Kiváltják a pszichiátriai otthont – Nagyobb önállóság vár a lakókra
A TIOP-3.4.1.A-11/1-2012-0002 „Az Aranysziget Otthon Szentesi Otthonának kiváltása” c. projektről: Csongrád megyében is elérkezett az ideje annak, hogy korszerű, jól felszerelt, modern otthonok szolgálják a pszichiátriai betegek ellátását.
A szentesi Aranysziget otthon lakóinak élete hamarosan megváltozhat: a TIOP-3.4.1.A-11/1-2012-0002 „Az Aranysziget Otthon Szentesi Otthonának kiváltása” c. pályázat lehetőséget teremt arra, hogy hamarosan minden igényt kielégítő körülmények között éljék mindennapjaikat az ápoltak és végezzék munkájukat az ápolási-gondozási munkát végző szakemberek. A csütörtöki projektnyitón Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztérium szociális és családügyért felelős államtitkára, Farkas Sándor, országgyűlési képviselő, valamint Dr. Berta Árpádné a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Csongrád Megyei Kirendeltségének igazgatója nyújtott tájékoztatást.
Csongrád megyében a pszichiátriai betegek ellátásának korszerűsítése régóta megoldandó probléma. A jelenleg erre használt épületek vagy nem azzal a céllal épültek, hogy alkalmasak legyenek a bennlakásos betegellátásra, gondozásra, vagy eljárt felettük az idő: általában zsúfoltak, kevés a szociális, közösségi tér, hiányosak a tárgyi feltételek. Az ellátási nehézségek, a magas működési költségek megnehezítik a pszichiátriai gondozottak hatékony társadalmi integrációját. Azért pályázott a Csongrád Megyei Intézményfenntartó Központ, mint az SZGYF jogelődje, 2012 novemberében a TIOP-3.4.1. „Bentlakásos intézmények kiváltása” című pályázatra, hogy a szentesi Aranysziget Otthon lakói számára megvalósulhassanak azok az elvek, amelyeket a szociális intézményi férőhelyek kiváltásának stratégiájáról szóló 1257/2011. (VII. 21.) Korm. határozat megfogalmaz. A sikeres pályázatnak köszönhetően az Aranysziget Otthon Szentesi Otthonának kiváltása történik meg, amelynek keretében 90 fő pszichiátriai ellátott (Szentesen 57 fő, Nagymágocson 33 fő) elhelyezését biztosítják támogatott lakhatás formájában.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az eddigi intézményi struktúra helyébe egy olyan modell lép, amelyben élesen elkülönül egymástól a lakhatás, mint szolgáltatás, valamint a nappali ellátás. Az ellátottak részére kialakítják az önálló életvitel fenntartását lehetővé tévő épületeket, a támogató szakmai hátteret, valamint felkészítik az érintetteket az új működési formából fakadó változásokra.
A támogatói döntés értelmében a pályázatot 2013. március 14-én a Közreműködő Szervezet 999.870.581,-Ft támogatásban részesítette, 100% támogatási intenzitás mellett. A szerződéskötés folyamatának elhúzódása miatt a Támogatási szerződés 2013. 09. 06-án lépett hatályba. A projekt megvalósítási időszaka: 2013. 07. 01 – 2015. 06. 30.
A projekt hosszú távú célja a kiváltással, hogy a lakók a helyi társadalomba integrált módon, hétköznapi emberek életét éljék, személyes kapcsolatok kiépítésének lehetőségével.
A fejlesztés segíti a lakók öngondoskodását, önálló életvitelét. Cél a szolgáltatások fejlesztése, a megfelelő infrastrukturális körülmények megteremtése, amelyek az ellátottak társadalmi és munkaerő piaci integrációját segítik. Ehhez kapcsolódóan fontos cél a lakókörnyezet érzékenyítése, a települések lakosainak megfelelő felkészítése az új lakók befogadására, a lakossági kommunikáció.
A pályázatban az ingatlanvásárlás és az építési beruházás mellett eszközbeszerzés is szerepel. Az infrastrukturális fejlesztéssel párhuzamosan az intézmény dolgozói és lakói felkészítésen (képzés, mentorálás, szervezetfejlesztés) vesznek részt a kiváltással járó változások kezelésére. A kiváltás folyamatát a támogató mentorhálózat segítségével kívánják megvalósítani.
Két szentesi 12 férőhelyes támogatott lakhatást biztosító épület közbeszerzési eljárása jelenleg is tart (Szentes, Rákóczi F. u. 175. és a Szentes, Rákóczi F. u. 110.) Az ingatlanok kivitelezésére, valamint a képzés, szervezetfejlesztés témakörökre a közbeszerzési eljárások kiírása a projekt közbeszerzési tervének ütemezése szerint történik.
Varga Márta