Szerveink karbantartása (4.) – A pajzsmirigy

A belsõ elválasztású mirigyrendszerünk fontos tagja a pajzsmirigy. A légcsõ elülsõ oldalán helyezkedik el, a gégefõ alatt. Váladéka, a thyroxin jódtartalmú vegyület. A mirigy tartalma a normális életmûködéshez nélkülözhetetlen.

Olyan mirigyek ezek, amelyek láthatóan nem termelnek váladékokat, nincs kivezetõ csövük, így közvetlenül a váladék a véráramba kerül. A thyroxin hiánya a szõrök kihullását, a bõr megduzzadtságát okozza. A beteg kedvetlen, anyagcsere zavarként állandó szorulással küzd. Ezen úgy segítenek, hogy pajzsmirigy kivonatot adagolnak a betegnek.
Ha a pajzsmirigy túl sok váladékot termel, akkor a szemek kidüllednek, a szívverés szaporább, ideges kimerültség, gyanús izzadás áll elõ. A felfokozott anyagcsere (gyakori hasmenés) miatt jelentkezhet fogyás.
A hormon hatása több irányú, fokozza a szervezet általános anyagcseréjét, serkenti az idegrendszer mûködését. Ez azt jelenti, hogy a thyroxin fokozza a szövetekben végbemenõ oxidációs folyamatokat, növeli a sejtek oxigénfogyasztását, ami szorosan összefügg a szervezet hõszabályozásával is. Egyes testrészek kifejezetten fázékonnyá válnak.
A fenti tünetek miatt orvoshoz forduló beteg gyakran idegi kimerültségre gyanakszik és panaszkodik. Kétségtelen, hogy a pajzsmirigy betegségek nagy számú elõfordulása a napi stresszes állapotokkal, valamint élelmiszereink csökkent tápértékével nagyban összefügg. Ám hasonló tüneteknél a vér TSH értékének vizsgálata ad valós támpontot a szakorvos számára a beteg pajzsmirigyének állapotáról. 
Ezen betegségtípusok állandó orvosi felügyeletet igényelnek. A felborult szervi mûködés már nehézkesen állítható helyre, a javulás a  betegtõl rengeteg türelmet és stressz mentes életmódot követel. A megelõzésben, vagy a már kialakult állapot regenerálásában fontos szerep jut az egészséges, vitamindús táplálkozásnak, amely a szervezet jód-, oxigén- és vitaminháztartását tartja egyensúlyban. A nem megerõltetõ, de rendszeres testmozgásnak és a pozitív gondolatoknak. Fontos, hogy pajzsmirigy beteg kerülje a dohányzást!
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.