Jeles évfordulóinkból II.

A-Zsoldos-téglagyár-körkemencéje115 éve, 1899. január 22. Pénzhamisító bandát fogott le a csendõrség Szentesen. A bûnbanda tagjai már másfél éve mûködtek a megye városaiban. Néhány nap alatt 70 embert gyûjtöttek be a környékrõl, s kísértek Hódmezõvásárhelyre, ahol a vizsgálat folytatódott.

40 éve, 1974. január 23. Megtartotta elsõ foglalkozását az újonnan alakult Zenebarátok Klubja, amelynek vezetõje Nagy János zeneiskolai tanár.
175 éve, 1839. január 25. A külsõ tanács elhatározta egy gazdasági iskola felállítását. Tanárnak meghívták Csötönyi Mártont, aki elkészítette az oktatandó mezõgazdasági tárgyak tematikáját. A tervezet nem nyerte meg a közgyûlés tetszését, ezért a belsõ tanácsot kérték fel egy célirányos tanítási terv elkészítésére. Mire ez megtörtént, a város nehéz anyagi körülmények közé került, ezért utóbb elállt a gazdasági iskola felállításától. (Hasonlóan járt a kisdedóvó létesítésének ügye is, amelyet a gazdasági iskolával párhuzamosan szerettek volna megvalósítani.) 
135 éve, 1879. január 25. Gerõcz Lajos segédlelkészt megválasztották a szentesi református egyház rendes lelkészévé. (A választást utóbb megsemmisítették.)
315 éve, 1699. január 26. Karlócán aláírták a békét a Szent Liga és a Porta képviselõi. A 25 évre szóló béke-szerzõdéssel Erdély és a Bácska I. Lipót (1640-1705) uralma alá került; a Maros-Tisza köze és Temesvár a szultán fennhatósága alatt maradt. A magyar-török államhatár Csongrád megyei szakaszát a Tisza és a Maros folyók mentén jelölték ki.
120 éve, 1894. január 27. A Szentesi Polgári Olvasókör Jókai Mór 50 éves írói mûködésének megünneplésére irodalmi estet tartott.
115 éve, 1899. január 28. A Petõfi Szálló színháztermében öt estén át bemutatót tartott az Edison színház, mely a korszak jelentõs találmányával, a mozgófényképpel szórakoztatta a közönséget.
95 éve, 1919. január 28. A Vörös Újság híradása szerint “Szentesi katona elvtársaink Pintér elvtárs elõadása után megalakították a szentesi katonák kommunista csoportját.” (Pártszervezet alakulásáról nincs adat. Késõbbi források a kommunista eszmék helyi terjesztõi közé sorolták dr. Nagy Endre rendõrkapitányt, Stancz Gyulát, Kiss Ferencet, Ádám Takács Istvánt, Faragó Lászlót, Fenyvesi Lajost, Farsang Andrást, id. Mikecz Jánost, Vajda Imrét.)
45 éve, 1969. január 28. A Csongrád Megyei Víz- és Csatornamû Vállalat üzembe helyezte az új víztornyot, amely 1500 köbméter víz befogadására alkalmas.
125 éve, 1889. január 30. Rudolf fõherceg trónörökös öngyilkosságot követett el Meyerlingben. A hír hallatán Szentes gyászt öltött: “A csapás, mely Rudolf halálával érte nemzetünket, városunk minden polgára teljes nagyságban átérzi. A királyfi halálesetét a megyeház, városház, kaszinó, 48-as népkör s a többi közhelyeken kitûzött gyászlobogók is szomorúan hirdetik.” – írta a Szentesi Lap.   
165 éve, 1849. január 31. Megalakult Szentes város rendezett tanácsú szervezete. A vezetõ tisztviselõket – polgármester, fõbíró, fõkapitány, fõjegyzõ, aljegyzõ, fõügyész, árvagyám és nyolc tanácsnok – a szavazóképes polgárok közvetlenül választották. Az elsõ tisztújítás alkalmával polgármesterré Boros Sámuel eddigi fõbírót választották meg. A tisztújítást követõen 107 tagú képviselõ-testületet alakítottak.
150 éve, 1864. január-február Általános ínség Szentesen. A közsegélyre szoruló szûkölködõ családok száma 717 (1981 családtaggal).
70 éve, 1944. január folyamán Szentesre látogattak az SZDP országos vezetõi (Szeder Ferenc, Kéthly Anna és Marosán György), és megbeszélést folytattak a Bocskai utcai Munkásotthonban a helyi szociáldemokrata vezetõkkel. Éles vita alakult ki, mert a központi pártvezetés szerint a szentesiek túlságosan balra csúsztak, és inkább kommunisták, mint szociáldemokraták. A megnevezettek ezt tagadták ugyan, de nem hagytak kétséget afelõl, hogy a szentesi pártszervezet nem követi többé a központi vonalat.
1989. január végén Dr. Nagy István ügyvéd kezdeményezésére kb. 20 fõ – jogászok, tanárok, orvosok, mérnökök, közgazdászok – részvételével megtartotta alakuló összejövetelét a Magyar Demokrata Fórum szentesi szervezete.
Összeállította:
Labádi Lajos
fõlevéltáros
További évfordulók: www.varosivisszhang.hu/?p=22459

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.