Lovaglás: egy lépéssel több önbizalom – Cél a hagyományőrzés
A hetvenes években Széchenyi Péter szentesi ugrólovas rakta le a helyi Kinizsi TE. Lovas szakosztálya alapjait. A hol kisebb, hol nagyobb mélypontokat megélt helyi lovassport újbóli fellendítésén Korcsik János magángazdálkodó, lótenyésztõ hat évvel ezelõtt kezdett le fáradozni. Ma a szakosztály szabadidõs sporttevékenységet szolgálva a lovaglás alapjaival ismerteti meg a gyerekeket, úgy, hogy már óvodás korban megszeressék e nagyon hasznos elfoglaltságot.
– Általában 18-20 gyerek van egy csoportban, éves szinten 50-60 gyerek jár le rendszeresen a foglalkozásokra, – említi Korcsik János, a szakosztály vezetõje.
– Ilyenkor a nyári szünetben többen, az iskolai idõszakban sajnos kevesebben. Nyaranta – így most is – napközis tábort szervezünk, amikor naponta kétszer lovagolnak a gyerekek. Az egyes gyakorlatokra, gyakorlatsorokra inkább az ügyességi, mint a lovas torna kifejezést használnám. Az a cél, hogy a fiúk és lányok elengedett kantárral is magabiztosan tudjanak ülni a ló hátán, továbbá az együtt töltött idõvel és a lovak tisztításával kialakuljon egy harmonikus, lehetõleg minél hosszabb kapcsolat. Tehát az alapokra és a hagyományõrzésre helyezzük a hangsúlyt. Csikósaink, népies fogatunk képviselik az utóbbit.
– Hány lóval dolgoznak jelenleg, és kik foglalkoznak a gyerekekkel?
– A lovak a sajátjaim. 20, két típusú póni, továbbá arab félvér, magyar félvér és Furioso – North Star lovaink vannak, s van két csacsink is. A gyerekeknek jómagam és családom tagjai tartjuk a foglalkozásokat. A legfiatalabb tehetség Vass Alexandra még nincs tíz éves. A többiek tizenévesek.
– Az idei programjaikból mi mindent emelne ki?
– Bemutatókat vállalunk. Bemutatóztunk a gyereknapon, május elsején, a Szabadidõs SK. rendezvényein mindig szerepelünk. Nagy örömünkre a Szarvasi Világtalálkozón megjelenhettünk csikósainkkal és a fogattal. A Kinizsi Sportnapon augusztus 20-án a többi sportkör tagjai ingyen lovagolhattak, továbbá ott voltunk a szegvári napok augusztus 21-i rendezvényein. Szeptemberben tervezünk egy zárónapot, amikor minden iskolát meghívunk egy kiadós lovaglásra. S hogy már egész kisgyermekkorban megszerettessük a sportot, minden héten egyszer bejárunk a Bocskai utcai óvodába a pónikkal, így az óvodások rendszeresen lovagolhatnak rajtuk. Nagyon jól szolgálja ez a sport az egyensúlyérzék, az önbizalom, a közösségi szellem fejlesztését.
– A legsikeresebb tanítványok közül nevezzünk meg néhányat.
– Van olyan, akinek már saját lovas iskolája van Pest környékén. Tóth Eszter fogathajtó válogatott kerettag lett, õ a korábbi lovas torna csapatunkból került ki. Tudni kell, hogy ennél a sportnál is a komoly sportteljesítmények alapja a pénz, amibõl nagyon sok kell. Ez magyarázza, hogy nem foglalkozunk versenysporttal. A csikósaink: Török Nikolett és Bertók Ágnes. A lovas ügyességi bemutató gerincét pedig a Dittrich testvérek, Dóra és Petra, valamint a csongrádi Bíró Emese adja. Õk már minden nap edzenek.
– Úgy tudom, hogy van egy nagyon nagy álma…
– Több is. Minden városnak, ahol annak idején volt huszárlaktanya, annak ma van huszár bandériuma. Szentesen nagyon híres volt a huszárlaktanya, de hagyományõrzõ bandérium nincs. Ezt próbáljuk élesztgetni. Azonban nagyon komoly anyagi háttérre volna hozzá szükség, tehát olyan támogatói körnek kellene felvállalnia az ügyet, amely az anyagi bázisát is meg tudná teremteni. Én néhány lóval tudnám elõmozdítani az ügyet, kellõ befolyásom a továbbiakhoz nincs. Például a legszebb ilyen bandérium most a kaposváriaké, itt a rendõrfõkapitány a parancsnok. Meg tudott nyerni az ügynek mindenkit, aki számít.
A szentesi Kinizsi TE. Lovas szakosztálya szívesen látja az érdeklõdõ fiatalokat Csongrádi úti területén. Annál is inkább propagáljuk ezt a lehetõséget, mivel Korcsik úr szívesen tanítana több kisfiút és kislányt a lovassport fogásaira. Az edzésekre rendszeresen járó diákok nagy örömüket lelik ebben a szép és egészséges õsi magyar idõtöltésben. Érdemes volna ismét felfedezni. S aki éppen ezért most kapott kedvet, az merjen telefonálni. Érdeklõdni Kocsik János 06-30/3877-104. telefonján lehet.
Kép és szöveg: – dite –
2005 09 15 17:06-kor
én is szeretnék járni hol lehet jelentkezni?de tudom holnap lesz megbeszélés derekegyházán erről a lovaglásrl mert itt is indit korcsik jános lovaglást.azt szeretném kérdezni hogy itt mennyire ismerkedünk a lovakkal?
2005 09 15 17:26-kor
Kedves Niki! A lovaglás oktatásának lépésről-lépésre meg van a tematikája, amelyet Korcsik úr már hosszú évek alatt elsajátított. Személyes kérdéseire a 30/3877-104 telefonján is szívesen ad konkrét felvilágosítást. Üdv. dt.