A zene, mint kapaszkodó… – Léleköblítő kapcsolatok
Ha van bármilyen apró esély léleknek és testnek a gyógyulásra, akkor mindaz kapaszkodó. Egy jó szó, egy dallam, a törõdés, gondoskodás fontos láncszem ahhoz, hogy ne vesszen el a remény. Különös erõvel bír a segítség, amikor kisgyermek gyógyulásáért szorít mindenki.
A Zenével a Rákos Gyermekekért Alapítvány éppen azért dolgozik, hogy a gyógyulásért küzdõ családok, orvosok és kis betegek reményét életben tartsa.
Ombódi Csilla gyógypedagógus kezdetektõl fogva lelkesen menedzseli a Seres Antal által indított kezdeményezést, és az elmúlt bõ két évben több kisgyermek gyógyulásához járultak hozzá a zene nyelvén úgy, hogy értelmes célt teremtettek számukra, és a zenemûvelõk kis léleköblítõ közösségében megtalálták a helyüket.
– Két kampányfilm is elkészült az adó 1%-ok gyûjtése érdekében. Mire szeretnétek felhasználni az adományokat?
– Nagy szükség lenne arra, hogy pedagógiai programra épülõ zeneoktatás induljon el a klinikán kívül is. A családok anyagi körülményei nem teszik lehetõvé, hogy gitárt vegyenek, gitártanárt fizessenek a gyermek képzése érdekében. A támogatásokat tehát speciális bentlakásos zenei képzésekre szeretnénk fordítani. Már ma is a kezelés alatt álló kisgyermek itthon, az egészséges társai között gyakorol, miközben le kell küzdenie a félelmet egészségesnek és betegnek egyaránt, hogy egymást el tudják fogadni és segítsék.
– Milyen módon szereztek még forrást az alapítvány számára?
– Megtartottuk a “Te és Mi Árkádfutást” Szegeden és a zenei rendezvények sorában május 12-én a Szegedi Zsinagógában rendezett nagy gála koncertre készülünk, amelyen közremûködik Palya Bea, Szekeres Adrien, Vágó Bernadett, Szabó Kimmel Tamás, valamint az alapító a gyermekekkel bemutatja a közösen írt dalukat.
– Hány gyermeket érint az alapítvány tevékenysége?
– Évek alatt több száz gyermek kapcsolódott be a munkánkba. A szegedi onkológián 14 szoba van, legalább 1 beteg minden szobában gitározni tanul, és folyamatosan cserélõdnek a résztvevõk. A gyerekek az ország minden részébõl érkeznek és szívesen csatlakoznak egészséges társaikhoz, hogy minél többet tanuljanak és élvezzék a zene nyújtotta csodát.
– Ha jól tudom, nemcsak a zeneoktatás a programotok?
– Koncertekre, színház látogatásra is elvisszük õket. Pl. a Operettszínházba, amely nagyon komolyan hozzáállt a kezdeményezésünkhöz, külön darabokat készítenek a gyerekekkel. Alapítványunk arcai között ott találhatják az olvasók Dolhai Attilát, Mezõ Mihályt, aki 14 gitárt szerzett a gyerekeknek, Szekeres Adri-ent, Palya Beát, Szabó Kimmel Tamás színészt, Pál Istvánt (Szalonna), Vágó Bernadettet. Szlovákiai sikeres elõadók is jelezték, hogy csatlakoznának a munkánkhoz, amelyet az RTL és TV2 is segít.
– Melyek azok a csodás pillanatok, amelyek erõt adnak számotokra, hiszen nehéz feladatot vállaltatok.
– Amikor utolsó küzdelmében a lélegeztetõ gépen is énekel egy gyermek, abból is látszik, értelme van annak, amit csinálunk. Õ már nem lehet köztünk, de a két testvérét a szülõk elhozták hozzánk tanulni. Fantasztikus gyerekek. Vagy amikor az orvos is gitárt ragad. De vannak csodás gyógyulások, és a gyermek örökre hitet tesz a zene mellett, s még sorolhatnám… Nagyon sok köszönetet kapunk a szülõktõl, az orvosoktól, ez mind visszaigazolás.
Keressék fel a www.zenevelarakosgyermekekert.hu oldalt! Az alapítvány adószáma: 18274130-2-06. Anti és Csilla a gyerekek nevében is köszön minden támogatást. Dömsödi Teréz