulajdoni illetõségét örökli meg, valamint ezen ingatlan (lakás) berendezési és felszerelési tárgyainak a haszonélvezeti jogát is megörökli (korábban a teljes hagyaték feletti haszonélvezeti jog illette volna meg).
Radikális változás a törvényben, hogy amenynyiben az örökhagyónak nem voltak leszármazói, de a szülei még élnek, akkor az özvegy megosztva örököl a szülõkkel, de haszonélvezeti jogot egyik fél sem örököl. A törvény a szülõk öröklésének ezen lehetõségét azért tartotta szükségesnek, mert öreg korukban a gyermek támogatására általában számíthatnak a szülõk, de egy tragikus halálozás okán ezen “természet okozta hibát” a törvényt alkotó, e jogszabállyal  is próbálja “helyrehozni”.
Nagyon fontos változás, hogy az özvegy újra házasodhat, a házasságkötés most már nem szünteti meg az özvegyi jogot, nem kell attól félni, pl. hogy elveszíti az özvegyi nyugdíjat, és a lakásból sem kell kiköltöznie, hiszen annak most már résztulajdonosává is válhat (ahogyan fentebb is írtam).
FIGYELEM: amennyiben a tisztelt kérdezõ házastársa nem készített végrendeletet, s 2013. év március hó 15. napja után halt meg, akkor a fentiek szerint várhatja a hagyatéki tárgyalást, de ha volt végrendelet, akkor a korábbi Ptk. öröklési szabályai alapján fog a hagyatéki eljárás megtörténni. 
Kérdését köszönöm.                                                        Tisztelettel:

 

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.