Közös múlt – közös feladat
Május 15-16-án rendezi meg a szentesi Koszta József Múzeum és a Belügyminisztérium Örökségvédelmi Fõosztálya a “Közös múlt – közös feladat” címû országos szakmai konferenciát a régészeti örökségvédelem helyzetérõl. A helyszín a szentesi Megyeháza Konferencia és Kulturális Központ díszterme.
A vendégeket Szirbik Imre polgármester úr köszönti, a nyitó elõadást dr. Szaló Péter úr, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára tartja. A felszólaló kilenc elõadó a gyakorlati archeológia szemüvegén át területi, részben pedig intézményi tagolásban vizsgálja a magyar régészeti örökségvédelem helyzetét. Így összefoglalják a városi, a járási, a területi, a megyei, a fõvárosi múzeumok és más örökségvédelemmel vagy azzal is foglalkozó intézmények, mint pl. a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központ, valamint az egyetemek, a Magyar Tudományos Akadémia szemszögébõl a gyakorlati régészeti örökségvédelem legújabb tapasztalatait.
Az utóbbi években a korábbiakhoz képest több jogszabályi változás alakította át a magyar kulturális örökség védelmének rendszerét. A mai, erõsen tagolt szisztémában számos új kihívással találkozott hazánkban a régészeti örökségvédelem és a gyakorlati megvalósítását végzõ intézményi hálózat. Ezért nagyon fontos idõrõl-idõre közösen áttekinteni az aktuális helyzetet, számba venni az elõnyöket, a sikereket, szembesülni a negatívumokkal, megismerni a jó gyakorlatokat, s ezeket szélesebb körben általánossá tenni. Meg kell találnunk azt az optimális utat, amely a lehetõ leghatékonyabban szolgálja a régészeti örökség védelmét, figyelembe véve az objektív szakmai korlátokat, valamint a gyakorlati régészet oldaláról jelentkezõ gyûjteményképzési – gyûjteményezési elveket, hagyományokat, tapasztalatokat és az ügygyel kapcsolatban tapintható társadalmi elvárásokat.
A színes és széles körû szakmai elõadásokon kívül a szakmai résztvevõk megismerkedhetnek a megyeháza épületének történetével és funkcióival, a Péter Pál Polgárházzal, a Friedrich Fényírdával, a Csallány Gábor Kiállítóhellyel és a múzeum raktáraival. A szentesi helyismereti séta után május 16-án a környezõ települések épített örökségét egy kirándulás keretein belül szemlélhetik meg a szakmai vendégek. A hódmezõvásárhelyi Tornyai János Múzeummal közös Koszta-Tornyai tárlatok megtekintésére is sor kerülhet.
A konferencia nem zártkörû, a szakmai elõadásokat minden civil érdeklõdõ meghallgathatja. Kérjük Önöket, hogy minél többen vegyenek részt e színvonalas és fontos eseményen. A Koszta József Múzeum igazgatója
Dr. Béres Mária